šek Škapec.
Podľa neho by to mali byť hlavne výmenné, recipročné podujatia v rozličných oblastiach života obcí. „Bude to aj určitá forma poďakovania aktívnym zložkám v dedine. Napríklad ľudia, ktorí sa venujú folklóru, budú mať možnosť navštíviť našich poľských priateľov, a podobne aj učitelia, hasiči alebo športovci,“ vysvetlil starosta.
„Za 9 rokov sa spolupráca našich obcí rozvinula do živej podoby. Nie je to len na úrovni samospráv, kedy sa navštevujú navzájom iba starostovia a poslanci zastupiteľstiev. Sú do toho zapojené ďalšie záujmové a profesijné skupiny ľudí,“ zhodnotil F. Škapec doterajšie družobné vzťahy. „Cenná je pri tom najmä výmena skúseností. Poliaci sú v mnohých oblastiach niekoľko rokov pred nami. Tak je to v reforme samosprávy či školskej reforme. A dôležité je tiež utužovanie medziľudských vzťahov. Oba národy majú k sebe veľmi blízko, či už jazykovo, nábožensky, kultúrne,“ dodal starosta.
Pred pár týždňami boli v Zabierzówe zbierať skúsenosti a poznatky učitelia ročníkov 1-4. A naposledy, predminulú nedeľu, boli v Poľsku mladí futbalisti a stolní tenisti. Čulá spolupráca prebieha i medzi hasičmi. Hruštínčania sa nedávno zúčastnili osláv 125. výročia založenia hasičského zboru v Zabierzówe a Poliaci zas prišli na súťaž Hruštínska sekerka.
Pod samosprávu (gminu) Zabierzóv spadá 23 obcí s 22 tisíc obyvateľmi. V samotnom Zabierzówe žije okolo 4800 ľudí. Ide o jednu z najbohatších samospráv v Poľsku, pretože leží blízko Krakova a na jej území sa nachádza medzinárodné letisko Balice.