Práca v SOČ je výhradne dobrovoľná, no zároveň prestížna. Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva SR. Tento rok sa súťažilo v 17. odboroch.
Jubilejný 30. ročník SOČ sa konal vo štvrtok 6. marca na Strednej združenej škole na Slanickej Osade. Súťažiaci členom komisie v krátkosti predstavili osem prác. Spoločnými silami hodnotili, či sa spracovateľom podarilo splniť ciele, ktoré si na začiatku práce vytýčili. SOČ-ky boli spracované napríklad na tému Filatelistika, Cirkevná a chrámová hudba, Kvety okolo nás, Vyšívanie, Detský kalendár, Anton Bernolák, Rabčice. Dve víťazné práce z každého odboru postupujú ďalej na krajské kolo SOČ.
Víťazný tím sa školského kola v odbore Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba zúčastnil s prácou nazvanou Anton Bernolák. V októbri minulý rok si Slováci pripomenuli 245. výročia narodenia tohto veľkého národovca. Štvrtáčka Hotelovej akadémie Ivana Ferenčíková zorganizovala s pomocou niekoľkých učiteľov a žiakov školy divadelné pásmo, v ktorom replikami priblížila množstvu žiakov život prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny. Keďže Anton Bernolák je rodákom zo Slanice, žiaci vsunuli do pásma aj históriu tejto Oravskou priehradou zaplavenej obce. SOČ-ka bola rozdelená na praktickú a teoretickú časť – divadelné pásmo bolo tou praktickou. V teoretickej časti spracovatelia SOČ-ky zhrnuli informácie, ktoré sa im podarilo získať z rôznych literárnych zdrojov. V tejto práci sme si stanovili viacero cieľov. V prvom rade chceli zmapovať život Antona Bernoláka pri príležitosti 245. výročia jeho narodenia. Preto písomne zhrnuli Bernolákov životopis a pomocou divadelného pásma ho atraktívnou formou priblížili aj ďalším študentom. Pretože život a dielo tohto národovca patria medzi maturitné otázky, divadlo mohli mnohí maturanti využiť ako pomôcku pre prípravu na maturitu. Pretože ide o prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny, spracovatelia SOČ-ky tento fakt vyzdvihli. Ako sa učia už deti na základných školách, ako základ pre spisovnú slovenčinu zvolil Bernolák západoslovenské nárečie. Neskôr podľa jeho vzoru kodifikoval spisovnú slovenčinu aj Ľudovít Štúr, ale prvenstvo už Antonovi Bernolákovi nevezme nikto.
„Naša práca by sa dala využiť ako učebná pomôcka pre maturantov alebo napríklad aj ako podklad pre literárny krúžok. Svoju prácu pošleme aj do odborného časopisu a oslovíme aj Maticu slovenskú, ktorej ju ponúkneme,“ prezradili svoje zámery spracovatelia témy.
Z druhého miesta v rovnakom odbore postupuje na krajské kolo práca s názvom Cirkevná a chrámová hudba.