ČIMHOVÁ. V Čimhovej začali s výmenou svietidiel v pouličných lampách v septembri minulého roka. Posledné staré nahradili novými začiatkom decembra. Ako sa vyjadril starosta Imrich Šefčík, zatiaľ nemajú presné kalkulácie, koľko zaplatili za elektrinu v posledných vlaňajších mesiacoch, no je si istý, že ušetrili. „Doteraz boli v lampách 250 W žiarovky, ktoré nahradili 76 W. Svietivosť je taká istá a energetická náročnosť trikrát nižšia. Okrem toho sú nové svietidlá dvojtrubicové, zatiaľ čo staré boli jednotrubicové. Keď došlo k výpadku jednej žiarovky, nesvietila celá lampa. Teraz ostáva v zálohe vždy ešte jedna trubica,” hovorí starosta. V obci svieti 42 lámp verejného osvetlenia od začiatku šera, vypínajú sa s brieždením. Svietia teda celú noc. „Niektorí ľudia hovoria, že to nie je celkom dobré, ale ja som s tým spokojný. Časový spínač večer svetlá zapne a ráno ich vypne. Niekoľkohodinovú výseč v noci, počas ktorej by svetlá nesvietili, zatiaľ neplánujeme.”
ZÁBIEDOVO. Aj v Zábiedove sú svietidlá vo verejnom osvetlení z väčšej časti už vymenené. Pred piatimi rokmi dostala samospráva na rekonštrukciu osvetlenia dotáciu z ministerstva financií. Staré žiarovky, ktoré ešte v lampách sú, menia podľa potreby za úspornejšie. Ako povedal starosta Ján Banovčan, samospráve sa vďaka tomu citeľne podarilo znížiť náklady na elektrickú energiu aj napriek tomu, že verejné osvetlenie rozšírili. „V časti bývalých Hámričiek sú všetky svietidlá nové. Staré sme museli kompletne vymeniť pred pár rokmi, pretože „odišli“ všetky naraz. V obci zostalo starých lámp už len zopár. Tento rok určite vymeníme aspoň zostávajúce 250 W svietidlá, pretože tie majú sedemnásobne vyššiu spotrebu ako nové,” povedal nám starosta. V obci sa svieti podobne ako v Čimhovej. Lampy sa rozsvietia pri šere a ráno sa vypnú s brieždením. Rozdiel je však v tom, že verejné osvetlenie v Zábiedove má aj časový spínač - o pol dvanástej v noci vypína a o štvrtej ráno zapína. Starosta nám ukázal aj graf, z ktorého je jasný pokles spotreby energie po výmene svietidiel. „V zimnom období sme zišli z 13 500 kW na 7 500 kW a v lete z 10 500 kW na 4 500 kW. Takže úspora je naozaj viditeľná.”
Zaujímalo nás, či Zábiedovčania nenamietajú, že lampy nesvietia počas celej noci. „Skúmali sme prostredníctvom dotazníka, či ľudia považujú za potrebné svietiť celú noc. Absolútna väčšina sa vyjadrila, že to netreba. Jedným z dôvodov je aj znečistenie ovzdušia svetlom. Pamätám si však na jednu pripomienku, ktorú sme dostali, keď vykradli tunajší obchod. Ľudia hovorili, že keby svetlá svietili, nestalo by sa to. Kedysi, keď sa v obci kopal plyn, sme svietili celú noc - a aj vtedy obchod vykradli. Aj s policajtmi sme napokon zhodnotili, že pre zlodeja je možno tma horšia. Nemôže totiž odhadnúť, z ktorého dvora niekto vyjde, kto sa bude neskoro v noci vracať po ulici domov. Zatiaľ čo pri svetle, ak sú zlodeji viacerí, sa môžu o hroziacom nebezpečenstve či nevítanej návšteve bez problémov dorozumievať cez mobily.”
JASENOVÁ. „Obec je osvetlená 80 svietidlami, z ktorých približne polovica bola nahradená úspornými,“ povedal nám starosta Raymund Bradík. „Osvetlenie je napojené na svetelné senzory, ktoré ho aktivujú. V noci je obec osvetlená len do 23.00 h. Celkové prevádzkové náklady na osvetlenie dosahujú 130 tisíc Sk za rok. V budúcom období plánujú pokračovať vo výmene nízko nákladových svietidiel i žiaroviek.
