„Je to jednoducho vývoj, história,“ povedal nám Pavol Holmík, ktorý je už 26 rokov starostom Vavrečky. „Keď si spomeniem, koľko úsilia museli zástupcovia ZMOBO a množstvo ďalších ľudí vynaložiť, aby ľudia z tejto časti Oravy nemuseli do Poľska chodiť až cez Trstenú! Bolo to neuveriteľné, keď sme tento priechod napokon 12. mája 1995 otvorili. A je ešte lepšie, že teraz ho rušíme nie preto, že by sa hranice znova zatvárali, ale celkom sa otvárajú.“
Hraničný priechod v Oravskej Polhore sa staval dva roky a výstavba stála 17 miliónov. Stálo to vôbec na tých 12 rokov zato? „Určite,“ odpovedá Pavol Holmík. „Kvôli ľuďom. Ale hlavne kvôli tomu, že sa tu konečne vybudovali riadne cesty!“
Obec Oravská Polhora a gmina Jelešňa oslávili vstup do schengenskej zóny naozaj na úrovni. Osláv sa zúčastnili starostovia okolitých obcí a miest, predstavitelia samospráv a podnikateľského sektora, zástupcovia polície a policajného zboru i radoví občania zo Slovenska a Poľska. Na poľskej strane nechýbala ani europoslankyňa Małgorzata Handzlik, poslanec poľského sejmu, na poslednú chvíľu to stihol aj poslanec NR SR Jozef Tarčák. V tých istých chvíľach prebiehali podobné oslavy aj na ostatných štyroch oravských hraničných priechodoch - Trstená - Chyžné, Suchá Hora - Chocholow, Bobrov - Wincerówka a Novoť - Ujsoly. Všade sa pílili závory, ktorých kusy si so sebou na pamiatku odnášali Poliaci i Slováci, hlavne tí skôr narodení, ktorí ešte pamätajú časy, keď sa s poľskými susedmi mohli stretávať len tajne, neraz s vojakmi pohraničného vojska za pätami. Na HP Oravská Polhora – Korbielow však dali Poliaci vystaviť aj symbolický múr, do ktorého si o polnoci mohol ktokoľvek udrieť kladivom. Z múru päť minút po polnoci nezostal kameň na kameni...
„Je to začiatok veľkého priestoru, ide o región perspektívy, ktorý dá o sebe v krátkom čase vedieť celej Európskej únii, ale aj svetu,“ vyhlásil pred viac ako tristo účastníkmi osláv zo Slovenska Jozef Tarčák. Práve on bol aj posledným občanom Slovenska, ktorého hraničná polícia tri minúty pred polnocou na tomto hraničnom priechode legitimovala.
Poľská europoslankyňa Małgorzata Handzlik považuje otvorenie hraníc za splnenie sna o otvorenej Európe: „Naše krajiny, kým boli mimo tohto systému, boli pozbavené možnosti voľného prechodu osôb, tovaru a kapitálu. Toto je historická chvíľa - ododnes môžeme bezpečne a slobodne prechádzať do druhých krajín EÚ.“
„Je to historický okamih, ktorého dôležitosť si dnes možno ani v plnom rozsahu neuvedomujeme,“ dodal starosta Oravskej Polhory Peter Horváth. „Spomienky našej generácie na colné hraničné prehliadky budú o niekoľko rokov pre súčasnú mládež len zaujímavými historkami „starých materí“. Našťastie. Dnes im totiž v pravom zmysle slova otvárame dvere do Európy.“
Na oslavách nechýbali ani členovia rodiny Hrubjakovcov, ktorí žijú nielen v Oravskej Polhore, ale aj v susedných poľských obciach. V historickú noc z 20. na 21. decembra 2007 si už len s úsmevom zaspomínali, ako si potajme obstarali kľúče od závory, ktorá tu kedysi mala úplne izolovať obe krajiny. Presne poznali harmonogram vojenských stráží... Potom bolo treba „zaprošenia“, neskôr už len pasy či občianske preukazy. Teraz už na stretávanie nepotrebujú nič, len chuť a vôľu.
Po vstupe Slovenska do eurozóny si zatiaľ Úrad hraničnej a cudzineckej polície SR plánuje ponechať všetkých 28 oddelení hraničnej kontroly. Budú plniť úlohy v oblasti medzinárodnej policajnej spolupráce, boja proti nelegálnej migrácii, boja proti nelegálnej práci a hraničnej trestnej činnosti. Po polroku vstupu sa činnosť hraničnej polície vyhodnotí a na základe výsledkov analýzy sa rozhodne o personálnych presunoch policajtov. Správa budov na hraničných priechodoch má byť vyriešená v priebehu rokov 2008 - 2009. Budovy by mali byť so súhlasom vlády SR bezodplatným prevodom nehnuteľného majetku ponúknuté obciam alebo vyšším územným celkom.