O záujme ZMO HO dostať tento problém na rokovanie celoslovenského snemu nás informoval predseda Združenia miest a obcí horná Orava Ján Banovčan.
„Tri roky bol v platnosti zákon, na základe ktorého mali prejsť pozemky neznámych vlastníkov do vlastníctva štátu, a následne do vlastníctva miest a obcí. Ústavný súd však na návrh poslancov NR SR tento paragraf zrušil v čase, keď mal nadobudnúť účinnosť. Dnes teda nemôžeme počítať, že by pozemky prešli na obce. Tým nám vznikajú značné problémy. Slovenský pozemkový fond tieto pozemky predávať nemôže. Obce ich síce môžu vyvlastniť na verejnoprospešné účely, ak ide o pozemok, ktorý je pod pláno-vanou miestnou komunikáciou. Avšak pozemky neznámych vlastníkov, ktoré stoja vedľa spomínanej komunikácie, sa vyvlastniť nemôžu. Dostávame sa teda do situácie, že síce vieme vyriešiť pozemok pod cestu, no pre koho by sme tú cestu stavali, keď stavebné pozemky okolo nej sa vysporiadať nedajú?” pýta sa J. Banovčan. Snahou slovenských obcí je argumentmi presvedčiť poslancov NR SR, ministerstvo pôdohospodárstva a všetkých kompetentných, aby sa pozemky neznámych vlastníkov dali vysporiadať.
„Samozrejme, neznamená to, že by sa masovo začali vyvlastňovať všetky pozemky. Ak by však išlo o pozemok potrebný pre rozvoj obce, ak ho samospráva potrebuje na stavbu rodinných domov, alebo na rozvoj cestovného ruchu, mala by existovať možnosť, ako tieto pozemky za aktuálnu cenu predať. Peniaze by štát držal na depozitných účtoch pre prípad, že by sa objavil dedič neznámeho vlastníka. Ten by dostal zodpovedajúcu časť peňazí, ktorá sa v tom čase platila za pozemky,” dodáva predseda ZMO HO.