Zhovárali sme sa s Jurajom Kaveckým, riaditeľom Vedecko-technologického parku v Žiline, ktorý konferenciu organizuje.
Vedecko-technologický park Žilina (VTP Žilina) je spoluorganizátorom konferencie Inovačný rozvoj regiónov 2008. Mohli by ste nám priblížiť, s akými cieľmi sa konferencia pripravuje?
- Ide o druhý ročník konferencie s názvom Inovačný rozvoj regiónov (IRR). Jej prvý ročník sa uskutočnil v apríli 2007 a zúčastnilo sa ho 230 zástupcov firiem, samospráv, škôl, či neziskových organizácií, ktorí v priebehu dvoch dní mohli sledovať 48 vystúpení hostí zo Slovenska, Českej republiky či Veľkej Británie. Tento rok bude konferencia jednodenná a uskutoční sa 29. januára. Väčší priestor bude venovaný diskusiám účastníkov a hostí v rámci odpoludňajšieho programu. Hlavným cieľom konferencie je venovať sa regionálnemu rozvoju prostredníctvom inovácií, a to vo viacerých oblastiach: v školstve, v službách obyvateľom a podnikateľom. Obidva ročníky sa realizujú vďaka projektu Žilinská inovačná politika – ZIP, ktorý je projektom definovania inovačnej stratégie Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
Môžete nám priblížiť program konferencie, niektoré zaujímavé vystúpenia?
- V priebehu doobedia budú prezentované zaujímavé projekty samospráv, škôl či podnikateľských subjektov, ktoré spĺňajú kritéria inovatívnosti. Okrem toho budú prezentované aj strategické zámery ŽSK v oblasti školstva, cestovného ruchu, či inovácií. Podľa mňa zaujímavou prezentáciou bude iniciatíva s názvom TRITIA, ktorá predpokladá úzku spoluprácu Žilinského samosprávneho kraja, Moravsko-sliezskeho kraja v Českej republike a Sliezskeho vojvodstva v Poľsku s cieľom vytvorenia veľkého európskeho regiónu, ktorý by v rámci EÚ dokázal konkurovať atraktívnym západoeurópskym regiónom.
Je pre účastníkov konferencie pripravený aj iný program?
- V priebehu odpoludnia budú po skončení rokovaní v jednotlivých sekciách realizované workshopy klastrových iniciatív Žilinského samosprávneho kraja. Klastre, ako vo svete často používaná forma spolupráce firiem a ďalších subjektov v rámci niektorého odvetvia ekonomiky, sú jedným z výstupov projektu ZIP. V Žilinskom kraji vznikajú zatiaľ štyri: v odvetví cestovného ruchu, info-komunikačných technológií, drevospracujúcom priemysle s orientáciou na drevostavby a v strojárskom priemysle s orientáciou na dodávateľov pre automobilový priemysel. Cieľom workshopov je vzájomná komunikácia subjektov v týchto odvetviach s cieľom definovania spoločných cieľov a zámerov. Večerný program je venovaný odovzdávaniu cien pre víťazov prvého ročníka Inovačného ocenenia ŽSK, ktorého cieľom je odmeniť prácu inovatívnych samospráv a podnikateľských subjektov Žilinského kraja. Nakoniec je samozrejme pre účastníkov pripravený aj príjemný večer v sprievode hudby a dobrého jedla.
VTP Žilina prevádzkuje v Žiline Technologický inkubátor. Čo je jeho poslaním a pre koho je určený?
- Inkubátor je primárne určený začínajúcim podnikateľom, realizujúcim inovatívne či technologicky zaujímavé podnikateľské zámery. Od roku 2004 sa v ňom vystriedalo takmer 40 novovznikajúcich spoločností realizujúcich podnikateľské zámery v oblasti informačných technológií, dopravy, strojárstva, stavebníctva a iných. Poslaním inkubátora je pomáhať začínajúcim podnikateľom so zabezpečením špecifického balíka služieb, nevyhnutných pri inovatívnom podnikaní, a poskytnúť im ho za výhodné ceny. Podnikateľ sa tak môže naplno venovať produktívnej činnosti firmy a rýchlejšie rásť.
Sú v súčasnosti v inkubátore spoločnosti, o ktorých sa dá povedať že sú inovatívne, resp. spoločnosti, ktoré napriek svojmu „veku“ dosiahli zaujímavé výsledky?
- V súčasnosti je v inkubátore 30 spoločností, v ktorých pracuje vyše 100 mladých ľudí, študentov, či absolventov univerzít. Pôsobí u nás napríklad spoločnosť Helios Technology, ktorá sa venuje poradenstvu v oblasti leteckej dopravy a je pobočkou Britskej firmy. Pobočku, najskôr ako vlastnú firmu, budovali doktorandi Žilinskej univerzity, pričom začali podnikať v odvetví, v ktorom väčšina ich potenciálnych klientov nie je zo Slovenska. Ide o európske letiská, letecké spoločnosti a orgány regulujúce leteckú prepravu v Európe. Ďalšou zaujímavou spoločnosťou je AdAstra Net, ktorá vytvára a prevádzkuje zaujímavé internetové portály, hlavne v cestovnom ruchu. Vystúpenia zástupcov oboch spoločností uvidia aj účastníci konferencie IRR.