TVRDOŠÍN. „Príďte sa pozrieť, to je neuveriteľné, čo tu ľudia z technických služieb vystrájajú! Pília stromy pred školou hlava-nehlava, všetko do radu! Ľudia len chodia naokolo a krútia neveriacky hlavami! Máme tu v tej bytovkovej džungli trochu zelene, ktorá rástla celé roky, a teraz vyrúbu aj to?“
Naozaj. Keď sme prišli pred ZŠ Márie Medveckej na sídlisku Medvedzie, naskytol sa nám krutý pohľad: niekoľko stromov na svahu pred školou už ležalo na zemi v „ležovisku“ vlastných konárov, pretože kvôli bezpečnosti okolia pracovníci TS Tvrdošín spiľovali postupne najprv koruny statných topoľov, až potom kmene. Práve pílili topoľ naľavo od chodníka smerujúceho do mesta. Na naše otázky sa nezdráhali odpovedať. „Vieme, že ľuďom sa to asi nepáči. No nepílime od buka do buka, kvôli výrubu zasadla komisia mestského zastupiteľstva, aby presne určila stromy, ohrozujúce bezpečnosť nad komunikáciami a kvalitu komunikácií. Práve tento strom dvíha a poškodzuje asfaltový koberec cesty, tamten ďalší zase láme chodník. Z topoľov na svahu zas padali polámané konáre na zaparkované autá, i na chodcov,“ povedal nám jeden z pracovníkov TS Tvrdošín.
„Tak vyrúbme všetko okolo, potom nám nebude vadiť, ani zavadzať vôbec nič!“, reagoval na jeho slová jeden z okoloidúcich.
Úradný postup schvaľovania výrubu stromov na území mesta nepustí – výrub stromov naozaj schválila komisia výstavby, dopravy a životného prostredia mestského zastupiteľstva, ktorej predsedá Jozef Pavčo. Na to, či je takéto rozhodnutie „kóšer“ voči obyvateľom sídliska, kde je vzácny naozaj každý kúsok zelene, sme sa spýtali riaditeľa Štátnej ochrany prírody, Správy CHKO Horná Orava Róberta Trnku.
„Mestá a obce nie sú zo zákona povinné žiadať od nás súhlas s podobnými výrubmi, no väčšina to aj tak robí. Napríklad v Námestove bez konzultácie s nami neurobia žiaden výrub, hoci pracovník, zodpovedný za mestskú zeleň má už dostatok skúseností na to, aby sa rozhodol správne. No nič nenecháva na náhodu. Tvrdošín sa nepýta, ale ani nemusí. Mestá a obce sú na tomto úseku zo zákona sami sebe orgánmi ochrany prírody. Čo sa týka výrubu topoľov, musím s komisiou mestského zastupiteľstva súhlasiť. Ide o dreviny, ktoré nemali na sídliskách vôbec čo hľadať, ich jedinou výhodou bolo, že rastú rýchlo. No sú veľmi krehké a naozaj poškodzujú komunikácie. Situácia sa vyhrotila najmä v posledných rokoch, keď nás aj na Orave počasie prekvapuje prudkými vetrami a víchricami. Topole a brezy sú v takomto prípade veľkým nebezpečenstvom, pretože sa lámu ako zápalky. Topoľ dokonca môže vyvrátiť celý, aj s koreňovou sústavou, ktorá nemá problém rozbiť chodník či cestu. Zeleň na sídliskách je prepotrebná, no je to aj o tom, že ľudia by mali viac uvažovať, čo a kde zasadia. Brezy sú napríklad veľmi estetické, no do tesnej blízkosti budov a komunikácií sa nehodia.“
Zaujímalo nás, čo bude nasledovať po výrube určených stromov. „Mesto musí vykonať náhradnú výsadbu, predpokladám, že na to vyberie vhodnejšie dreviny, napríklad vhodné ihličnany. Predpokladám, že zástupcovia mesta spravili inú chybu – neodkomunikovali výrub s občanmi, nevysvetlili im ho. A mohli, napríklad v mestských novinách, prípadne v rozhlase. Občan sa potom cíti ignorovaný, nepozná argumenty a výrub zelene ho logicky nahnevá. Tak ako v tomto prípade,“ dodáva R. Trnka.
Výsadbu novej zelene na vypílenom priestranstve bude naša redakcia sledovať. Aj keď – pred školou, kde sa denne premelie takmer 800 detí, bude veľmi ťažké docieliť, aby sa sadenice dožili dospelosti. To je však už aj na všetkých, ktorí chodia okolo, ale hlavne na rodičoch, aby deťom pripomínali, že zeleň na sídlisku nie je pre ich zábavu...