Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Dvaja prváčikovia by mali do Nižnej prísť z Írska

VŠETKY ZÁKLADNÉ ŠKOLY na Orave už majú za sebou zápis do prvých ročníkov. Na šesťdesiat škôl sa zapísalo viac ako 1 600 dnešných predškolákov. Ich počet sa však do septembra ešte môže zmeniť.Všetko závisí od rodičov, ktorí sa ešte stále môžu rozhodnúť, či svoje dieťa zapíšu do prvého ročníka, alebo s tým ešte rok počkajú. Pri rozhodovaní im budú pomáhať najmä výsledky psychologických testov zrelosti, ktoré ukážu alebo už ukázali, ako je dieťa na nástup do školy pripravené.
Do šestnástich základných škôl na hornej Orave sa zapísalo 484 „nových“ detí.
Najviac prvákov na hornej Orave sa zapísalo na tvrdošínsku Základnú školu Márie Medvec-kej, ktorá ako jediná škola na hornej Orave bude v nasledujúcom školskom roku otvárať tri prvé ročníky. Z celkového počtu detí zapísaných do hornooravských škôl požiadali o odklad rodičia 37 detí.
My sme sa na niektorých oravských školách spýtali, aký majú záujem, aké zaujímavosti či obmeny vo vyučovaní pripravili pre budúcich prváčikov.
Stanislava Opátová, zástupkyňa riaditeľa pre 1. stupeň, ZŠ Nižná: „Problém s nezáujmom detí nemáme, pretože žiaci z obidvoch škôlok, ktoré v dedine sú, nastupujú k nám, keďže tu inú školu nemáme. Ich počet je opäť približne rovnaký. Tri roky po sebe sme mali v priemere 36, 38 žiakov v dvoch prvých triedach. Podobne to vyzerá aj na budúci rok. Tohtoročného zápisu sa zúčastnilo 41 detí, dve si však dali odklad. Ďalšie dve žijú v súčasnosti v Írsku, takže zatiaľ neviem, ako budeme túto situáciu riešiť. Ak sa vrátia, deti môžu nastúpiť, pretože absolvovali zápis a objednané majú aj potrebné knihy. Ak sa nevrátia, pravdepodobne budeme musieť komunikovať cez e-maily a deti budú chodiť pravidelne na preskúšania. Bude to zaujímavé. Pre deti sú pripravené krúžky angličtiny, športových hier, či základov informatiky. Prihlásiť sa môžu aj prváci.”
Mária Kulkovská, zástupkyňa riaditeľky, ZŠ Vitanová: „Zápis sme mali 11. februára. V súčasnosti máme približne toľko žiakov ako po iné roky. Aj na zápise bol rovnaký počet. Už dnes však vieme, že o rok, o dva sa situácia o dosť zhorší, pretože škôlkarov narodených v rovnakom roku je veľmi málo. Budúci prváci sa budú učiť z nových šlabikárov, na ktoré sme prešli už tento rok. Učiteľky sú so šlabikárom spokojné, takže vo vyučovaní z neho chceme pokračovať aj naďalej.”
Katarína Števonková, riaditeľka ZŠ M. Kukučína, D. Kubín: „V tomto školskom roku sa u nás do 1. ročníka zapísalo 77 detí. Takže opäť otvoríme tri triedy, čím zachováme stabilitu 1. stupňa. Zatiaľ to vyzerá, že rodičia majú menší záujem o odloženie školskej dochádzky detí, tak nám zrejme nastúpi o 4 - 5 detí viac ako v minulom školskom roku. Momentálne najsilnejší ročník na 1. stupni sú terajší druháci. Pred desiatimi rokmi boli na 1. stupni ešte štyri triedy v ročníku. Poslednýkrát sme 1.D otvorili pred ôsmimi rokmi a detí bolo toľko, že sa nám nevošli do školy. Vtedy sme museli zrušiť odbornú učebňu dielní. Potom počet detí rapídne klesol a odvtedy už otvárame len tri triedy. Momentálne máme v škole 733 žiakov, na 1. stupni je počet žiakov ustálený, na 2. stupni počet žiakov klesá. Tento školský rok nám vychádza zo školy 107 deviatakov (5 tried) a nastúpi približne o 30 detí menej. Boj o žiakov sme zahájili intenzívne. Pred štyrmi rokmi sme začali vyučovať od 1. ročníka cudzí jazyk, zintenzívnili sme spoluprácu s materskými. Každoročne zvolávame predškolácke rodičovské združenie, kde rodičia získajú fundované odpovede na všetky otázky. Sústavne pracujeme na skvalitnení služieb – desiate, obedy, bufet, školské potreby, knižnica, počítačová učebňa – a na skvalitnení materiálno-technického zabezpečenia výchovno-vzdelávacieho procesu .“
Magdaléna Kubisová, riaditeľka ZŠ M. Hattalu v Dolnom Kubíne: „Do 1. ročníka sme zapísali 63 detí - 29 chlapcov a 34 dievčat. Predpokladáme však 9 odkladov. V našej škole bolo podľa štatistiky za minulé školské roky v priemere zapísaných 50 - 54 žiakov aj z iných obvodov. Odklady žiakov sa pohybovali od 5 do 7 žiakov kvôli nepripravenosti detí na školskú dochádzku, hravosti, dieťa navštevovalo logopedickú poradňu alebo odborníci dali odporučenie na odklad povinnej školskej dochádzky. V snahe získať i udržať si žiakov sme zaviedli rozšírené vyučovanie cudzích jazykov už od 1. ročníka – angličtinu, nemčinu, francúzštinu a ruštinu, slovné hodnotenie v 1. – 4. ročníku i slovné hodnotenie výchov v 5. – 9. ročníku. Pracuje u nás špeciálny pedagóg a v stredisku záujmovej činnosti máme pestrú ponuku záujmových útvarov. Zaviedli sme projektové vyučovanie, máme detský parlament.
