Nultý ročník je však určený pre zdravé deti, ktoré sú nadmerne hyperaktívne, nedokážu sa sústrediť alebo trpia logopedickými problémami. Rodičia si však tieto dva pojmy často zamieňajú.
Skreslené a často nepresné informácie, ktoré sa o tomto netradičnom ročníku rodičia často dozvedajú, mnohých presvedčia, že ich dieťa tam nepatrí. No nie je to vždy pravda.
„Pri nástupe detí do nultého ročníka sa prihliada na viac vecí. Niektoré deti sú napríklad príliš drobné, aby nastúpili do prvého ročníka. Niektoré nedokážu obsedieť na jednom mieste, ťažko nadväzujú kontakty alebo im robí problémy držanie pera. Ak rodič zistí, že niečo z tohto sa hodí na jeho dieťa, mal by pouvažovať, či ho dá do prvého alebo do nultého ročníka,” povedala nám iniciátorka nultého ročníka na ZŠ R. Dilonga v Trstenej Eva Ragalová. Práve táto škola je prvou na Orave, ktorá pred štyrmi rokmi prvýkrát otvorila nultý ročník. O rok sa k nim pridala aj jedna z dolnokubínskych škôl.
Do nultého ročníka môže nastúpiť len dieťa, ktoré dovŕšilo šesť rokov. Netreba si teda mýliť nultý ročník s predškolskou dochádzkou, ktorú deti absolvujú v materskej škole pred nástupom do prvej triedy.
„V nultom ročníku sa odbúrava hravosť, ktorá je typická pre škôlkarov. Dieťa musí nadobudnúť pocit zodpovednosti tým, že do školy musí prísť každý deň. Stretli sme sa totiž aj s rodičmi, ktorí sa nás pýtali, čo sa stane, keď nechá dieťa doma. Rodič si však musí uvedomiť, že nultý ročník má systém školskej dochádzky a dieťa musí na vyučovanie chodiť pravidelne. Samozrejme, ak nie je choré, alebo mu v tom nebránia iné vážne okolnosti,” dodáva Eva Ragalová. Ako sme sa od nej dozvedeli, žiaci nultého ročníka sa začínajú učiť rovnako ako normálne triedy, o 7.40 h, a končia štvrtou vyučovacou hodinou. Počas dopoludnia majú deti pripravených viac akcií. „Vyučovanie v nultom ročníku prebieha v dvojblokových hodinách alebo podľa tempa práce detí. Žiačikovia sa neriadia zvonením. Učiteľka sleduje ich prácu a riadi sa podľa ich schopností. Keď vidí, že si potrebujú oddýchnuť, prácu preruší, zaradí nejakú pohybovú aktivitu, didaktickú hru, pesničku alebo idú na prechádzku. Je to voľnejšie vyučovanie, aj keď deti sa musia učiť koncentrovanosti. Zo začiatku musia vydržať sústavne pracovať 15 minút, po čase dvadsať atď.,” konštatuje E. Ragalová.
Oficiálny zápis do nultého ročníka na ZŠ Rudolfa Dilonga už prebehol. No rodičia, ktorí by ešte mali záujem, môžu svoje dieťa zapísať až do konca augusta. Viac informácií sa rodičia môžu dozvedieť v ZŠ R. Dilonga v Trstenej.