ky si vybral kuchynský nôž, ktorým bodal popri jej tele do podlahy. V dôsledku mnohých úderov žena upadla do bezvedomia. Ani strata vedomia neodradila útočníka od ďalšieho agresívneho konania. Muž ležiacu obeť oblial vodou. Keď sa prebrala, hádzal po nej taniere. Akoby to nestačilo, zobral ďalší nôž a bodol ju do boku. Potom znova pichal nožom do podlahy - v tesnej blízkosti ženinej hlavy. Družka sa na chvíľu útočníkovi vyšmykla a z mobilu vytočila číslo 158. Adresu však už do telefónu nestihla uviesť, pretože muž v útokoch pokračoval. Telefón jej vypadol, no zostal zapnutý. Polícia odposluchom zistila, čo sa v domácnosti deje. Policajti pohotovo lokalizáciou mobilu zistili miesto, kde sa dráma odohráva. Operačný dôstojník okamžite na miesto vyslal hliadku. Až policajti zabránili obvinenému v ďalšom konaní. Napadnutá žena sa zo zranení bude liečiť 14 dní.
Starosta Oravského Podzámku Jozef Záhora i obyvatelia susediacich domov nám tvrdili, že u útočníka Václava by nikdy nepredpokladali také násilnícke, ba až brutálne sklony. Aj keď niektorí z nich vedeli, že „doma v Čechách už mal problémy s podnikaním“. V Lihôtke, ako túto časť Oravského Podzámku domáci volajú, však podnikal na meno svojej družky Anny a všetci s ním vychádzali dobre. Už aj preto, že tu otvoril potraviny, ktoré ľuďom vždy chýbali. Niektorým susedom sa dokonca zdal až príliš uzavretý a tichý. Temer každý z oslovených nám potvrdil, že bol úctivý. Vraj na dedinu až priveľmi.
Annini bratia Štefan a Ján majú opačný názor. Vedeli, že ich sestra mala s Václavom už dlhší čas problémy. Najprv vyhrážky, neskôr fyzické útoky. Keď bratia raz uvideli Annin sčernetý krk, pochopili, že ju Václav škrtil. Boli nahnevaní. Zo začiatku hlavne sami na seba. Po návrate z práce v Írsku bol totiž Štefan na návšteve u svojho brata, ktorý žije v Čechách, v Dečíne. Potom na takýto výlet „nahovorili“ čerstvo rozvedenú sestru. Chceli, aby prišla na iné myšlienky. Okrem trápenia v manželstve mala ich sestra teraz už osemročného nevidomého syna Lukáška. V Čechách sa Anna zoznámila s Václavom. Najskôr ju doviezol domov. Po dvoch týždňoch sa k nej nasťahoval. Štefan mu s tým ešte aj pomáhal. Vraj vtedy sa mu zdal byť férovým chlapom. No teraz, po temer štyroch rokoch, si Štefan uvedomuje maličkosti, ktoré mu už vtedy mohli byť podozrivé. Ešte keď ho sťahoval, bolo mu čudné, že Václav nevychádzal zo svojho domu. Až keď Štefan naliehal, že už nemá cigarety, odviezol ho Václav pred reštauráciu. Sám zostal sedieť v aute. Dnes už vie prečo. Václav sa niektorým ľuďom radšej neukazoval na oči.
Spolužitie sestry a jej druha sa odrážalo v počte modrín na Anninom tele. Bratia na to upozornili vtedy ešte žijúcu matku. Potom bol údajne chvíľku pokoj. Po smrti matky sa však bratia dozvedeli, že dom, celé hospodárstvo, traktory i nákladné auto -všetko zdedila len Anna. Tušili, že to bola Václavova zásluha. Hnevalo ich, že ostatných päť súrodencov, traja bratia a ďalšie dve sestry „obišli naprázdno“. Postupne vraj už nesmeli chodiť ani do rodičovského domu. Keď ľudia nevideli ich otca v kostole niekoľko týždňov, súrodenci domov predsa len išli. Videli otca údajne len za oknom. Neoholeného, zanedbaného. Otec bude mať v máji 77 a tak sa synovia chceli dozvedieť, čo sa s ním deje. Do domu ich nepustili. Situácia sa vyhrotila. Annini súrodenci zavolali policajtov a sociálnych pracovníkov. Počas ich návštevy však bolo v dome všetko v poriadku. Existuje o tom písomný záznam. V auguste, keď mala sestra opäť sčerneté hrdlo a došlo k podobnej scéne, Štefan a Ján sa rozhodli opäť navštíviť políciu a zoznámiť policajtov so svojimi zisteniami o Václavovi v Čechách a o tom, čo sa deje v ich rodičovskom dome. Legislatíva však nepustí - a tak ostalo len pri rozhovore. Našťastie, keď v dome išlo predminulú sobotu „do tuhého“, polícia bola v správny čas na správnom mieste. Život matky nevidiaceho Lukáša visel na vlásku. Momentálne je Anna na vlastnú žiadosť v domácom liečení. S bratmi však nekomunikuje. Len so sestrou Máriou z Kňažej. Václav je vo vyšetrovacej väzbe v Ružomberku. Bratia dúfajú, že rodinné vzťahy sa počas jeho neprítomnosti upravia. Po tom, čo za posledný rok prežili a čo si ich sestra vytrpela, mu želajú čo najdlhší pobyt za mrežami. Vyšetrovateľ Výclava obvinil z prečinov ublíženia na zdraví a nebezpečného vyhrážania. Podľa zákona si môže za mrežami posedieť päť až dvanásť rokov.