Dôchodcova manželka, mimochodom už tiež žena v pokročilom veku, sa vrátila na políciu so žiadosťou, aby policajti zrušili jej predchádzajúce nahlásenie straty. Tu však nepochodila. Dozvedela sa len toľko, že vrátiť späť sa už nič nedá a jej manžel si musí vybavovať nový občiansky preukaz.
Starý manželský pár nemal na výber – muž si musel vybaviť nový doklad totožnosti, aj keď pôvodný mal doma. „Načo mi bude?“ pýta sa ironicky dôchodca. „Akurát tak na vybavenie úmrtného listu..!“
Z behania po úradoch a policajných staniciach majú „vrásky” aj oveľa mladší ľudia. Čo potom prežívajú v podobnej situácii staručkí dôchodcovia? Okrem toho, vôbec nejde o lacnú záležitosť – pre bežného dôchodcu je 500 Sk pekný peniaz. Zaujímali sme sa, či v takomto prípade naozaj neexistuje nejaká spätná možnosť, prípadne úľava z poplatku. Predsa len - dôchodcom sa môže stať oveľa častejšie ako mladým, že niečo založia tak, že to potom nemôžu nájsť. Od hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ)Jany Balogovej sme sa však dozvedeli, že postup je vždy rovnaký.
„Podľa zákona o občianskych preukazoch nie je možné obnoviť občiansky preukaz (OP) v prípade, že ho osoba stratí a potom nájde. V prípade straty OP je jeho držiteľ povinný oznámiť to na polícii. Kompetentný policajt ho automaticky nahrá do informačného systému stratených a odcudze- ných OP. Z dôvodu ochrany pred zneužitím jeho obnova nie je možná.”
Po ohlásení straty si občan môžeme vybaviť nový OP za správny poplatok 500 Sk. Na vybavenie dokladu môže splnomocniť aj inú osobu, ale doklad si musí prísť vyzdvihnúť osobne, pričom prevzatie musí potvrdiť vlastnoručným podpisom. Pokiaľ však žiadateľ informuje políciu o závažných okolnostiach a dôvodoch, pre ktoré si nemôže prísť osobne zobrať nový OP, môže o jeho doručenie požiadať cez Obvodné oddelenie PZ.
„Ak osoba nájde stratený OP, prípadne ho nájde iná osoba a odovzdá polícii, nájdený dok- lad sa skartuje. Občianske preukazy u osôb starších ako 60 rokov sa vydávajú bez obmedzenia doby platnosti.”
Autor: nk