PÁRNICA. Vlani inštalovali pracovníci Národného parku Malá Fatra špeciálne zábrany, brániace obojživelníkom vojsť na cestu, 8. marca. Tento rok to bolo už o štyri dni skôr. Podarilo sa im tak predísť zbytočnému úhynu zákonom chránených skokanov hnedých, ale aj ropúch. Nebyť zábran, väčšina z nich by skončila pod kolesami áut.
Žaby zimujú v potoku Zázrivka. Keďže sú naviazané na lokalitu svojho vyliahnutia, vajíčka sa snažia naklásť tam. Týmto miestom je v ich prípade močarina pri frekventovanom cestnom ťahu medzi Párnicou a Zázrivou, ktorá vzniká z nadbytku vody vždy po zime. Nachádza sa však oproti potoku a obe lokality oddeľuje cesta. Ak sa chcú žaby dostať na druhú stranu, musia prejsť cez asfaltku. To im nedovolia niekoľkometrové zábrany, ktoré ochranári kladú pozdĺž cesty. Ide o fólie pripevnené na kolíkoch. Fólia je zakopaná do zeme, aby sa žaby pod ňu nemohli podhrabať. Popri nej sú vykopané zberné jamy. Keď žaba narazí na bariéru, spadne do jednej z dier. Tie dvakrát denne kontrolujú strážcovia národného parku. Žaby z jám povyberajú a prenesú ich do močiara, kde môžu nerušene naklásť vajíčka. „Vody v tomto močiari však pomaly, ale isto ubúda. Preto sme sa rozhodli prenášať žaby do iného jazierka, ktoré leží o niekoľko metrov ďalej,“ povedal nám strážca NP Malá Fatra Michal Babnič. Pôvodnú „liaheň“ doposiaľ udržiavali pri živote tak, že do nej pravidelne vylievali vodu z cisterien.
Minulý rok sa pracovníkom národného parku podarilo preniesť a teda zachrániť život 800 jedincom. Strastiplnú cestu za rozmnožovaním musia samičky skokanov hnedých absolvovať zhruba štyri razy. To je totiž približný vek, ktorého sa tieto živočíchy dožívajú.
Autor: sm