BRATISLAVA. Pre čitateľov, ktorí o dnes už legendárnej Sviečkovej manifestácii spred dvadsiatich rokov vedia veľmi málo alebo takmer nič, niekoľko myšlienok na vysvetlenie.
Sviečková manifestácia sa konala 25. marca 1988. Má aj iný názov: Bratislavský veľký piatok 1988 - v tom roku aj Veľký piatok pripadol na spomínaný deň. „Sviečková“ vstúpila do slovenských dejín ako jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Zhromaždenie bolo predzvesťou Nežnej revolúcie, vedúcej k pádu štyridsaťročnej totality. Manifestácia nemala politický charakter. Jej účastníci požadovali vymenovanie katolíckych biskupov pre neobsadené slovenské diecézy, úplnú náboženskú slobodu a dodržiavanie ľudských práv. Neodzneli žiadne prejavy. Manifestujúci vyjadrili svoj odpor len horiacimi sviečkami a modlitbou. Štátna polícia reagovala násilím. Proti manifestujúcim použila hasičské autá, obušky, vodné delá. Desiatky ľudí zatkli a vypočúvali. Aj na Orave žijú priami účastníci tejto manifestácie. Nebáli sa v tom čase cestovať do Bratislavy a podporiť manifestáciu.
Minulý týždeň, na 20. výročie, sa konali oslavy, ktorých náplňou bola bohoslužba v Dóme sv. Martina v Bratislave. Celebroval ju arcibiskup Stanislav Zvolenský. V homílii biskup František Tondra zdôraznil, že ak totalita pôsobila na ľudí obmedzovaním ich práv, tak vydobytá sloboda nemá hraníc a potláča sily dobra, lásky a vzájomnej úcty človeka k človeku. Po sv. omši bol sviečkový sprievod ku kostolu Notre Dame, kde bol odhalený nový pamätník. Bude súčasníkom i budúcim generáciám pripomínať odvahu tých, ktorí tu v roku 1988 manifestovali za slobodu, za základné ľudské práva.
Hodno pripomenúť, že v preplnenom Dóme sv. Martina sa tiesnilo okrem Bratislavčanov aj veľa ľudí z celého Slovenska. Necelá dvadsiatka Oravcov sa s Liptákmi a Turčanmi pričinili o to, že aj tieto regióny mali na oslavách svoje zastúpenie.