NÁMESTOVO. „Doteraz bola situácia taká, že na lesnej správe bol odborný lesný hospodár, ktorý mal na starosti výmeru až 2000 ha lesa. To jednoducho nebolo možné zvládnuť. Lesný hospodár mal síce lesníkov, ale tí nemali pridelený konkrétny úsek lesa a nezodpovedali prakticky za nič. Za stav lesa zodpovedal zo zákona odborný lesný hospodár,“ vysvetľuje dôvody reorganizácie námestovského závodu jeho riaditeľ Jozef Šálka. „Veľmi sa tým zhoršoval stav lesa. Máme tu, a nielen na Orave, ale je to záležitosť celého Slovenska, novodobé vymieranie smrečín. A jediným východiskom, ako túto agóniu predĺžiť, je to, že z lesov vytiahneme napadnuté stromy, urobíme v nich hygienu a zabezpečíme ich zdravý vývin. Veľmi si zakladáme na tom, aby mal konkrétny zvládnuteľný úsek lesa na starosti jeden človek. Tak to bolo vždy, aj za čias Oravského komposesorátu, že lesník bol zodpovedný za pridelený úsek lesa, aj za zverené objekty a cesty – jednoducho, bol tam hospodárom. V minulej organizačnej štruktúre sa to, neviem prečo, vytratilo,“ hovorí riaditeľ. „Preto chceme Odštepný závod v Námestove rozdeliť na 5 lesný správ. Doterajšie tri správy – v Oravskej Polhore, Zákamennom a Oravskom Podzámku - boli nezvládnuteľné. Tým, že dochádza k tzv. neznámemu odumieraniu smreka, Lesná správa v Oravskej Polhore mala až 100 tisíc m3 náhodnej ťažby. Očakávame, že za 1 - 2 roky sa táto situácia presunie do Pilska. Preto aby sme predišli kritickej situácii, Lesná správa v Oravskej Polhore sa rozdeľuje na dve správy – tá druhá bude v Mútnom. Podobne sa rozdelí Lesná správa v Zákamennom – tam vznikne aj Lesná správa Paráč. Obe však budú mať sídlo v jednej budove v Zákamennom,“ popísal reorganizáciu J. Šálka. Dodajme, že lesné správy Mútne a Paráč (oblasť Or. Lesná) už v minulosti existovali. „Posilnili sme teda základnú organizačnú zložku. Vraciame sa len do zvládnuteľných pomerov, nič nové sme nevymýšľali. Priemerná výmera lesnej správy bude okolo 4900 ha a priemerný lesnícky úsek asi 640 ha, čo považujeme za primerané,“ hovorí riaditeľ odštepného zá-vodu.
V minulosti fungovala na Orave aj Lesná správa v Trstenej, ale tá bola svojho času zlúčená so správou v Oravskom Podzámku. Prečo nedošlo k opätovnému zriadeniu lesnej správy aj tam? „Porasty na území tejto správy nie sú čisto smrekové, sú viac zmiešané. A nemajú ani takú výmeru, aby tam mohla vzniknúť nová lesná správa. Postačí, keď v Trstenej budú dvaja lesníci s dvomi pridelenými lesnými úsekmi. K dispozícii tam budú mať aj svoje kancelárske priestory a vytvorené podmienky, aby nemuseli zakaždým cestovať do Podzámku,“ vysvetľuje J. Šálka. „Všetky ostatné lesné správy majú od 6 do 9 úsekov, len v Trstenej by boli dva. To by bolo neekonomické,“ doplnil riaditeľ.
Lesné správy sa posilnia aj personálne. „Na lesnícke úseky prijmeme šesť pracovníkov. Ale tu na závode znižujeme stav o štyroch ľudí. Odchádzajú však normálnym spôsobom - do dôchodku,“ informoval nás ešte J. Šálka.