ORAVSKÁ PRIEHRADA. Na Slovensku sa januárového sčítavania zúčastnilo vyše 300 dobrovoľných ornitológov, profesionálov i laikov. Na Orave prešlo asi 350 km vodných tokov vyše 30 sčítavateľov. „S ďalekohľadmi prešli vybrané vodné plochy a sčítali vodné vtáctvo, ktoré sa na nich vyskytovalo,“ popísal prácu vtáčkarov Miroslav Demko z organizácie SOS/BirdLife Slovensko. Hladina Oravskej priehrady bola v januári počas sčítavania zamrznutá a to bolo príčinou oveľa nižšieho počtu vtákov na tejto vodnej ploche ako v roku 2006. „Na priehrade sme napočítali len jeden druh – kačicu divú v počte 46 kusov,“ uviedol M. Demko. V rámci Slovenska bolo počas medzinárodného podujatia napočítaných 110 tisíc exemplárov a 60 druhov vtáctva. „Kým u nás bola väčšina vodných nádrží zamrznutá, v Poľsku a pobaltských krajinách panoval mierny ráz počasia. To spôsobilo, že časť populácie vodného vtáctva zostala zimovať tam. Zopakovala sa tak situácia z vlaňajšej zimy,“ vysvetlil Jozef Ridzoň z SOS/BirdLife. „Trochu iná situácia bola s kormoránom veľkým. Ten bol na rieke Orava zistený vo väčšom počte ako minulý rok v januári. Keďže tohto roku bola Or. priehrada zamrznutá, musel sa stiahnuť na rieku,“ doplnil J. Ridzoň.
Na oravských riekach sa v januári vyskytovali aj iné druhy vtáctva. „Aj keď sú toky celkom zamrznuté, nájdu sa tu veľmi zaujímavé vtáky,“ povedal M. Demko. „Okrem najpočetnejšej kačice divej, je to známy, krásne sfarbený rybárik obyčajný, ktorý je skutočným klenotom našej prírody. Nanešťastie, hniezdi v strhnutých brehoch a tie sa upravujú, preto aj rybáriky majú čoraz menej možností na bezpečné hniezdenie. Tohto roku som napríklad jedného pozoroval na ešte prírodne meandrujúcej riečke Mútňanke,“ poznamenal oravský ochranca vtáctva.
„Ďalším, o niečo bežnejším, ale menej známym vtákom, je vodnár potočný. Je to zavalitý hnedý vtáčik s bielou náprsenkou, veľký skoro ako drozd. Zdržiava sa len okolo riek, poskakuje pri dierach na okraji roztopeného ľadu a sem-tam vhupne do vody, stratí sa pod hladinou a zase sa vynorí ako nejaký plaváčik. Jediný z našich spevavcov sa skutočne potápa, dokonca aj v najväčších mrazoch. Má husté páperie pod krycím perím na celom tele. Niekedy začína spievať už v januári. Vo vode pod kamienkami zbiera rôzne bezstavovce a ich larvy - preto je tiež závislý od kvality vody v našich riekach. Vyskytuje sa na Bielej Orave, Mútňanke, Veselovianke, menej na Polhoranke,“ popísal M. Demko.
„Popri vtákoch sa mapuje aj vydra, ktorá je v našich riekach, chvalabohu, relatívne bežným druhom. Vyskytuje sa aj popri Oravskej priehrade, na Bielej Orave, Mútňanke, Veselovianke a Polhoranke,“ dodal ornitológ.