Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

História kostola zahalená rúškom tajomstva...

V NIŽNEJ MAJÚ jeden zo šiestich kostolov na Slovensku, ktoré sú zasvätené sv. Gálovi, tajomnému mníchovi zo 6. storočia.„Keď si taká múdra, povedz mi, prečo majú v Nižnej kostol zasvätený sv. Gálovi a kto to vlastne ten sv. Gál bol?,” takáto otázka padla v skupinke kamarátov, ktorí sa bavili o všetkom možnom. A keďže aj nás zarazilo, prečo majú v Nižnej kostol zasvätený svätcovi s evanjelickým menom, a veľa o ňom nevedia ani kňazi, ktorých sme oslovili, rozhodli sme sa, že odpoveď vypátrame. Nemôže to byť predsa také ťažké! Veď o podobných faktoch sa píše v kronikách, starých listinách a v neposlednom rade i v najmodernejšej džungli informácií – na internete. Omyl!

SkryťVypnúť reklamu

Kto to vlastne bol...
Už pri zisťovaní pôvodu sv. Gála sme však natrafili na absolútny nedostatok informácií. Na internete je ich o tomto svätcovi veľmi málo, v knihách a archívoch sa o ňom tiež veľa nepíše. Na farskom úrade v Nižnej nám však poskytli českú knihu, v ktorej už čo-to o svätcovi napísané bolo. Česká obmena mena Gál je Havel. Podľa historických údajov sa Havel, teda Gál, narodil okolo roku 555 v Írsku. Do Európy prišiel spolu s ďalšími dvanástimi mníchmi na čele s Kolumbánom okolo roku 590. Najskôr zakotvili vo Francúzsku. Spolu s Kolumbánom potom Havel putoval ďalej. Prišli až do vtedajšieho Tuggenu, mestečka na východnom konci Curyšského jazera. Tam sa rozhodli, že obrátia tamojších pohanov na vieru v Boha. Ich snaha však vyšla nazmar. Ľudia o kázanie mníchov záujem nemali. Dvojica poslov viery sa preto pobrala ďalej. Tri roky pôsobili v Bregenze, no aj odtiaľ ich vyhnali...
Po ďalších troch rokoch sa dvojica rozdelila. Kolumbán skončil v Taliansku, Gál, ktorého trápili zdravotné problémy, musel ostať u kňaza Willemara v Arbone pri Bodamskom jazere. Po uzdravení sa spolu s priateľom uchýlili do pustatiny južne od Bodamského jazera.

SkryťVypnúť reklamu

Miloval život v lese
Pustovník Havel sa nasledujúce roky stal vyhľadávaným a žiadaným radcom ľudí. V roku 615 dostal ponuku stať sa biskupom v Konstancii, Gál však odmietol. Postupne ho začali vyhľadávať aj členovia šľachty, ktorí ho prosili o pomoc a radu. Len desať rokov po prvej ponuke dostal Gál ďalšiu – hodnosť opáta v kláštore Luxeuil, ktorý zakladal jeho dlhoročný „spolupustovník” Kolumbán. Aj to však odmietol. Podľa historických prameňov bol totiž mních Gál spokojný so životom v lese, darilo sa mu okolo seba zhromažďovať čoraz viac rovnako zmýšľajúcich ľudí a žil s nimi podľa rehole svojho bývalého druha Kolumbána. Nemal teda dôvod meniť spôsob života. Údaje z Gálovho života a pôsobenia od roku 625 až po jeho smrť v roku 640 sú však aj v českej knihe zastreté rúškom tajomstva. O týchto pätnástich rokoch života svätca sa totiž pravdepodobne žiadne informácie nezachovali. Deväťdesiatročný pustovník bol napokon pochovaný vo svojej pustovni medzi oltárom a chórovou stenou. Už 80 rokov po jeho smrti vzniklo na mieste jeho posledného odpočinku opátstvo St. Gallen. Sv. Gál je najčastejšie znázorňovaný ako mních či opát. Jeho atribútom je medveď nesúci kus dreva. Tento symbol pramení v legende, podľa ktorej chcel mníchovi raz medveď ukradnúť jedlo, Gál mu to vyčítal a medveď, aby svoje konanie odčinil, priniesol svätcovi kus dreva na oheň. Za to sa mu svätec odmenil - podelil sa s ním o svoje skromné jedlo.

SkryťVypnúť reklamu

Pranostiky spojené s menom Gál
Naši dedovia stále veľmi pozorne sledujú počasie 16. októbra – na deň sv. Gála. Aj keď už sláva voľakedy chýrnych gálovských jarmokov minula, gazdov vždy zaujímalo, aký nadíde deň. Verili, že ak sa Gál pociká, aj ďalšie jesenné dni budú bohaté na vlahu. Vraví sa: Dážď na Gála, dážď i na Martina. O mokrej jeseni vraví aj táto pranostika: Ak lístie zo stromov opadne do polovice októbra a mokrý svätý Gál zastaví práce na poli, bude mokrá zima. Iná dážď predlžuje až do prvých zimných dní: Ak prší na Gála, bude dážď aj na Vianoce.
Ak sa tak nestane, ľudia sú informovaní aj o dlhodobejšom výhľade, pretože oddávna vraj platí: Suchý Gál oznamuje suché budúce leto. Pranostici však majú práve na Gála neraz problémy identifikovať, aké vlastne priniesol počasie, keďže neraz je tento deň nevyspytateľný v zmysle tvrdenia: Svätý Gál - deväť počasí za deň. Poriadni gazdovia dbajú na to, aby do termínu Gálových menín mali pod strechou v bezpečí najmä kapustu na nakladanie - stará povera obsahuje varovanie: Ak do Gála nepozbieraš kapustu, nebude dobrá na varenie.