VYŠNÝ KUBÍN. Osvetlenie tejto obce pozostáva približne zo 60 svietidiel. V prevádzke sú tiež len do 23 hodiny. Ako nás informoval starosta Vyšného Kubína Jaroslav Figuli, po tejto hodine až do šiestej ráno je osvetlenie zredukované len na tzv. križovatky. Vytypované miesta sú osvetlené približne každých 50 metrov. Prevádzka osvetlenia stojí obec za rok približne 200 tisíc Sk. Spúšťanie osvetlenia je regulované fotobunkou. V tomto roku sa samospráve podarilo z Ministerstva financií SR získať na podporu rozvoja obecných aktivít 200 tisíc Sk, ktoré použijú na kompletnú modernizáciu verejného osvetlenia. V týchto dňoch prebieha výberové konanie na realizátora tejto investície. Až po jeho ukončení bude známa celková hodnota investície a tým i suma, ktorú bude musieť obec dofinancovať.
ORAVSKÁ PORUBA. Na základe podnetov poslancov obecného zastupiteľstva a občanov v Oravskej Porube od 22. decembra minulého roku v noci nepretržite svieti 208 svietidiel. Spotrebu elektrickej energie a náklady spojené s osvetlením bude samospráva mesačne vyhodnocovať a porovnávať s minuloročnými ukazovateľmi. Osvetlenie sa spúšťa na základe svetelných senzorov. Drobné technické závady na základe dohody opravuje dôchodca, ktorý zároveň každý rok časť žiariviek vymení za úspornejšie. Ako nám povedal starosta Jaroslav Benko, minulý rok v obci zrealizovali výmenu a čiastočnú rekonštrukciu osvetlenia na jednej ulici. Toho roku by chceli pokračovať výmenou ďalších 20 – 30 svietidiel.
MEDZIBRODIE NAD ORAVOU. V Medzibrodí samospráva urobila rekonštrukciu verejného osvetlenia v rokoch 1991 - 1992. V minulom roku z úsporných dôvodov začali s postupnou výmenou svetelných zdrojov za energeticky úspornejšie. V 14 lampách už sú namontované halogénové výbojky, čím podľa starostu Michala Janotu obec dosiahla značnú úsporu oproti spotrebe starých sodíkových výbojok. Tento rok plánujú vymeniť ďalších 10 starších svetelných zdrojov za nové. V roku 2009 vymenenia posledných 25 z celkového počtu 49 svietidiel. Obecné osvetlenie má od roku 2005 automatickú reguláciu zapínania a vypínania pomocou senzorov. V roku 2007 boli prevádzkové náklady na osvetlenie (vrátane výmeny svetelných zdrojov a údržby) 95 tisíc Sk. V Medzibrodí pripravuje samospráva aj projekt na osvetlenie obce počas celej noci, kedy by sa svietilo v rámci bezpečnosti a ochrany občanov na vytypovaných rizikových miestach.
RABČA. Verejné osvetlenie v Rabči funguje na základe digitálnych senzorov, zaznamenávajúcich prítmie alebo rozvidnenie. Podľa toho sa lampy verejného osvetlenia rozsvietia alebo zhasnú. V dedine sa už svieti úspornými žiarovkami. Obec je osvetlená do polnoci, kedy sa všade, okrem centra dediny zhasne. Znova sa rozsvieti o tretej hodine ráno. Starosta Dušan Ratica je s verejným osvetlením spokojný. Vysvietená nie je len hlavná trasa, ale aj uličky. Podľa jeho slov je poruchovosť verejného osvetlenia pomerne nízka a vo väčšine prípadov spôsobená skôr počasím. V súčasnosti má samospráva podaných niekoľko projektov na rozšírenie osvetlenia na nových uliciach. Ako sa obec postupne rozširuje, prispôsobuje sa aj verejné osvetlenie, rozhlas a všetky ostatné inžinierske stavby.
ORAVSKÁ POLHORA. V naj-severnejšej slovenskej obci je zariadenie verejného osvetlenia staré už niekoľko desiatok rokov. Jeho rekonštrukcia je zahrnutá do projektu územného plánu obce. „Terajšie osvetlenie dopĺňame silnými starými žiarovkami. Sú to výberové typy, ale ich poruchovosť je veľká,“ povedal nám starosta Peter Horváth. Verejné osvetlenie je vypnuté od polnoci do 3.00 h ráno. V tom čase nie sú osvetlené ani dôležité budovy. Podľa slov starostu obce to nie je potrebné. O prenajaté budovy sa starajú nájomníci, obecný úrad má namontované alarmy.
ZUBROHLAVA. Tunajšia samospráva pouličné osvetlenie v obci priebežne prerába. Ročne vymenia 10 – 20 pouličných lámp. Používajú úsporné žiarovky, 36 Wattové, silnejšie 55 Wattové inštalujú popri hlavnej ceste. Digitálne senzory sa v Zubrohlave neosvedčili. Ako nám povedal starosta Pavol Bugeľ, do stĺpa s digitálnym zariadením už dvakrát udrel blesk a celé zariadenie zničil. V súčasnosti chodí pouličné osvetlenie nastavovať starosta sám.
Autor: NK, AF, VP