VAVREČKA. „Máme malú, ale funkčnú knižnicu,“ privítala nás vedúca obecnej knižnice Iveta Hvolková. V marci – mesiaci kníh sa už tradične koná v obecnej knižnici podujatie na podporu záujmu o knihy a čítanie. Po minulé roky to bolo Rozprávkové čítanie či Rozprávkové vymýšľanie.
Obecná knižnica vo Vavrečke býva otvorená pravidelne vo štvrtky, ale vedúca knižnice je ochotná požičať knihy aj inokedy: „Výnimočne otvoríme aj v stredu, keď prídu najmä študenti, ktorým iný deň kvôli študijným povinnostiam nevyhovuje.“
Obecnú knižnicu navštevujú v hojnej miere deti. Dokážu tu stráviť pri čítaní aj celé popoludnie. Ich záujem vyvoláva aj akcia „Uhádni, čo čítam!“. Jeden z návštevníkov knižnice číta ostatným spoza zatvorených dverí úryvok z rozprávky a ostatní hádajú názov rozprávky.
Tajomno, horor a napätie vnieslo do knižnice podujatie, ktoré sa koná počas jesenných prázdnin: Strašidelná noc alebo slovenské povesti trochu inak, a minuloročná Žil tu dávno istý Vavrek alebo Vavrečka v povestiach. Kto sa ich chcel zúčastniť, musel splniť podmienku – prísť zamaskovaný za škaredé strašidlo. Za svetla sviečok recitátori z radov mládežníckeho divadelného súboru priblížili známe slovenské povesti. Atmosféra, ktorú vyčarili, pripomínala dávne stridžie večery na dedine. Divadelníci pri povesti Hrmiaci voz od Márie Ďuríčkovej zahrali príchod Lucifera tak verne, že v hľadisku naskakovali zimomriavky aj dospelákom. Cieľom podujatia bolo aspoň na chvíľu deti a mládež odtrhnúť od televízora či počítača, a posilniť komunikáciu so starými rodičmi, ktorí si pamätali na najrôznejšie príbehy naháňajúce strach, a zároveň pritiahnuť pozornosť mladej generácie k bohatstvu slovenskej literatúry. Tento rok pripravila knižnica pre svojich nadšencov akciu Noc s dedkom Večerníčkom.
Vavrečská knižnica je pomerne malá. Jej súčasný knižný fond predstavuje cca 2400 kníh. Podľa slov vedúcej knižnice sa ho snažia zveľaďovať a obnovovať v závislosti od požiadaviek čitateľov. O mnohé staré knihy nie je záujem, najmä o tie, ktoré kedysi šírili politickú ideológiu. Iné odrádzajú čitateľa svojím ošarpaným vzhľadom. Možnosti knižnice sú však obmedzené. Ročne dostanú od obce limitovanú sumu peňazí (cca 5000 korún) na nákup nových kníh.
„Stane sa, že to prešvihneme, pretože obsahovo a ilustračne kvalitná kniha je drahá, hlavne encyklopédie pre deti a študujúcu mládež. Tie stoja aj viac ako tisíc korún. Nemôžeme si dovoliť kúpiť dva exempláre. Potom by nám už nezvýšili peniaze na iné knihy,“ vysvetlila I. Hvolková. Obecná knižnica vo Vavrečke poslala už štyrikrát projekt na obnovu knižného fondu na ministerstvo kultúry. Štyrikrát bol zamietnutý, bez vysvetlenia. Zo zákulisia projektov je však známe, že peniaze dostávajú zväčša väčšie obce, mestá alebo univerzitné a okresné knižnice.