je členom, má však poctivú, 100-percentnú účasť.
Starostu a poslanca VÚC sme sa spýtali, ako dokáže obe svoje funkcie časovo zvládnuť a či mu popritom zostáva čas na rodinu a osobné záľuby. „Na moje pôsobenie vo verejných funkciách mi dali mandát naši občania. To znamená, že mám povinnosť zastupovať ich záujmy a presadzovať ich potreby v rozhodovacom procese v obci a zároveň aj vo VÚC Žilina. Dostal som veľkú dôveru, ktorú si nedovolím sklamať a z toho vyplýva aj odpoveď na otázku o mojej účasti na zasadnutiach ŽSK a jeho komisií, povedal nám Milan Vrábeľ. „Snažím sa žiť a pracovať naplno, čo samozrejme znamená aj hospodáriť s časom. V hierarchii hodnôt je pre mňa na prvom mieste práca vo verejnom záujme, a tým pádom je času na rodinu a osobné záľuby menej. O tom by najlepšie mohli hovoriť moji najbližší, ktorí si mojej prítomnosti veľa neužijú. A pokiaľ ide o osobné záľuby – tie som tiež musel obmedziť. No na druhej strane sa mi koníčkom stalo to, čo robím,“ dodal.
Prácu komisie výstavby, územného plánovania a životného prostredia nám M. Vrábeľ priblížil nasledovne: „Jej najdôležitejšou úlohou bol návrh územného plánu ŽSK a postupne jeho zmeny a doplnky - podľa potrieb jednotlivých regiónov. Komisia zároveň prerokúva a dáva stanoviská k umiestneniu investícií ŽSK, ale rokuje i o všetkých bodoch programu zastupiteľstva a dáva k nim stanoviská. Vyjadruje sa k rozpočtu VÚC, jeho úpravám a zmenám, k regionálnemu rozvoju, sociálnej problematike, školstvu atď.“
Na otázku, čo sa mu z jeho volebných zámerov podarilo presadiť, poslanec odpovedal: „Do volieb som šiel s tým, že som chcel byť pri rozhodovaní samosprávy VÚC a presadzovať hlavne rozvoj nášho regiónu. Samozrejme, pri dodržaní rovnosti medzi okresmi. Pravdaže, je to aj otázka patriotizmu a jednotnosti poslancov za náš okres i za celú Oravu. V oblasti školstva sa napríklad podarilo zabezpečiť finančné prostriedky na dostavbu Gymnázia v Námestove a na riešenie ekonomickej situácie stredných škôl a učilíšť v našom okrese. V rámci cestnej dopravy by som upozornil na riešenie a odstránenie havarijných stavov, v oblasti zdravotníctva zas na zachovanie Polikliniky v Námestove. V sociálnej oblasti bolo pre mňa prioritou začať s výstavbou Domu sociálnych služieb v Zákamennom. Na toto zariadenie sa nám podarilo získať z európskych fondov dotáciu 18 miliónov korún a ďalších 18 miliónov sa podarilo zapracovať do rozpočtu ŽSK.“
A čo plány pre zvyšok volebného obdobia? „Tie sú veľké. Poslanci ŽSK schválili úver vo výške 1,1 miliardy korún, z ktorého budú riešené jednotlivé oblasti a bude na nás, oravských poslancoch, aby sme presadili prefinancovanie priorít i nášho regiónu. Z úveru bude hradených aj 5 % spolufinancovania projektov podporených európskymi fondami. Tieto prostriedky sú významným zdrojom príjmu pre financovanie projektov a znova bude záležať len na nás, ako sa zaslúžime o to, aby sa peniaze z fondov EÚ dostali na Oravu,“ pripomenul M. Vrábeľ.
Jeho kolega – poslanec Jozef Straka vytkol Žilinskému samosprávnemu kraju žilinocentrizmus. Čo na to hovorí M. Vrábeľ? Priamej odpovedi sa vyhol a len stručne poznamenal: „Na funkcie poslancov či starostov nie je škola. Uplatňujú sa v nich hlavne životné skúsenosti, ktoré človek získal osobným vývojom a vekom, a ich výkon je postavený na kompromisoch.“