Rovnaký, a predsa iný chlieb

ŠESŤ ŽIAKOV a traja pedagógovia zo Základnej školy v Babíne sa vďaka úspešnému projektu mohli zúčastniť niekoľkodňového pobytu v estónskom hlavnom meste Tallin. Stretli sa tam nielen so svojimi partnermi z Estónska, ale i z Litvy a Nemecka.


Deti a učitelia z Babína sa zapojili do programu EÚ Comenius 1 – partnerstvá škôl Európy, z ktorého získali grant na projekt Bread Round Europe (Chlieb v Európe). „V príbehu obyčajného bochníka chleba môžu deti nájsť veľa zaujímavého, spriateliť sa so svojimi rovesníkmi v iných krajinách a spoznať zvyky a tradície rôznych národov Európy,“ povedala o význame projektu učiteľka ZŠ v Babíne Žaneta Hrbková. Chlieb je v projekte chápaný ako symbol toho, čo majú všetky národy spoločné, ale v čom sa zároveň aj odlišujú. „Lebo hoci chlieb je všade rovnaký, predsa len ho v každej krajine pripravujú trochu inak, má iné prísady a chute,“ vysvetlila vedúca projektu Ž. Hrbková.
Pobytu v Talline sa okrem nej za pedagógov zúčastnili aj riaditeľ školy Juraj Kubas a učiteľka Gabriela Baláková. Žiakov reprezentovalo päť deviatačiek a jeden ôsmak. Stretnutiu v Talline predchádzali rozličné aktivity vo vlastnom regióne a v obci. „Projekt je dlhodobejší, trvá dva roky, preto sme začali históriou. V októbri sme navštívili skanzen vo Vychylovke, kde nám urobili historický program o výrobe chleba. Potom sme navštívili pekáreň KUMA v Hruštíne. Tam sme zas videli novodobejší spôsob pečenia chleba. V škole sme si potom ešte urobili expozíciu domácich chlebov, ktoré napiekli tunajšie rodiny. A keď sme už prešli históriou chleba, postupne budeme prechádzať na zdravú výživu, spôsob stravovania a podobné témy. Teda nejde o jednorazovú akciu, ale o kontinuálne aktivity,“ vysvetlila Ž. Hrbková.
Tri pracovné dni v Talline
Veľkým zážitkom a skúsenosťou bola pre žiakov už samotná cesta do Estónska. Cestovali totiž letecky a viacerí leteli lietadlom prvýkrát. Z Babína vyštartovali o piatej ráno a do Tallina sa cez Bratislavu a Prahu dostali až o polnoci.
Program v estónskej metropole sa začal prehliadkou starého mesta a po nej sa Babínčania zúčastnili veľtrhu projektov financovaných Európskou úniou. Tam dievčatá z Babína predstavili svoj projekt oblečené do krojov. Nasledovala návšteva partnerskej základnej školy, kde každá zo zúčastnených škôl prezentovala všetky svoje aktivity, ktoré v rámci projektu robila doma. Ďalší deň patril účasti žiakov na vyučovacej hodine ruštiny a angličtiny. „My, učitelia, sme mali možnosť pozrieť si školu, jej zariadenie, hlavne v špeciálnych učebniach. Mali sme aj diskusiu s kolegami o metódach a praktikách vyučovania a podobne,“ povedala nám Ž. Hrbková. K zaujímavým momentom programu možno pripísať návštevu skanzenu v Raple asi 50 km od Tallina. Tam sa Babínčania zoznámili s estónskou ľudovou kultúrou a tradičným spôsobom výroby chleba. Žiaci si tiež radi spomínajú na návštevu Galérie moderného umenia, ale i na výlet do prístavu a k jednému z mnohých rašelinísk. Estónsko je totiž známe tým, že až 20 % jeho povrchu tvoria rašeliniská a mokrade. „Večer pred odchodom sme boli ešte v Národnej opere na baletnom predstavení Dáma s kaméliami. No a posledný deň pobytu, nedeľa dopoludnia, patril ešte prehliadke mesta a nákupom. Popoludní sme sa už balili na cestu späť,“ zhrnula program posledných dní v Talline Ž. Hrbková.
Dokázali si porozumieť
A čo účastníkov z Oravy počas pobytu v Estónsku najviac zaujalo? „Ja si najviac cením to, že sme sa tam stretli učitelia zo štyroch krajín a vymenili sme si skúsenosti a poznatky zo svojej práce vo svojich krajinách,“ povedal nám riaditeľ školy J. Kubas. „Neviem síce po anglicky, ale akosi sme sa predsa len dorozumeli. Učiteľky z Litvy vedeli po rusky, takže s nimi sme sa dohovorili týmto jazykom. Po anglicky nám pomohla dorozumieť sa naša pani učiteľka Hrbková, ktorá je angličtinárka. Najviac sa tešíme na to, že naši partneri z Litvy, Estónska a Nemecka prídu k nám a budú si zas môcť porovnať život u nás s tým u nich.“ Do Babína majú prísť partneri projektu v roku 2009. Medzitým sa ešte na budúci rok uskutočnia spoločné stretnutia v Nemecku a Litve.
