Súčasná maturita sa skladá z dvoch častí. Z externej (test) a internej (ústnej), ktorá prebehne tradične v máji.
Novinkou súčasných maturít je pozmenený časový harmonogram celkového priebehu maturít. Po prvý raz má aj slovenský jazyk externú časť maturitnej skúšky. Témy pre písomnú maturitnú prácu boli vyhlásené prostredníctvom Slovenského rozhlasu a súčasne boli zverejnené prostredníctvom internetu.
„Úlohy a témy boli distribuované prostredníctvom vysunutých distribučných miest na školských úradoch, kde si ich riaditelia škôl prebrali v ten deň, kedy sa administrovalo,“ povedal nám Florián Pilarčík, zástupca riaditeľa Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove.
Maturovať sa začalo v utorok 11. marca testami zo slovenského jazyka a literatúry. V stredu nasledoval anglický jazyk, vo štvrtok nemecký jazyk a v piatok matematika. Pokračovať sa bude až tento týždeň, 26. marca ešte francúzskym jazykom.
V Námestove nechýbal nikto
Môže sa stať, že sa študent na maturitnú skúšku nedostaví. V tom prípade ho ospravedlnia len vážne objektívne príčiny. „Našťastie, nestalo sa nám, že by ktosi vypadol. Slovenčiny sa v utorok zúčastnilo všetkých 231 maturantov a dúfame, že to tak bude pokračovať aj v iných predmetoch. Z celkového počtu v utorok písalo A úroveň 19 študentov, 212 písalo B úroveň,“ reagoval F. Pilarčík.
V prípade, že by niektorý z maturantov nemohol prísť, existuje možnosť náhradného termínu, ktorý určí príslušný krajský školský úrad. Určí tiež miesto, kde sa skúška bude realizovať. Ide však o istú nevýhodu, pretože možno očakávať zdĺhavé konanie, kým sa určí náhradný termín. Študent musí počítať aj s tým, že externú časť maturitnej skúšky bude musieť vykonávať v cudzom prostredí.
Musia uspieť aspoň na 30%
Podľa vyhlášky MŠ SR musia maturanti správne zvládnuť aspoň 30 % testových otázok. Keby sa predsa stalo, že niekto ne-dosiahne požadovanú úspešnosť, môže sa zúčastniť aj ústnej časti maturít. Podľa slov zástupcu riaditeľa námestovského gymnázia musí študent počas ústnej časti preukázať oveľa lepšie vedomosti v porovnaní s testom, a nesmie dosiahnuť horšie hodnotenie ako „dobrý“, aby mohol byť úspešný.
Výsledky testov, ktoré študenti absolvovali a absolvujú v priebehu marca, sa dozvedia až 10 dní pred začatím ústnych maturitných skúšok. „V pokynoch pre školského koordinátora je uvedený termín 12. máj, ale myslím si, že to bude ešte o čosi skôr, pretože tým, že maturity začínajú 19. mája, tento termín bude určite posunutý na trošku skorší, tak, aby sme to mali včas,“ oboznámil nás so situáciou F. Pilarčík.
Celkovo ide pri nových maturitách o zdĺhavejší proces, ktorý preverí nielen vedomosti, ale aj psychickú výdrž maturantov.
Prísne bezpečnostné opatrenia
Počas celého priebehu maturitných skúšok vládli prísne bezpečnostné opatrenia. Všetky materiály museli byť dôsledne zabezpečené proti úniku informácií.
Zásielku s testami preberá riaditeľ školy vždy ráno, pred začatím každej maturitnej skúšky toho ktorého predmetu. Testy vyzdvihuje z príslušného distribučného miesta, stanoveného MŠ SR. Obálky s testovými otázkami sa otvárajú za asistencie predsedu predmetovej komisie, inšpekčných orgánov a riaditeľa školy, aby sa predišlo úniku informácií zo strany školy.
Študenti boli vopred zoznámení s pokynmi z MŠ SR, podľa ktorých musel každý študent sedieť v lavici sám tak, aby vytvárali za sebou rad. Zakázané bolo mať zapnutý mobilný telefón, mať pri sebe MP3 prehrávač či akékoľvek iné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých sa dá napr. počúvať rádio.
Učitelia boli vopred vyškolení a dostali inštrukcie k organizácii maturitnej skúšky. Študenti boli rozdelení do skupín podľa počtov a úrovní MS a následne zaradení do tried.
„Presný počet študentov, ktorí naozaj maturovali z externej časti maturitnej skúšky, sa dozvieme až po ukončení celkovej administrácie, resp. koncom mesiaca, keď už bude ukončená administrácia všetkých predmetov,“ povedal nám vedúci Oddelenia odborných a metodických činností na Krajskom školskom úrade Tibor Lukács.
Autor: VERONIKA PRISENŽŇÁKOVÁ