ORAVSKÝ PODZÁMOK. Výstavy ulovenej poľovnej zveri sa organizujú každoročne v jednom z troch oravských okresov. Uplynulý týždeň mohli 7-dňovú prehliadku parožia, lebiek, koží a klov záujemcovia zhliadnuť v Oravskom Podzámku v priestoroch bývalého učilišťa. Popri trofejách z jeleňov, sŕn, rysa, jazvecov, líšok a vlkov tentokrát nemal zastúpenie medveď. „Ochranári dali na ich lov neskoro povolenky. Prišla zima a medvede zaľahli,” vysvetľuje Marián Kompan z Poľovníckeho združenia Javorová v Oravskom Podzámku. Predpokladá, že tých pár kusov, ktoré poľovníci ulovili, sa momentálne nachádzajú v preparátorskej dielni v Žiari nad Hronom. Tam zvieratá preparujú na profesionálnej úrovni. Na Orave preparácie robia podľa slov M. Kompana len niekoľkí nadšenci ako voľnočasovú aktivitu. Pomaly však vymierajú.
Na tohtoročnej prehliadke dominovalo parožie z jeleňa uloveného českým poľovníkom na Stohu. Jeho trofej komisia zostavená Obvodným lesným úradom ohodnotila 194 bodmi. „Hodnotí sa dĺžka parožia, jeho hrúbka, rozpätie medzi parohami, počet výsad, počet vetiev v korune parožia, či jeho celkový vzhľad a farba. Snom každého poľovníka je vlastniť bodovo najvyššiu, teda zlatú trofej, ktorá začína na 210-tich bodoch. Spomínam si, že pred vyše dvadsiatimi rokmi jeden poľovník ulovil v oblasti Roháčov jeleňa, ktorého parožie bolo ohodnotené na 224 bodov. Odvtedy sa takáto trofej nevyskytla,” rozpráva poľovník. Medzi vystavené kusy zvierat sa dostal aj chránený rys. Ako je to možné? „Bol nájdený uhynutý.”
Vlky sa vlani v našom regióne vyskytovali v pomerne hojnom počte. V Tvrdošínskom okrese sa podarilo uloviť 11, v Dolnom Kubíne 8 a v Námestove rovnaký počet vlkov. Stúpa aj počet jazvecov a líšok, ktoré donedávna hubila besnota. Po nasadení orálnej vakcinácie sa však podarilo stav týchto zvierat stabilizovať. Vrásky na čele poľovníkom spôsobujú pytliaci. Najhoršia situácia je v oblasti Zázrivej. Zver tam schádza na poľnohospodársku pôdu, kde nachádza obživu, a vtedy sa stáva ľahkým terčom pre pytliakov. Tí na zvieratá údajne strieľajú z cesty, priamo zo svojich áut. Často sa stáva, že trofeje nechajú na mieste a zoberú si len kvalitné mäso. Trofeje sú ale tiež dobrým predajným artiklom. „Správny poľovník by však trofej nikdy nepredal. Rady sa ich zbavujú manželky, pretože im v dome zavadzajú a musia z nich utierať prach,” smeje sa Marián Kompan, ktorý ale priznáva, že parohy nasadené manželkou, by nevlastnil rád asi žiadny poľovník.