Kniha bude niesť názov Šesťdesiat rokov nemocnice v Trstenej. Redakcia MY Oravských novín chce na túto publikáciu upozorniť výberom menej či viac známych informácií o nemocnici, do ktorej chodia denne pacienti od Suchej Hory po Zuberec a Dlhú, ale aj z oblasti námestovského a dolnokubínskeho okresu; je bežné, že na niektoré oddelenia prichádzajú pacienti aj z iných, neoravských okresov – a to nielen kvôli úrazom lyžiarov a turistov, ale aj kvôli vysokej odbornosti lekárov a zdravotného personálu.
Tieto informácie budeme uverejňovať postupne predovšetkým pre tých, ktorí sa k publikácii bežne nedostanú.
I. časť
Rozhodujuce roky
V tridsiatych rokoch XX. storočia sa ozývajú čoraz naliehavejšie hlasy požadujúce postaviť na hornej Orave nemocnicu kvôli zlepšeniu zdravotníckej starostlivosti. V roku 1934 sa v tlači(časopis Pero) objavujú návrhy, kde by sa nemocnica mala vybudovať. Navrhnuté je Námestovo. Uchádzajú sa o ňu aj mestá Tvrdošín a Trstená.
Mestské zastupiteľstvo v Trstenej 24. novembra 1935 podalo žiadosť o výstavbu nemocnice na území Trstenej s tým, že mesto poskytne pozemok bezplatne, takisto aj lomový kameň, štrk, a pod. Už v júli 1940 (15. a 16.júla) sa robí výber stavebného pozemku, aby sa stavba mohla pripravovať projektovo a materiálne. Na Obecnom úrade v Trstenej zasadala komisia „z príležitosti vyhľadania a zaistenia stavebného pozemku a vyjednania podmienok s obcou Trstená ohľadom príspevku obce v zreteli sa majúcej štátnej nemocnice v Trstenej“. Iniciátorom rozhodovania bol Ing. arch. Vladimír Pojtek, rodák zo Štefanova. V komisii za Ministerstvo vnútra SR bol radca verejnej vnútornej správy Edmund Szolnoki, za ministerstvo dopravy a verejných prác Ing. Vladimír Pojtek, prednosta III. odboru, za Okresný úrad v Trstenej Dr. Alexander Druga, okresný náčelník, MUDr. Ján Miština, okresný zdravotný referent a za Obecný úrad v Trstenej starosta Augustín Pánik, jeho námestník Vojtech Török, obvodný notár Róbert Harvančík, kanonik Štefan Zaják, školský inšpektor Július Kolodej, lekárnik MgPh. Anton Murín, Jozef Schultz a roľník Karol Janotík.
Treba si všimnúť neodškriepiteľný fakt: na začiatku strašnej 2. svetovej vojny sa nájdu na hlbokom slovenskom vidieku múdri ľudia, ktorí v tom čase nie „iba uvažujú o niečom“, oni vyberajú (!) pozemok na výstavbu nemocnice, kde sa budú zachraňovať ľudské životy!
Mesto ponúklo štyri typy staveniska, kde by nemocnica mohla stáť: 1. pozdĺž cesty z Trstenej do Liesku, 2. v Halečkovej, pozdĺž Vlčieho potoka, 3. na Diele, 4. „na Brehu“, na ľavej strane cesty do Ústia, oproti starému cintorínu. Dôkladne sa preskúmalo aj piate stavenisko „Pod Skalkou“, pozdĺž cesty z Tvrdošína do Trstenej... Nakoniec prednosta odboru na MDVP (ministerstvo dopravy a verejných prác) hľadá ešte ďalšie možnosti výberu miesta. Našiel ho v blízkosti mlyna, na poli „Medzi vodami“. Toto miesto plne vyhovovalo všetkým zásadám a nárokom. Znalci sa k tomuto návrhu pripojili.
Z obsiahlych správ vyberáme (citujeme) tri pozoruhodné odseky: „Nakoľko táto nemocnica má slúžiť pre oblasť oravskú, musí byť prikročené čím skôr k jej uskutočneniu.“
A ďalej: „Nemocnica, ktorá na spomenutom pozemku má byť zriadená, bude naozaj požehnaním pre celú hornú Oravu a jej široké okolie, ktoré v okruhu mnohých kilometrov nemá žiadnej nemocnice moderného slohu; A nakoniec: „Obec prosí, aby sa so stavbou čo najskôr započalo, aby sa neprepásli v štátnom rozpočte pre nemocnicu zaistené úvery.“