osť, prišla na rad občianska aktivita.
V rámci projektu MŽP SR Vyčistime si Slovensko, sa môže každá obec zapojiť do odstraňovania odpadkov na čiernych skládkach. Tak ako napríklad v Krušetnici.
Obce môžu prispieť k celkovému zlepšeniu kvality životného prostredia na našom území a tiež predísť sankciám za nelegálne skládky.
„V prípade, že v obci bola vy-tvorená čierna skládka, pričom je dokázateľné, že držiteľom týchto odpadov sú občania konkrétnej obce, Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) to definuje ako porušenie zákona o odpadoch. Na základe porušenia zákazu môže byť takýmto obciam uložená pokuta až do výšky 500 000 Sk,“ povedal Michal Štefánek zo SIŽP.
Uložením sankcie sa však povinnosť obcí nekončí. „Uložením sankcie nie je dotknutá povinnosť obce takúto skládku odstrániť, pokiaľ nie je známy konkrétny pôvodca uloženého odpadu. SIŽP po vyhotovení protokolu určí v zápisnici z prerokovania protokolu povinnosť prijať termíny na odstránenie takejto skládky. Znamená to, že ukladanie pokút pri takomto poškodení životného prostredia má nielen represívny, ale aj preventívny charakter, pretože v prípade, že čierna skládka nie je odstránená, môže byť do jedného roka uložená sankcia vo výške dvojnásobku sankcie, uloženej v predchá-dzajúcom rozhodnutí. V roku 2007 prešetroval odbor inšpekcie odpadového hospodárstva SIŽP v Žiline 27 podnetov zameraných na vytvorenie čiernych skládok, z toho z Oravy a Liptova bolo päť podnetov. Z nich boli dva opodstatnené, teda došlo k porušeniu zákona o odpadoch. Okrem toho tento odbor odpadového hospodárstva vykonal v minulom roku 12 kontrol plánovaných v rámci Plánu hlavných úloh v regiónoch Orava a Liptov. V rámci kontrol prešetroval aj situáciu pri vytváraní čiernych skládok v územnej pôsobnosti kontrolovaných obcí. Porušenie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch - a to nielen vytvorenie čiernych skládok - sa zistilo v 10 prípadoch,“ dodal M. Štefánek.
S problémom čiernych skládok zápasí napríklad aj obec Krušetnica. „Ako v každej obci, aj v tej našej sú čierne skládky. Ale keď niekto nájde takúto skládku, oznámi to na obecnom úrade. Aj poslanci obecného zastupiteľstva na zasadaní informujú, ak takéto niečo objavia. Najskôr musíme nájsť vinníka, ak sa nájde, musí odpad odstrániť na vlastné náklady,“ informoval nás starosta obce Krušetnica Jozef Stančík. „Ak nie, odpad sa naloží do kontajnerov a odvezie na skládku. Zapájame sa aj do zberu separovaného odpadu, uskutočňujeme pravidelný vývoz komunálneho odpadu, dvakrát ročne uskutočňujeme vývoz vo veľkokapacitnom kontajneri, kde sa vyváža stavebný materiál a rôzny odpad väčších rozmerov. Dvakrát ročne uskutočňujeme vývoz elektronického odpadu, raz mesačne plastov a skla. Prostredníctvom obecného rozhlasu informujeme občanov o dodržiavaní čistoty prostredia okolo domov, ale aj v blízkosti riek a ciest. V roku 2007 sme dostali pokutu za to, že vývoz elektronického odpadu sa uskutočnil len jedenkrát v roku, a nie dvakrát ako nariaďuje zákon.“
Autor: JF