Medzinárodný olympijský výbor na poslednú chvíľu zmenil kritéria, ktoré nášmu výberu príliš nenahrávajú do karát. Po fiasku na minuloročných majstrovstvách sveta nemá istú účasť ani Martin Tešovič. Pri jeho mene sa predpokladá udelenie výnimky zo strany Svetovej vzpieračskej federácie (IWF). Slováci však chcú viac. Minimálne sa pobijú ešte o jedno olympijské miesto. Z oravských pretekárov sa na šampionáte predstavia Ondrej Kutlík, ktorý v súčasnosti preteká za Diana Orol Ružomberok a Miroslav Janíček z Elkop WLC Dolný Kubín. Ten si olympijskú premiéru odbil pred štyrmi rokmi v Aténach. Pôvodne sa uvažovalo aj o začlenení Ondreja Kružela do výberu na ME. Reprezentačný tréner Rudolf Lukáč však rozhodol inak. Ondrej by nakoniec nemohol štartovať, pretože si nedávno zranil prst a zápästie.
Šancu na rozhovor s reprezentačným trénerom Rudolfom Lukáčom sme využili na podujatí Bobrovský Štít.
Na majstrostvách Európy sú dané jasné kritéria potrebné pre postup na olympijské hry. V akom štádiu prípravy sú nominovaní reprezentanti?
- Reprezentanti sú v štádiu, ktoré zodpovedá dátumu pred majstrovstvami Európy. Na tréningoch sa odstraňujú technické nedostatky. Všetko zatiaľ smeruje k dôstojnému reprezentovaniu v Taliansku.
Hovoríte síce o dôstojnom vystúpení, ale v prvom rade si určite uvedomujete ťarchu, ktorá je spätá s poslednou šancou nominovania reprezentantov na olympiádu. Ktorému slovenskému vzpieračovi by sa to mohlo podariť?
- Ťažko povedať, možno Martinovi Tešovičovi. Na základe štartovej listiny však poznáme favoritov. Sú medzi nimi Španieli, Albánci, Česi a Slováci. No sú tu aj iné krajiny ako Litva, Lotyšsko. Ak nezaberieme všetci ako tím, alebo ak niekto vypadne, môžeme sa s ďalším miestom na OH rozlúčiť.
Nepociťujete v súčasnosti tlak zo strany vedenia Slovenskej vzpieračskej federácie?
- Ani nie. Tlak bol aj na majstrovstvách sveta, kde sme chceli získať tri miestenky. Ľudia zainteresovaní do športu vedia, že nám z Budapešti neletelo lietadlo. Namiesto jednej noci sme leteli dve. Týkalo sa to nosnej trojice reprezentantov, ktorí boli kvôli tomu značne znevýhodnení. Tlak na moju osobu je momentálne obdobný.
Na majstrovstvách sveta vám vytýkali taktické zlyhanie pri vystúpení najväčšieho želiezka Slovákov – Martina Tešoviča. Ako to vnímate?
- Nemyslím, že bol zisk miesteniek priamo spätý s Martinovým nedvihnutím základu v nadhode. V trhu získal bronz a na minuloročných majstrovstvách Európy sa stal trikrát víťazom. Tieto úspechy nám dodávali sebavedomie, aby sme sa pokúsili atakovať najvyššie priečky na majstrovstvách sveta. Fakt, že to nakoniec nevyšlo, je už o niečom inom.
Je dnes Martin Tešovič v takej forme, ako bol pred desiatimi rokmi, keď si odtrhol stehenný sval?
- M. Tešovič je obdivuhodná osobnosť. Po takom vážnom zranení by iný človek premýšľal nad tým, či bude vôbec normálne chodiť. On je však iný. Dnes je minimálne tam, kde bol pred desiatimi rokmi. Drepne 300 kilogramov a nadhodí 225 kg. Od roku 1999 si udržiava štandardnú výkonnosť.
Ondrej Kutlík má pravdepodobne poslednú možnosť vycestovať na olympijské hry. Aké sú podľa vás jeho šance?
- Určite je to posledná možnosť. Takisto aj pre Martina Tešoviča. Netvrdím, že sú starí, ale prichádzajú do toho aj iné faktory. Ondrej Kutlík je už zamestnaný. Tieto záležitosti znižujú šance bojovať o olympiádu o ďalšie štyri roky.
Čo mladá generácia? Michal Pokusa a Ondrej Kružel už boli súčasťou seniorskej výpravy na MS.
- Priradil by som k nim aj Lukáša Kožienku, ktorý urobil značný výkonnostný pokrok. Orava má v tomto smere odjakživa silný potenciál. Pravdepodobne je to dané životnými podmienkami. Kvalita genetickej informácie je určite iná, než u detí z mesta. Spomenutí juniori sú veľkou perspektívou slovenského vzpierania.