POPRAD. V Poprade sa 29. februára stretli zástupcovia členských samospráv Združenia Región Tatry na rokovaní 14. kongresu. Uplynul takmer rok od podobného stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v Dolnom Kubíne. Cieľom 14. kongresu však bolo nielen bilancovať, ale aj naplánovať nové smerovanie a aktivity euroregiónu. Rokovanie otvoril predseda združenia, primátor Dolného Kubína Ivan Budiak, ktorý predniesol aj správu o činnosti za minulý rok. Ako vo svojom vystúpení skonštatoval, bol to pre slovenskú časť, ale aj pre celý euroregión významný rok. Významným úspechom bolo dokončenie rekonštrukcie a otvorenie Domu slovensko – poľského stretávania v Kežmarku, čím získalo celé územie euroregiónu dôstojný stánok na slávnostné i pracovné stretnutia. Dom otvorili v júni, a už v decembri sa v ňom stretli prezidenti Lech Kačinski a Ivan Gašparovič.
Je však cezhraničná spolupráca len deklarovaná, či reálna? Účastníci kongresu konštatovali, že spolupráca bola konkrétna - prispeli k tomu viaceré projekty cezhraničnej spolupráce v rámci programu Interreg IIIA PL-SR. Jedným z nich je cyklotrasa Cesta okolo Tatier, ktorý sa realizuje v súčasnosti. Cyklotrasa prechádza aj územím Oravy. Pre ďalšiu podporu konkrétnej spolupráce bola vypracovaná spoločná Stratégia rozvoja Euroregiónu Tatry na roky 2008 - 2015. Stratégia určuje priority, ciele a definuje víziu trvalého rozvoja. Tento dokument kongres schválil a bude slúžiť pre všetkých, ktorí chcú v novom plánovacom období využiť prostriedky z operačného programu Európska územná spolupráca prípravou a realizáciou projektov. To je príležitosť aj pre Oravu, pre obce, občianske združenia, ale aj pre podnikateľov, ktorí chcú spoločne so svojimi partnermi z Poľska prispieť k vlastnému rozvoju a napĺňaniu prijatej stratégie.
Na rokovaní sa zúčastnili a do diskusie sa zapojili partneri z poľskej časti euroregiónu, zástupcovia MV SR a Veľvyslanectva PR na Slovenku. Hostia kongresu sa pochvalne vyjadrovali o rozvíjaní vzájomných vzťahov medzi subjektami z oboch strán poľsko-slovenskej hranice, ale hovorili aj o ďalších možnostiach, ktoré cezhraničná spolupráca po „zrušení“ hraníc dáva. Tie môžu využiť členovia združenia i ďalšie inštitúcie a organizácie v prihraničnej oblasti.
Už 28. marca sa v Spišskej Novej Vsi uskutoční rokovanie 14. Kongresu cezhraničného zväzku Euroregión Tatry, ktorého sa zúčastní aj osem delegátov z Oravy.