„Mňa fascinovalo, ako sme si tam všetci dokázali dobre rozumieť. Mali sme síce spoločnú tému, ale bolo toho veľmi veľa, čo sme sa tam dozvedeli o každej zúčastnenej krajine. Zaujímavé bolo pre mňa vidieť našich žiakov v reálnej situácii, keď sa museli vynájsť a sami si pomôcť. Estónsko na mňa zapôsobilo ako krajina, ktorá má veľkú úctu k prírode a histórii. Mám tiež pocit, že sú dosť zaťažení voči Rusku. Ruštinu tam deti úplne odmietajú. Učiteľka ruštiny bola z toho dosť nešťastná,“ podelila sa s nami o svoje dojmy vedúca projektu Ž. Hrbková.
Ovládať jazyky je dôležité
„My v Babíne nemáme takú školu ako niekde v Bratislave, ale videli sme, že v Estónsku je to v škole podobne ako u nás, možno aj horšie. Nie je to vôbec luxus. Ale učebne boli na dobrej úrovni,“ porovnala podmienky na vyučovanie deviatačka Ivana Kurčinová.
Luciu Kubaľákovú zas zaujali ľudia, ktorí sú podľa nej veľmi priateľskí. „Je to tam podobné ako na Slovensku, vrátane stravy. A tých zážitkov odtiaľ je neuveriteľne veľa – je veľmi ťažké vybrať jeden,“ dodala.
Tatiana Babinská v Estónsku zistila, aké dôležité je ovládať cudzí jazyk. „V konverzácii sme niekedy museli používať aj citoslovcia. A keď sme nevedeli nejaké slovo, tak sme si ho aj nakreslili. Ich úroveň angličtiny bola približne na takej úrovni ako naša.“
„Mne sa ten pobyt páčil, ale program bol príliš preplnený. Nebol takmer žiadny čas na oddych. Niekedy sme boli z toho už dosť unavení,“ prezradila Tatiana Papánová. „Ale v Talline majú pekné staré mesto a je veľmi dobre zachované a udržiavané,“ doplnila.
Babínčanom pri realizácii projektu pomohli aj sponzori, ktorým touto cestou ďakujú. No hlavnou finančnou podporou bol grant EÚ. Učiteľka Ž. Hrbková však hovorí, že peniaze nie sú tým hlavným problémom. „Keď je dobrý projekt, peniaze sa dajú získať.“ Podľa nej je veľa možností, ako sa zapojiť do rozličných medzinárodných projektov. Dôležitá je pri tom práca s internetom, pretože v súčasnosti prebieha základná komunikácia cez internet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 699
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 519
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 689
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 594
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 683
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 419
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 289
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 464
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 340
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 099
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 335
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 778
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Mnohí zvládli dôjsť až do cieľa krížovej cesty len vďaka pomoci a podpore svojich spolupútnikov.

Chvíľami som si myslel, že to nedám, hovorí šesťdesiatnik Jozef Murín.


Slovenská moderna zaplnila do 23. júna Veľkú výstavnú sieň Oravskej galérie.

Pozrieť si ich môžete do júna.


Pavol Bakoš (vpravo) skončil na jubilejnom 40. ročníku Švošovskej pätnástky tretí.

Na Liptove sa bežal okrúhly 40. ročník.


Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 289
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 464
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 340
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 099
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 335
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 778
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu