TRSTENÁ. Návšteva župana začala oficiálnym prijatím na radnici, kde župana privítal primátor Jozef Ďubjak. S poslancami mestského zastupiteľstva, pracovníkmi mestského úradu a zástupcami školstva v meste strávil Juraj Blanár hodinu. Potom s trstenským primátorom navštívili Poľnohospodárske družstvo Trsteník. Tu sa stretli s vedením PD a prehliadli si niekoľko družstevných objektov. Odtiaľ smerovali županove kroky do firmy LKT a prehliadku mestského priemyslu ukončil vo firme Panasonic – u najväčšieho zamestnávateľa v meste. Po obede a opätovnom stretnutí s poslancami mestského zastupiteľstva navštívil predseda ŽSK aj Nemocnicu s poliklinikou Trstená, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK. S vedením nemocnice si prezrel nové priestory detského oddelenia, ktoré by malo byť po rozsiahlej rekonštrukcii už o pár mesiacov opäť otvorené.
Aj keď mal J. Blanár počas celého piatku nabitý program, čas na pár otázok si predsa len našiel.
Aký je hlavný dôvod vašej návštevy v Trstenej?
- Úplne jednoduchý – chcem sa zoznámiť s problémami mesta, ktoré patrí do nášho kraja. Okrem toho sa chcem porozprávať s poslancami a s primátorom. Opýtať sa ich na našu vzájomnú spoluprácu, čo sa im na nej páči, čo by bolo potrebné vylepšiť. A, samozrejme, informovať ich o zámeroch ŽSK v Trstenej.
Pred pár minútami ste viedli krátku diskusiu s poslancami mestského zastupiteľstva. Aké témy ste s nimi preberali?
- Trstená sa nám spája najmä s NsP, ktorá je veľmi významným poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti na hornej Orave. Pred pár minútami som preto poslancov informoval, že trstenská nemocnica patrí z hľadiska rozvoja medzi naše priority. Situácia v zdravotníctve nie je ľahká, finančných prostriedkov v tejto oblasti nie je nikdy dosť a k tomu sa pridáva aj pomerne zdramatizovaná situácia v spojitosti so zdravotnými poisťovňami. Je teda dôležité, aby sme urobili všetko pre udržanie a pre ďalší rozvoj tejto nemocnice. S rozvojom sme začali minulý rok – finančným vkladom ŽSK do rekonštrukcie detského oddelenia. Týmto smerom chceme pokračovať naďalej. S poslancami mestského zastupiteľstva sme sa však porozprávali aj o sociálnej oblasti a Dome Charitas, ktorý je najväčším poskytovateľom sociálnej starostlivosti v meste. Samozrejme, dotkli sme sa aj veľmi závažnej otázky, ktorá síce nie je v priamej kompetencii ŽSK, ale máme záujem na tom, aby sa riešila. Je ňou nevyhnutná potreba vybudovania rýchlostnej komunikácie obchvat R3 – Trstená. Pre hornú Oravu je táto stavba skutočne dôležitá, pretože nárast dopravy je enormný. Prvé úspechy vidíme v spustení obchvatu Oravského Podzámku. A takto by sme chceli pokračovať ďalej, celým územím Oravy.
Ostanem ešte chvíľku pri obchvate. Môžu Trstenčania veriť, že základný kameň R3 bude položený tento rok?
- Všetky aktivity, ktoré som doposiaľ vykonal, smerujú k tomu, aby sa tu základný kameň tento rok poklepkával. Mal som množstvo stretnutí a rokovaní, či už s predsedom vlády SR, s ministrom dopravy alebo s generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti. Preto pevne verím, že hlas ŽSK, oravských miest a hlavne mesta Trstená bude vyslyšaný. Keď sa už potom začne, som presvedčený, že postupne sa bude pokračovať aj na ďalších etapách. Je však potrebné, aby dobre dopadli projekty verejno-súkromného partnerstva, ktoré významne uvoľnia prostriedky z EÚ.
Chystáte sa aj do niektorých firiem v Trstenej. Prečo máte namierené do súkromných firiem?
- ŽSK má vo svojej kompetencii aj Program sociálneho a hospodárskeho rozvoja krajiny, s ktorým súvisí zamestnanosť, ekonomické zázemie a aktivity súvisiace s podnikaním. Chcem vedieť, ako sa zamestnávatelia pozerajú na tento program, aké majú starosti, v čom by sme im v rámci kraja mohli pomôcť. S tým je spojená aj možnosť získania finančných prostriedkov z fondov EÚ na revitalizáciu hnedých parkov. Práve preto chcem navštíviť aj fabriku LKT, ktorá bola v minulosti významným zamestnávateľom. Prepojenie ŽSK a veľkých podnikateľov je evidentné a preto moja návšteva smeruje aj k nim.