Cieľom stretnutia bola aktivizácia činnosti vo folklórnej oblasti, uvedenie noviniek, hlavne knižných publikácií. Okrem toho folkloristi hodnotili dianie za vlaňajší rok, odovzdávali si vzájomné informácie a inšpirácie. Slávnostný nádych pracovnému popoludniu dodalo uvádzanie knihy Ozveny spod Pilska od Pavlíny Ganobčíkovej z Oravského Veselého.
Ku knižke, lepšie povedané spevníku, povedal najskôr pár slov Miroslav Žabenský, riaditeľ Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne. Práve OKS totiž pomáhalo, hlavne finančne, pani Pavlíne pri zrode spevníka. Na jej vydanie vypracovali ešte pred štyrmi rokmi projekt, v ktorom žiadali o finančnú dotáciu. Tri roky po sebe ho posielali na Ministerstvo kultúry SR, no bezvýsledne. Až minulý rok bol ich projekt jedným z tých úspešnejších. Pavlíne Ganobčíkovej tak nestálo nič v ceste, aby mohla dlho pripravovaný zborník piesní vydať.
„V obývačke som mala obrovský fascikel, v ktorom som mala naukladaných veľa materiálov, zozbieraných od rôznych žijúcich nositeľov tradícií z našej dediny. Pred pár rokmi mi Mirko Žabenský povedal, že s takým množstvom materiálu treba niečo robiť, nemôže zostať zabudnutý. Súhlasila som s ním, no stále som mala pocit, že na zdĺhavé spracovanie nemám dosť času. Napokon sa Mirovi podarilo vypracovať projekt, ktorý po niekoľkých rokoch uspel. Vďaka tomu sme zborník mohli úspešne dokončiť,” aj týmito slovami sa svojim kamarátom – folkloristom prihovorila v piatok autorka spevníka Pavlína Ganobčíková. Tiež dodala, že hoci je zborník len útlou knižočkou, podľa nej je „taká čisťučká, ako najčistejšia studnička na Pilsku”.
Začiatky jej zberateľstva sa datujú od 70. rokov. V tom čase fungoval na Orave projekt Pri prameňoch krásy. Súbory, ktoré sa dostali na celoštátnu súťaž, si so sebou museli priniesť tri piesne, dva tance a zopár hier. „Práve vtedy som začala písať a hľadať. Na súťaž sme sa so súborom dostali niekoľkokrát. A každý raz sme museli so sebou priniesť niečo nové, originálne. Do choreografie som sa tiež snažila zakomponovať čosi iné, netradičné. A keďže som chcela do tancov pridávať aj veci tradičné a vystihujúce našu dedinu, musela som o nich vedieť čo najviac,” spomína Pavlína.
Studňou nápadov boli pre autorku jej mama a otec, ktorí ju už odmalička viedli k folklóru a k láske k tradícii. „Hoci sme z práce často chodili veľmi unavení, pieseň u nás nikdy nemohla chýbať. V našej rodine bola modlitbou aj akýmsi znakom pokoja. Mamy som sa vždy, keď som niečo napísala, pýtala, či je to dobré, či je to také, ako to má byť. Od nej som mala najviac piesní. Práve preto túto knižočku venujem jej.” Poďakovať však nezabudla ani manželovi Serafínovi, bez ktorého „by dnes s folklórom určite nepracovala”.
Po príhovore Pavlíny Ganobčíkovej prišiel na rad aj jej manžel, s ktorým už dlhé roky vedie DFS Pilsko. Serafínovi Ganobčíkovi jeho kolegovia na stretnutí zablahoželali k významnému životnému jubileu. Hoci 70 rokov oslávil koncom minulého roka, všetci sa rozhodli v toto popoludnie pripomenúť si jeho sviatok.
Po príjemných spomienkových a slávnostných chvíľach prišla na rad práca. Skupina vyše 20 ľudí – folkloristov prehodnotila a pripravila aktivity na tento rok a prerokovali možnosti spolupráce s OKS pri vydávaní monografií či iných publikácií.