Samosprávy, ktoré nemajú nad dvetisíc obyvateľov, môžu o veľkých investíciách len snívať. Peniaze získavajú s veľkými ťažkosťami. Nie sú totiž zaradené do takzvaných pólov rastu a preto nie sú ani oprávnené čerpať z hlavného balíka eurofondov. V Dolnokubínskom okrese to platí pre väčšinu obcí. Za týmto, pre mnohých nespravodlivým prerozdeľovaním peňazí stojí polarizačná teória. Jej základnou tézou je, že k hospodárskemu rastu nedochádza na všetkých miestach regiónov naraz. Intenzívnejší je v „rozvojových póloch“, teda zväčša v mestách, odkiaľ sa následne šíri do ich periférie – na vidiek. Štát preto nerozptýli dotácie do regiónov plošne, ale cielene podporí najmä „póly rastu“ dúfajúc, že sa stanú akýmisi hnacími motormi rozvoja aj pre svoje zázemie.
Pre malé obce sú určené finančné prostriedky z plánu rozvoja vidieka. Tento rok sa bude o ne uchádzať asi dvetisíc obcí zo Slovenska. Medzi nimi aj Medzibrodie. „Podľa posledných informácií však bude uspokojených len 500 obcí a iba jeden projekt,“ tvrdí starosta Medzibrodia Michal Janota. Podľa neho sú podmienky v programe rozvoja vidieka pre obce nevýhodné. Päť percent z investícií totiž musia uhradiť obce. K tomu ešte treba prirátať 19-percentnú daň. „Ak budeme mať napríklad projekt za päť miliónov, budeme ho musieť prefinancovať z obecných peňazí, čo je nemysliteľné, čiže si budeme musieť zobrať úver. Počas realizácie projektu budeme úver splácať, samozrejme s úrokmi. Pritom fyzicky peniaze z fondu dostaneme až po realizácii investície.“ Michal Janota má momentálne pripravených päť projektov. Každý z nich by bol pre dedinu prínosom, no starosta bude rád, ak získa peniaze aspoň na jeden. „Budova škôlky potrebuje zatepliť a vymeniť okná. Chceme tiež zrekonštruovať hasičskú zbrojnicu a miestne komunikácie. Plánujeme postaviť ďalšie ihrisko a kultúrny dom, ktorého základy už stoja.“
Pred niekoľkými rokmi zástupcovia niektorých slovenských obcí uvažovali o založení asociácie malých obcí. Keďže sa ich k myšlienke napokon prihlásilo len približne 80, iniciátori od zámeru upustili. „Myslím si, že sa budeme musieť znova zamyslieť nad takýmto spojením a začať si chrániť svoje záujmy,“ dodal M. Janota.