Dokonca bol o deň posunutý dátum a namiesto večere sviatočný obed. Denisa Milučká si povedala, že to pre ňu asi nie sú tie pravé sviatky - a tak ich o rok opäť trávila doma, na Slovensku. A to aj napriek tomu, že inak žila celý rok v zahraničí.Keď jej temer pred dvomi rokmi zomrela mama a priateľ Alastair ju pozval na Vianoce k svojim rodičom do Londýna, strávila ich tam opäť. A bude s nimi prežívať i tie tohtoročné.
Denisa Milučká je Dolnokubínčanka, žijúca v Bath na juhozápade Anglicka, asi hodinu a pol vlakom od Londýna. Žije tam s priateľom Alastairom Irvinom. Priznala sa nám, že slovenské Vianoce si urobili už v novembri u Denisinej sestry Oľgy. Chýbal síce stromček, ale vianočná večera a darčeky boli. Slovenské minivianoce si Denisa s Alastairom urobia aj v Bath 24. decembra, lebo tie anglické strávi 25. decembra v Londýne.
A aké sú anglické Vianoce? Od rána sa u Irvinovcov schádza rodina a blízki priatelia, čo je 15 - 20 ľudí. Alastairova mama napriek tomu, že na varenie má doma kuchárku, osobne pripravuje tradičnú vianočnú morku. Objedná vždy čo najväčšiu a pripraví do nej špeciálnu plnku. K anglickým vianočným špecialitám neodmysliteľne patria aj vianočné koláčiky. Sú naplnené kandinzovaným ovocím, poliate pudingom s hrozienkami. Puding je ešte preliaty brandy a rozpusteným maslom. Okrem vianočných koláčikov nesmie na stole chýbať vianočný koláč. Je hnedý, bez plnky - niečo ako náš biskupský chlebíček – s polevou z bieleho marcipánu.
Ráno, predtým ako sa prestrie stôl, idú všetci do kostola. Potom si rozbaľujú darčeky. Tie menšie sú v špeciálnych ponožkách s menovkami a visia na kozubovej rímse, väčšie sú poukladané klasicky - pod stromčekom. Okolo jednej popoludní prichádza na rad obed. No ešte pred obedom si každý zoberie svoj cracker - vyzerá ako obrovský cukrík - potiahne obal (ak je naozaj veľký, môže mu pomôcť sused pri stole), ten pukne a z vnútra vypadne ďalší darček. Denisa sa nám priznala, že minulé Vianoce, keď jej z „cukríka“ vypadla papierová korunka, ktorú si mala dať na hlavu a s ňou aj jesť, sa jej tento zvyk zdal komický. Musela odpovedať na množstvo otázok – Angličania i nemecká priateľka Alastairovho brata boli veľmi zvedaví, aké sú Vianoce u nás. Mnohé z našich zvykov sa im zdali “exotické”. Po obede popíjali šampanské alebo kvalitné biele a červené víno. O tretej popoludní počúvali tradičný príhovor anglickej kráľovnej a do neskorých hodín sa rozprávali. Žiaden televízor, len vzájomné priania a rozhovory.