e u špecialistu.
Nás zaujímalo konkrétne hlasovanie oravských poslancov NR SR, i jeho zdôvodnenie.
Jozef Tarčák, ĽS-HZDS: Hlasoval za zrušenie výmenných lístkov. Podľa jeho vyjadrenia je on sám za čo možno najjednoduchšiu administratívu. Aj v zdravotníctve. „Ľuďom treba život zjednodušiť, nie komplikovať,“ zdôvodnil nám svoj postoj.
Viera Mazúrová, SMER-SD: Upresnila, že nehlasovala konkrétne za alebo proti výmenným lístkom, ale proti celkovej novelizácii zákona (teda že sa zatiaľ nezmení ani povinnosť mať k špecialistovi výmenný lístok – pozn. aut.). Odôvodnila to najmä tým, že novela tohoto zákona bola podaná veľmi rýchlo, iba v priebehu siedmich pracovných dní po nadobudnutí účinnosti zákona. „V praxi sa za taký krátky čas nemohli ukázať pozitíva vládneho zákona o zdravotnej starostlivosti,“ dodala Viera Mazúrová.
Peter Markovič, SDKÚ-DÚ: „So zavedením odporúčacích lístkov nesúhlasím. Podľa toho som aj hlasoval. Posledná úprava zaviedla poskytovanie špecializovanej ambulantnej starostlivosti len na základe odporúčania všeobecného lekára s výnimkou akútneho stavu alebo úrazu do 24 hodín. V praxi to znamená zbytočné šikanovanie pacientov, preťaženie ambulancií všeobecných lekárov, zhoršenie dostupnosti špecializovanej zdravotnej starostlivosti a paradoxne aj nadspotrebu zdravotnej starostlivosti.
Ivan Šaško, SNS: „Treba povedať, že minulý týždeň sa v NR SR nehlasovalo konktrétne za zrušenie výmenných lístkov. Som za to, aby k odbornému lekárovi chodili ľudia až po odporúčaní všeobecného, ten má totiž o pacientovom stave oveľa lepší prehľad, ako odborný. V nedávnej minulosti sa často stávalo, že všeobecný lekár nemal ani tušenie, že jeho pacient navštevuje odborného lekára. A to, podľa mňa, nie je správne. Nemyslím si, že odporúčacie lístky sú zlé.