Prečo? Ktovie...
Prečo, kedy a hlavne kým však bol kostol v Nižnej vysvätený práve podľa sv. Gálovi, je doteraz záhadou. Na farskom úrade v obci sa nám k vysväteniu podarilo nájsť zopár informácií, údaje o samotnom akte svätenia nie sú tu však nikde zaznamenané. V rôznych historických vizitáciách sa spomína najmä vznik, vybavenie a zmeny, ktorými kostol dlhé desaťročia prechádzal. Vo vizitácii kanonika Františka Zichy z Vacu z roku 1731 sa okrem iného píše: „Kostol v Nižnej je zasvätený sv. Gálovi, pôvodne bol gotický, postavený roku 1607. Prestavaný v rokoch 1615 - 1620. Zbarokizovaný v roku 1715. Omša sa slúžila v nedeľu raz, a to v lete o deviatej a v zime o desiatej hodine. Počet duší v celej farnosti bol: 1999 veriacich, nekatolíkov 46, dvaja neveriaci.” V inej časti jeho vizitácie sa spomína: „...bol zasvätený sv. Gálovi, opátovi. Slávnostná sv. omša bola slúžená nasledujúcu nedeľu a po dni patróna velebným a najctihodnejším pánom Lukášom Nataly v roku 1716. Má jeden oltár, ktorý bol zasvätený blahoslavenej Panne Márii a je pozlátený. Druhý bočný oltár si vyžaduje opravu. Bola na ňom vymenená oltárna doska...”
Podľa dostupných informácií zo zachovalých historických materiálov bola fara v Nižnej zriadená už v roku 1602. V druhej polovici 17. storočia však začala meniť príslušnosť k viere – istý čas bola evanjelická, potom katolícka. Takto sa to striedalo niekoľko rokov. Prvá katolícka vizitácia je z roku 1695. Kostol mal v tom období obraz Panny Márie. Zo zápisov z roku 1702 sa dozvedáme, že kostol bol úplne klenutý a mal opevnenie - obvodový múr so strielňami. V rokoch 1706 - 1709 zhotovil miestny rezbár Gregor hlavný oltár, ktorý sa však nezachoval. V roku 1715 bol kostol renovovaný a v roku 1829 rozšírený. Ešte v roku 1833 bolo vo veži kostola päť zvonov z rokov 1628, 1629, 1790, 1791. Najstaršie dva kostolné zvony boli odliate v Banskej Bystrici v rokoch 1628 - 1629. V roku 1915 sa museli obyvatelia Nižnej a obcí patriacich do tejto farnosti rozlúčiť s menším zvonom, ktorý bol použitý - ako väčšina zvonov v tej dobe - na výrobu zbraní a streliva. Veľký zvon sa nepodarilo zložiť z veže a to bol zachránilo. Nový zvon do veže kostola kúpili Nižňania v roku 1920, za finančného prispenia Nižňanov, vracajúcich sa z USA.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 4. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 5. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 6. Dôležitosť duševnej pohody
 7. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 8. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 1. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 4. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 5. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 6. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 13 632
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 324
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 244
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 940
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 930
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 821
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 084
 8. Dôležitosť duševnej pohody 4 840

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Sama na samote
 2. Robert Puk: Komu ukradol parkovaciu politiku v Bratislave kandidát na primátora Bratislavy Rudolf Kusý?
 3. Ján Marton: Vlčanova politická tragédia sa dokonala na technickom oleji v PL krmivách.
 4. Denisa Tomíková: Nie je vodič ako vodič
 5. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru!
 6. Marek Kytka: Skvelý Slafkovský, ukážkový gól Tomáša Tatara, či hviezdne duo večera Nečas s Burnsom
 7. Eva Gallova: Vtipy, tipy, frky
 8. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 723
 2. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 296
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 4 364
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 052
 5. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 3 938
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 765
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 990
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 756
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Zuzana Remeňová na majstrovstvá sveta v Nemecku.

Zuzana Remeňová počas leta absolvovala aj majstrovstvá sveta v letnom biatlone na kolieskových lyžiach.


10 h
V prvom zápase privítal Dolný Kubín hokejistov Bardejova.

Hokejisti Dolného Kubína ponúkli na úvod sezóny gólovú prestrelku.


15 h
Budovy v centre dediny sa snažia dodržiavať jednotný stavebný štýl.

Rodičia, deti aj turisti sa potešia.


17 h
Autor Michal Černušák (vľavo) na vernisáži výstavy Globall v Oravskej galérii.

Nájdite si čas na voľný čas. Prehľad podujatí na najbližšie obdobie.


3. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Sama na samote
 2. Robert Puk: Komu ukradol parkovaciu politiku v Bratislave kandidát na primátora Bratislavy Rudolf Kusý?
 3. Ján Marton: Vlčanova politická tragédia sa dokonala na technickom oleji v PL krmivách.
 4. Denisa Tomíková: Nie je vodič ako vodič
 5. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru!
 6. Marek Kytka: Skvelý Slafkovský, ukážkový gól Tomáša Tatara, či hviezdne duo večera Nečas s Burnsom
 7. Eva Gallova: Vtipy, tipy, frky
 8. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 723
 2. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 296
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 4 364
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 052
 5. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 3 938
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 765
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 990
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 756
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu