Riaditeľka M. Pindiaková hornooravských starostov informovala o aktuálnej situácii v zapisovaní listín a stavieb. Rozobrala tiež situáciu v nedostatku pracovníkov, čím sa predlžuje doba vkladu a zápisu. Podľa jej slov sa doteraz podarilo úspešne ukončiť a zapísať Register obnovenej evidencie pôdy len jedinej obci, Zábiedovu. Trstená sa ešte stále pretĺka problémami spojenými s dokumentom, register Liesku, Dolného Štefanova a Oravíc sa stále spracúva. V Habovke má starosta Ján Taraj kvôli ROEP „hlavu v smútku”, pretože takmer dokončený register vrátil pozemkový úrad zhotoviteľovi na opätovné prepracovanie. Starostovia sa obrátili na riaditeľku s požiadavkou, aby Správa katastra vyčlenila niektorý deň, počas ktorého by práve zástupcovia samospráv mohli na katastri riešiť obecné záležitosti. Starosta Nižnej Eugen Dedinský podotkol, že kedysi bol takýmto dňom utorok. Keďže to nebol stránkový deň, pracovníci katastra mohli vybavovať len záležitosti obcí, ktoré pod túto inštitúciu patria. K E. Dedinskému sa pridali aj ďalší starostovia. Monika Pindiaková napokon prisľúbila, že zaužívaný deň – utorok - vy-hradený pre obce môžu znova obnoviť. Vďaka tomu nebudú musieť starostovia, či zamestnanci úradu čakať v dlhých radoch na vybavenie. Prípadne rozčuľovať ostatných čakajúcich tým, že sú uprednostňovaní. O-krem toho sa zhodli, že by bolo dobré vytvoriť akúsi urýchľovaciu službu – vytýčiť jeden deň, počas ktorého by na kataster chodili ľudia, ktorí potrebujú len výpis listu vlastníctva, či nejaké potvrdenie, na ktoré pracovníci potrebujú niekoľko minút. Riaditeľka napokon poukázala aj na nedostatok finančných prostriedkov. Kvôli tomu Správa katastra nemôže zabezpečiť viazanie listín z predchádzajúcich štyroch rokov, ktoré sú doteraz uložené iba v krabiciach. Požiadala starostov o preplatenie väzby spisov za ich obec. Pre ilustráciu uviedla, že na zviazanie všetkých listín zo Štefanova by bolo potrebných viac ako 12 000 korún. Akými čiastkami by teda musela prispieť Trstená a Tvrdošín, si radšej ani netrúfala odhadnúť. Na jej požiadavku reagoval nižniansky starosta, ktorý podotkol, že takýmto financovaním by sa určite nemali zaoberať obce. Správa katastra je predsa v kompetencii štátu a od občanov vyberá nemalé finančné prostriedky. Štát by teda mal nájsť peniaze, ktoré by mali byť použité napríklad aj na viazanie listín. ZMOHO túto požiadavku adresuje Rade ZMOS, kde taktiež spomenie a bude sa snažiť prehodnotiť nedostatok pracovníkov na tvrdošínskom katastri.
Predseda ZMOHO Ján Banovčan zúčastnených informoval aj o aktualitách, ktoré prvý marcový utorok preberali na Rade ZMOS. Priblížil stanovisko ZMOS k Národnému strategickému a referenčnému rámcu 2007 - 2013. Informoval, že až 1918 obcí na Slovensku nepatrí do pólov rastu a prakticky nemá prístup k zdrojom EÚ. Cez program rozvoja vidieka je pre tieto obce vyčlenená len veľmi malá suma, pričom obce si musia uhrádzať celú DPH. Iróniou je, že zatiaľ čo obce nachádzajúce sa v póloch rastu budú platiť spoluúčasť 5%, malé obce mimo pólov rastu sa budú musieť podieľať 19% účasťou.
Školský zákon o výchove a vzdelávaní prerokovali zástupcovia ZMOS-u za účasti ministra školstva. Z 30 zásadných pripomienok ZMOS-u bolo 26 úplne alebo čiastočne akceptovaných a J. Banovčan tiež spomenul, že na rokovaní minister prisľúbil akceptovanie zvyšných pripomienok. Predseda ZMOHO pripomenul, že na ZMOS-e vzniesli nesúhlas voči navrhovanému bodu nového školského zákona, podľa ktorého by mal byť v každej triede základných aj materských škôl presne stanovený limitovaný počet žiakov.
A ešte jedna perlička na záver, ktorú priniesol J. Banovčan taktiež z Rady ZMOS. Prerokovávali tam návrh novely zákona o ochrane pred alkoholizmom, ktorý predložili poslankyne NR SR Katarína Tóthová a Ľudmila Mušková. Návrh upravuje zákaz požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok osobám mladším ako 17 rokov, sankcie za jeho porušenie a povinnosť pedagogických zamestnancov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a obecnej polície oznamovať obci porušenie tohto zákazu. Podľa tejto novelizácie by mali zástupcovia samospráv – starostovia a primátori – ukladať pokuty rodičom a pokarhania maloletým, ak sa zistí, že doma deti vypili viac alkoholu, ako „symbolický prípitok”. Čo však obnáša pojem symbolický prípitok, je doposiaľ neznáme... Starostovia sa s úškrnom zamysleli nad tým, ako je niečo takéto realizovateľné. Padla dokonca poznámka, že pokiaľ takúto novelizáciu schvália, budú musieť obce pravdepodobne prijať nejaké špeciálne všeobecné záväzné nariadenia. „Tie budú našim občanom prikazovať, že musíme byť pozvaní na všetky rodinné oslavy. Jedine tak to totiž budeme mať pod kontrolou...”