Streda, 19. máj, 2021 | Meniny má GertrúdaKrížovkyKrížovky

Strediská sa tešili bohatej návštevnosti

HOCI PERINBABE sa tento rok vrece so snehom určite neroztrhlo, predsa len sa aspoň tenká vrstva kde-tu objavuje. A milovníci zimných športov, či už lyžiari alebo snowboardisti, si tohtoročný sneh aj počas vianočných sviatkov patrične vychutnávali. Neklamn


ým dôkazom toho boli plné zjazdovky viacerých oravských lyžiarskych stredísk.

SKI CENTRUM UHLISKÁ, NIŽNÁ. Jedným z najnavštevovanejších lyžiarskych stredísk hornej Oravy bolo aj nižnianske stredisko Uhliská. Podľa hodnotenia niektorých lyžiarov patrila tunajšia zjazdovka, aj keď nie je veľmi dlhá, medzi jednu z najlepšie upravovaných. Značný nárast návštevníkov pocítili aj pracovníci strediska. V roku 2006 mali problém spustiť vlek aspoň na jeden či dva dni. Nepriaznivé počasie vtedy robilo vrásky na tvárach viacerých prevádzkovateľov a majiteľov vlekov. Tento rok, hoci snehu nenapadlo veľa, sa vďaka nízkym teplotám mohlo aspoň zasnežovať. A ako sme sa dozvedeli na Uhliskách, na umelom snehu vlastne „prežili” celé sviatky. „Lyžovalo sa každý deň, aj počas Vianoc a Silvestra. Návštevníci si mohli vybrať buď klasické denné lyžovanie, no pravidelne mali možnosť aj nočného lyžovania. Denne sme mali približne okolo 500 návštevníkov. Našťastie, k žiadnym vážnejším poraneniam na zjazdovke nedošlo. Pokiaľ sa aj niečo stalo, boli to len mierne pády či zrážky lyžiarov. Teda to, čo je na svahu prakticky neodmysliteľné,” informoval nás Miloš Domim, marketingový riaditeľ SKI Centra. Uplynulú stredu, keďže prázdniny a dovolenky sa už skončili, zívala zjazdovka v Nižnej prázdnotou. Miloš Domim však poznamenal, že lanovka sa určite spustí na nočné lyžovanie a v prevádzke bude aj počas víkendu.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVEROVKA – SPÁLENÁ, ZUBEREC. Nízkym počtom lyžiarov sa určite nemôžu sťažovať ani na Spálenej. Od Ladislava Kvaka, prevádzkara vlekov, sme sa dozvedeli, že vzhľadom na kapacitu strediska bolo návštevníkov primerane. „Aj keď sme mali asi dva či tri dni, kedy sa na sedačkovú lanovku čakalo, ale len päť minút.” Vážnejšie zranenia sa, našťastie, počas sviatkov neobjavili. Podľa slov L. Kvaka sa stretli len s bežnými zlomeninami či odreninami.
V súčasnosti, teda v čase, keď deti opäť nastúpili do školy a dospelí do práce, sa na zjazdovke objavia lyžiari len kde-tu. Vedenie strediska prechádza akýmsi „oddychovým medzičasom” – čakajú na príchod jarných prázdnin, kedy sa opäť objaví nový nával turistov.

SKI CENTRUM BREZOVICA. Dostatok návštevníkov mali počas sviatkov aj v lyžiarskom stredisku v Brezovici, hoci sa lyžovalo prevažne len na umelom snehu. Ako sme sa dozvedeli od Marty Červeňanskej, zástupkyne firmy, ktorá vleky vlastní, lyžiarov prišlo „tak akurát“. Silvestrovský program bol pripravený len pre návštevníkov hotela. Medzi návštevníkmi nechýbali hostia z Anglicka, Nemecka, Poľska, objavili sa dokonca aj Rusi.

Skryť Vypnúť reklamu

ORAVSKÁ LESNÁ. Lyžiarske stredisko Orava Snow, ktoré leží v najstudenšej slovenskej doline v Oravskej Lesnej, má k dispozícii 11 rôznych tratí s celkovou dĺžkou 8,6 km. Najdlhšia na Lehotskej má 1,8 km, najkratšia, určená pre deti, 220 m.
Lyžiarov na svahy dopravuje jedna 4-sedačková lanovka a 3 vleky. Celková dopravná kapacita sedačky a vlekov je 3800 osôb za hodinu, pričom len samotná sedačka prepraví za hodinu až 2400 osôb.
Ako nás informoval Róbert Škripko, konateľ spoločnosti, ktorá stredisko prevádzkuje, počas koncoročných sviatkov bolo zariadenie stále v prevádzke. Maximálne návštevy boli podľa jeho slov v dňoch 29. a 30. decembra, kedy tam bolo denne okolo 1700 ľudí. „Ubytovacie kapacity v Oravskej Lesnej boli počas sviatkov naplnené do posledného miesta,“ povedal nám R. Škripko. Najpočetnejšiu klientelu tvorili Poliaci, potom Slováci, no boli tam aj Česi, Maďari a Nemci. Na tratiach prevládali klasickí lyžiari, snowboardistov bolo podľa Škripka okolo 30 %. „Vyskytli sa aj úrazy, zhruba 1 - 2 denne. Išlo väčšinou o vykĺbenia, podozrenia na zlomeniny a podobne. O všetkých sa postarala naša vlastná lyžiarska záchranná služba, ktorej členmi sú vyškolení pracovníci,“ pripomenul Škripko.
Orava Snow patrí k jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcim lyžiarskych stredísk na Slovensku. Prvá etapa rozvoja bola ukončená minulý rok v januári spustením modernej 4-sedačkovej lanovky. V stredisku postupne rozširujú parkovacie plochy a služby pre návštevníkov. Naposledy napríklad sprístupnili vysokorýchlostný internet zadarmo v reštaurácii pri sedačke. Od budúcej sezóny by podľa R. Škripka mali byť trasy osvetlené, aby zákazníkom umožnili aj večerné lyžovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁKAMENNÉ. Lyžiarsky svah na Kýčere v Zákamennom je vhodný pre menej náročné, rekreačné lyžovanie. Dĺžka trasy je 1200 m, pričom prevýšenie je 200 m. Vlek má prepravnú kapacitu 900 osôb za hodinu.
Nevýhodou svahu je, že je orientovaný juhozápadne. Tento hendikep však prevádzkovateľ vyriešil umelým zasnežovaním. Svah je osvetlený, takže večerné lyžovanie nie je problémom. Zatiaľ sa v Zákamennom večer lyžuje v stredu, piatok a sobotu, ale v prípade záujmu je to možné aj v iné dni.
Počas koncoročných sviatkov bolo stredisko v prevádzke každý deň. Konateľ prevádzkujúcej spoločnosti Pavol Dibdiak pre našu redakciu povedal, že medzi návštevníkmi bolo najviac poľských turistov. „No zisťujem, že už začínajú viac prichádzať aj domáci. Kým predchádzajúci rok tvoril pomer Poliakov k Slovákom asi 80 ku 20 %, teraz to bolo už cca 60 ku 40 %,“ konštatuje P. Dibdiak.
Podľa jeho slov posledné roky pribúda na svahoch snowboardistov. „Je ich už viac ako klasických lyžiarov. Snowboard sa ovláda ťažšie ako lyže, preto je to na svahu aj nebezpečnejšie, najmä v čase špičky. Počas sviatkov sme mali dva úrazy – zlomeniny kostí. V jednom prípade išlo o chlapca z Krušetnice a druhým zraneným bol Poliak. V obci je však stanica Rýchlej záchrannej služby, preto tu bola sanitka behom 5 minút,“ uviedol P. Dibdiak.

