v.
„Nie som veľmi spokojný, pretože tam nemám normálnu pitnú vodu, ani vodovodnú prípojku. Keď som sa rozhodol, že postavím dom v tejto lokalite, dohodol som sa s obcou Nižná, že si tam všetky inžinierske siete vybudujem sám. Zo začiatku som si myslel, že najväčším problémom bude elektrická prípojka, no, bohužiaľ, nedávno som zistil, že najproblematickejšie to bude s prípojkou na vodu. Nielen ja, určite boli všetci prekvapení, že sa tam niečo také ako vajcovka nachádza. Zistili sme však, že prameň sa ťahá podložím po celej oblasti, pretože aj sused, ktorý má chatu neďaleko môjho domu, narazil pri kopaní studne na minerálnu vodu,” povedal nám z nevšedného nálezu nie veľmi nadšený Slavomír Bachynec, ktorý už pred niekoľkými rokmi začal stavať rodinný dom v spomínanej lokalite.
Slavomír Bachynec i jeho sused Peter Dedinský začali kopať studne v rovnakom čase. Približne v osemmetrovej hĺbke však obaja zistili, že v zemi sa nenachádza pitná, ale minerálna voda.
„Voda pôsobí dosť agresívne, obsahuje veľké množstvo železa. Skúšal som ju dokonca aj prefiltrovať. Kúpil som najkvalitnejší filter, aký sa mi podarilo zohnať. Istý čas fungoval, zápach sa vytratil a voda vyzerala celkom dobre. No trvalo to len krátko. Potom sa filter pravdepodobne zaniesol a prestal fungovať,” dodáva S. Bachynec.
Tak sa zdá, že využitie „vajcovky” pre majiteľov chát je viac než otázne. Ako nám totiž prezradil S. Bachynec, voda sa nedá pravidelne piť, jej ohrievanie je tiež náročné. „Ohrievacie špirály by sa určite hneď pokazili, takže zohrievanie by bolo možné len v nejakej samostatnej špeciálnej nádobe. Okrem toho, nie som si celkom istý, aké účinky môže mať táto voda na ľudský organizmus. Zatiaľ som sa v nej kúpať neskúšal,” hovorí s úsmevom.
Hoci S. Bachynec si rozbor vody nedal urobiť, Peter Dedinský tak urobil hneď potom, čo na prameň narazil.
„Zistili sme, že sa vo vode nachádza veľké množstvo železa, no nie je zdraviu škodlivá. Samozrejme, ak ju nepijete pravidelne. Musím však povedať, že si z nej občas dá každý člen našej rodiny, a sme zdraví ako rybičky,” reagoval s úsmevom P. Dedinský na margo minerálnej vody, ktorá je aj v jeho studni.
„Najlepšie bolo, že keď sme si vyberali miesto na studňu, ukázali sme na jedno miesto a tam sa začalo kopať. Žiadne zázračné prútiky ani nič podobné sme nepoužívali - a čuduj sa svet, na čo sme natrafili. A možno, keby sme kopali hlbšie, nenarazíme len na minerálnu vodu, ale na horúcu minerálnu vodu. A mali by sme tu druhé Oravice,” dodávajú so smiechom obidvaja majitelia minerálnych studní. Spolu tiež skonštatovali, že minerálny prameň pravdepodobne prechádza viacerými časťami územia za Podbielom, pretože naň natrafil aj majiteľ malej vodnej elektrárne, ktorá je vybudovaná na Studenom potoku. Okrem toho sa údajne nachádza aj pod korytom Studeného potoka.
V súčasnosti rokujú majitelia chatiek s obcou Nižná a Oravskou vodárenskou spoločnosťou, od ktorých žiada aj S. Bachynec zavedenie vodovodnej prípojky k jeho rodinnému domu. „Neďaleko môjho domu je totiž vybudovaný diaľkový privádzač vody. Voda tu teda je, no zatiaľ sme sa nedohodli. Uvidíme, ako to dopadne.”
Zdá sa teda, že hoci maji-telia už stojacich chatiek, ale aj tých plánovaných pitnú vodu v zemi nenájdu, v minerálnej sa môžu doslova kúpať. A ktovie, možno sa tento nález bude môcť v budúcnosti využiť oveľa efektívnejšie, ako len na polievanie záhradky.