Sedemnásť študentov bilingválnej sekcie Gymnázia M. Hattalu v Trstenej s učiteľkou španielčiny Petronelou Bombovou absolvovalo 13. – 20. februára družobnú výmenu so žiakmi strednej školy Instituto Pintor Luis Sáez v Burgos. Hostiteľmi mladých Slovákov sa na osem dní stali španielske rodiny, o ktorých mali gymnazisti len strohé informácie z telefonického či internetového kontaktu. V autentickom prostredí mali študenti španielčiny možnosť preveriť svoje skutočné jazykové zručnosti. No odhaľovali aj kultúrne rozdiely, predovšetkým v zaužívaných rodinných tradíciách a zvykoch. Odpozorovali, že vyzúvanie sa v príbytkoch je v Španielsku len výnimočné, že podávanie večere začína bežne až po 22. hodine, a že na prestretom stole nemôže nikdy chýbať chlieb. Vďaka aktívnej účasti na vyučovaní zistili, že vyučovacia hodina v Španielsku trvá 50 minút, že jesť desiatu v triedach je prísne zakázané a že študenti tu svojim učiteľom tykajú. Naši gymnazisti sa na vlastné oči presvedčili, že v Španielsku aj na strednej nechávajú učitelia žiakov „po škole“, prevažne pre nevhodné správanie sa, a že španielski stredoškoláci majú na slovenské stredné školstvo neobvyklé predmety - napr. hudobnú výchovu, plastiku, sociológiu, dielňu tlače a i.
Trstenskí gymnazisti však svoj čas netrávili len v škole a v rodinách. V Burgose navštívili starobylú katedrálu, Múzeum moderného umenia CAP, redakciu miestnych novín Diario Burgos a priestory rozhlasu a televízie Canal 4. Počas jednodňového výletu do Madridu videli Múzeum Prado, v ktorom sú obrazy takých velikánov maliarskeho umenia ako Goya, Greco či Velázquez. Študenti si nenechali ujsť prehliadku hlavného madridského námestia Plaza Mayor, Kráľovského paláca i Kráľovskej opery, naobedovali sa v obrovskom parku Parque Retiro, plnom všakovakých atrakcií. Santiago Bernabeu - štadión futbalového mužstva Real Madrid - sa stal „naj“ miestom, ktoré v ten deň navštívili. Panoramatický výhľad na štadión, možnosť sedieť na kožených vyhrievaných kreslách, prechádzka šatňami hráčov, presklené vitríny s trofejami, dresmi a kopačkami hráčov Realu Madrid boli jedinečným a nezabudnuteľným zážitkom.
Posledný deň výmenného pobytu strávili trstenskí gymnazisti v Barcelone. Ich kroky viedli na Las Ramblas - pasáž plnú mímov, pouličných predavačov suvenírov, muzikantov, na najväčší európsky trh ovocia a zeleniny a plodov mora, do parku Guel, kde videli Gaudiho diela. Barcelonskou čerešničkou na torte sa však stalo Maremagnum - múzeum podmorského sveta, v ktorom si doslova na pár centimetrov od ľudí plávajú v obrovských akváriách okrem iných rýb aj žraloky.
Rozlúčku mladých Oravcov so španielskymi kamarátmi sprevádzali vrúcne objatia a slzy. Dokazovali, že sa medzi stredoškolákmi z dvoch vzdialených štátov Európy vytvorili silné priateľské putá. Tie sa možno ešte upevnia v polovici apríla, kedy kamaráti z Burgos návštevu trstenským gymnazistom opätujú.