LUČIVNÁ. Jaroslav Opatera nám o situácii v stredisku povedal: „Doterajší priebeh zimy nenaznačuje zlepšenie lyžiarskych podmienok, ktoré sú závislé od vplyvov počasia. U nás sa síce lyžiarska sezóna začala už v novembri, ale iba v stredisku Magura, ktoré je v nadmorskej výške nad 1000 m. Ostatné lyžiarske vleky a sedačková lanovka sú, žiaľ, pod touto úrovňou. V porovnaní s minulým rokom nastalo zlepšenie, pretože vtedy sa sezóna začala až posledný januárový týždeň. Klientela je viac-menej počas posledných sezón rovnaká a závisí od prebiehajúcich prázdnin v tom ktorom susednom štáte alebo na Slovensku. V podstate tak ako vari každé stredisko hlavné problémy máme s nedostatkom snehu.“

KUBÍNSKA HOĽA. Vladimír Kovalčík: „Tohtoročná sezóna sa z nášho pohľadu ako prevádzkovateľa začala dosť skoro, pretože sneh napadol už v polovici novembra. Upravili sme zjazdovky a čakali na prvých návštevníkov. Potom však prišla dosť prudká zmena počasia a sneh sa nám v dolnej časti strediska roztopil. To však nemenilo nič na fakte, že sme prevádzku spustili 1. decembra 2007. Medzi sviatkami sa návštevnosť strediska pohybovala priemerne okolo 1500 ľudí denne a klientela bola rovnomerne rozdelená medzi návštevníkov slovenskej, poľskej a českej národnosti. Mali sme však hostí aj z Maďarska a Nemecka.“

ORAVSKÝ PODZÁMOK - RACIBOR. Nový detský vlek, štvorsedačku, bežecké trate, zjazdovku pre začiatočníkov, zjazdovky pre pokročilých od 1200-1600 metrov v sobotu 5. januára 2008 posvätil cirkevný sudca a pedagóg na Kňazskom seminári v Spišskom Podhradí Miloš Pekarčík.
Zostáva len dúfať a čakať, či február, väčšinou štedrý na snehové nádielky a mráz, vylepší tohtoročnú lyžiarsku zimu.

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 2. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť. Oplatí sa počkať?
 3. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 4. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 5. Prečo je májová bryndza najlepšia? Hovorí za ňu zloženie
 6. Firmy požadujú väčšiu flexibilitu
 7. Špičková rodinná dovolenka na Slovensku
 8. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 9. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 10. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80%
 1. Špičková rodinná dovolenka na Slovensku
 2. Firmy požadujú väčšiu flexibilitu
 3. Prečo je májová bryndza najlepšia? Hovorí za ňu zloženie
 4. FAVI tento rok plánuje expanziu na 10 ďalších trhov
 5. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 6. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 7. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 8. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 9. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 10. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 15 169
 2. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 9 145
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 299
 4. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 222
 5. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 939
 6. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 6 054
 7. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť 5 934
 8. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 649
 9. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 5 636
 10. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí 4 556
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Pilotný projekt Biojazda.sk testuje ekologický pohon kamióna na 100 % bionaftu.

Na cesty vyrazil kamión, ktorý sľubuje zníženie emisií „zo stovky na nulu v sekunde“.

17 h
Ilustračné foto.

Do Oravskej priehrady priteká viac ako dvesto metrov kubických vody za sekundu.

19 h
3D tlačiareň dokáže vyrobiť rôzne predmety.

Aj toto je dobrý spôsob, ako deti pritiahnuť ku technike.

15 h
Elektromobil môžete nabiť aj pred daňovým úradom v Dolnom Kubíne.

Vďaka nabíjačkám pre elektroautomobily sa Dolný Kubín ocitol na medzinárodnej mape siete elektronabíjacích staníc. Nájdete ich na stĺpoch verejného osvetlenia.

22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Majiteľ budovy ich chce nahradiť.

22 h

V obci pomáhajú hasiči aj vojaci, na mieste je aj premiér Eduard Heger.

18 h

Dedinčania majú za sebou katastrofické popoludnie aj noc. Odstraňujú následky povodne.

22 h

Na území mesta Liptovský Mikuláš vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. V Liptovských Sliačoch druhý.

20 h

Už ste čítali?