Chceme riešiť problémy v spolupráci s rodičmi, vytvoriť partnerský vzťah založený na dôvere a vzájomnej pomoci. Snažíme sa školu postupne vybavovať modernými technickými pomôckami, ktoré umožňujú učiteľom skvalitniť a spopularizovať učenie. Žiaci sa môžu vzdelávať prostredníctvom množstva interesantných edukačných programov a softvérov.Za zmienku stojí novozriadená školská knižnica, fungujúca aj ako multifunkčná učebňa s najmodernejšou technikou.”
Mária Andrisová, riaditeľka ZŠ J. Matúšku, D. Kubín: „Minulú jeseň u nás nastúpilo 73 žiakov do troch tried 1. ročníka. V budúcom školskom roku budeme mať tiež tri triedy. Zapísaných je 76 prvákov. Posledných 10 rokov otvárame zvyčajne tri triedy, s výnimkou šk. r. 2006/7, keď sme mali štyri triedy. Ne-dochádza u nás k výraznému poklesu žiakov. Teší nás záujem rodičov o kvalitný výchovno-vzdelávací proces a vlastný edukačný program, zameraný na rozvoj životných zručností, o cudzie jazyky od 1. ročníka, pomoc špeciálneho pedagóga (počas vyučovania aj individuálne), bohatú mimoškolskú činnosť, prácu na projektoch.”
Gustáv Turčina, riaditeľ ZŠ A. Radlinského, D. Kubín: „Do 1. ročníka sa vo februári zapísalo 34 detí, z toho sú nahlásené 3 odklady. Ak sa potvrdia, do 1. ročníka nastúpi 31 žiakov – teda dve trie-dy po 15 - 16 žiakov. Pred pár rokmi prichádzalo 40 – 50, ba i viac detí. Žiaľ, cítime nepriaznivý demografický vývoj. Nižší stav žiakov sa snažíme využiť na vytvorenie priaznivých podmienok a atmosféry, s dôrazom na individuálny prístup a tvorivú činnosť, či kvalitu výchovy a vzdelávania. Vďaka uvoľneným kapacitám sme mohli zriadiť školské stredisko záujmovej činnosti, otvoriť materskú školu a 8-ročné gymnázium. Zdanlivo nepriaznivý stav sme dokázali maximálne zužitkovať pre ďalší rozvoj školy a skvalitnenie výučby.“
Juraj Jonák, riaditeľ ZŠ Žaškov: „V tomto školskom roku nastúpilo na našu školu 17 prvákov. Podľa zápisu by malo v nastávajúcom roku nastúpiť 11 prvákov. To má pre nás dve roviny. Negatívnu – zníži sa rozpočet školy. Pozitívna – lepšia komunikácia žiakov a učiteľa, rodičov a učiteľa, individuálnejší prístup k jednotlivým žiakom. Snažíme sa poskytnúť žiakom a rodičom aj širokú paletu mimoškolských aktivít, aby deti mohli svoj voľný čas využívať zmysluplnejšie.“
Róbert Repka, zástupca riaditeľa, ZŠ Oravské Veselé: „Do prvého ročníka sa predbežne hlásilo 53 prvákov. Po odporúčaní a dohode so školským psychológom a rodičmi tento počet klesol na 46. To znamená, že v budúcom školskom roku sa v ZŠ Oravské Veselé otvoria dve nové triedy. Svojim prvákom škola ponúka možnosť pokračovať v jazykovom variante, teda pokračovať vo výučbe angličtiny, s ktorou deti začali už v MŠ, resp. navštevovať jedenkrát týždenne hodinu cudzieho jazyka. Počet prvákov v budúcom školskom roku bude najnižší, aký u nás kedy bol.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 2. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 3. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 4. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 5. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 6. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 8. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 1. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 2. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 3. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 5. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 6. Šariš ľuďom pomáha regiónu už takmer 20 rokov
 7. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 8. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 684
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 598
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 798
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 970
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 256
 6. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 135
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 089
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 581

