Sedliacka Dubová. Projekt pozemkových úprav sa, prevažne z prostriedkov EÚ, realizuje v 311 obciach Slovenska. No na Orave prebieha len v šiestich ob-
ciach: Krivá, Medzibrodie, Žaškov, Krušetnica a Zemianska dedina a Sedliacka Dubová. Najťažšou prácou bolo zisťovanie vlastníkov. To už majú v Sedliackej Dubovej za sebou. Teraz prichádza na rad fáza „sceľovania“ až šiestich tisícok parciel. V súčasnosti musia potenciálni stavitelia rodinného domu na jeden stavebný pozemok neraz spojiť až 10 takýchto parciel. Dôležitou súčasťou projektu je aj to, že každý z takto scelených pozemkov musí mať po novom vybudovanú aj vlastnú prístupovú komunikáciu. Problémom môže byť nesúhlas niektorých majiteľov. V takom prípade je však súčasná legislatíva - v porovnaní s inými podobnými problémami - benevolentnejšia. Pri komasácii stačí súhlas 2/3 vlastníkov. Ladislav Tomáň hovorí, že tento problém sa rieši a bude riešiť ešte niekoľko rokov, ale určite ho ocenia budúce generácie. Už dnes pokladá za veľký prínos, že množstvo spracovaných materiálov prinieslo aj kompletné informácie o faune či flóre a množstvo zaujímavých údajov, ktoré sa dajú v budúcnosti zmysluplne využiť.
Druhým veľkým projektom samosprávy v Sedliackej Dubovej je odkanalizovania obce a výstavba čističky odpadových vôd. Mnohé obce tento problém riešia niekoľkoročnou výstavbou jednotlivých úsekov. V Sedliackej Dubovej sa rozhodli pre kompletnú realizáciu. Zámer vypracovali v spolupráci s Dlhou nad Oravou a Chlebnicami. Ako pri všetkých iniciatívach, i tu došlo k polemikám s občanmi. Veď za stočné treba platiť! Mnohí však pochopia, že tento krok je opäť krokom dopredu. Výška poplatku za stočné bude určite zanedbateľná voči hodnote plánovaných pokút za znečisťovanie životného prostredia. A tie sú zanedbateľné zas v porovnaní s prínosom kanalizácie životnému prostrediu.
Na základe Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja vedenie obce plánuje prostredníctvom projektov realizovať aj ďalšie plánované investičné akcie. Starostovi však robí starosti zaradenie obce „mimo pólov rastu“. No to sa dá riešiť žiadosťou na Plán rozvoja vidieka.