Blogy SME

 1. Ján Valchár: Veľké problémy malého Macka Pú. Intro.
 2. Peter Maroncik: Riaditeľské kvóty pre ženy nie sú teda diskrimináciou?
 3. Samuel Ivančák: Gitara, ktorá hrala budúcnosť
 4. Štefan Vidlár: Husárský kúsek
 5. Ľuboš Vodička: Dolní Kounice, kláštor Rosa Coeli, krása Ruže nebeskej v moravskom mestečku
 6. Roland Ondrus: Nemecko, nič sme sa nenaučili
 7. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: November 2022
 8. Dušan Koniar: V roku 2011 odtancoval v súťaži Let’s Dance homosexuálny pár. Čo to v spoločnosti spustilo?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 47 154
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 11 314
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 5 444
 4. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 306
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 262
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 897
 7. Jana Melišová: V závoji hmly 2 483
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 172
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Marek Vankúš (v červenom drese) strávil v Taliansku sedem rokov.

Marek Vankúš pôsobil predošlých sedem rokov v Taliansku.


a 1 ďalší 2 h

Regionálne noviny MY organizujú už niekoľko rokov kampaň Slovensko spieva koledy, ktoré v predvianočnom čase spája obyvateľov našej krajiny.


2 h
Vianočné trhy v Štefanove nad Oravou.

V Štefanove nad Oravou bolo na Vianočných trhoch veselo, v Oravskej Lesnej postavili pamätník nenarodeným deťom.


4 h
Hokejisti nastupovali na zápas v Dolnom Kubíne pri zhasnutom svetle. Svietili iba mobily.

Dolný Kubín dokázal v poslednej tretine vyrovnať.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vladimír Gajdičiar sa úmyselne skrýva.


20 h

Z kolektívnych zmlúv už vypustili dodatky.


5. dec

Jedna z najväčších atrakcií v Banskobystrickom kraji ožije tradičnou zimnou akciou.


23 h

Najvyššia chorobnosť ARO je vo vekovej skupine detí do piatich rokov.


5. dec

Blogy SME

 1. Ján Valchár: Veľké problémy malého Macka Pú. Intro.
 2. Peter Maroncik: Riaditeľské kvóty pre ženy nie sú teda diskrimináciou?
 3. Samuel Ivančák: Gitara, ktorá hrala budúcnosť
 4. Štefan Vidlár: Husárský kúsek
 5. Ľuboš Vodička: Dolní Kounice, kláštor Rosa Coeli, krása Ruže nebeskej v moravskom mestečku
 6. Roland Ondrus: Nemecko, nič sme sa nenaučili
 7. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: November 2022
 8. Dušan Koniar: V roku 2011 odtancoval v súťaži Let’s Dance homosexuálny pár. Čo to v spoločnosti spustilo?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 47 154
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 11 314
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 5 444
 4. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 306
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 262
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 897
 7. Jana Melišová: V závoji hmly 2 483
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 172
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu