Autorka debutovala v roku 2005 titulom Chcem len tvoje dobro, za ktorý získala ocenenie Debut roka 2005 a prezentovala ho aj v USA. O rok neskôr bodoval medzi čitateľmi román Za to mi zaplatíš a začiatkom tohto roku novela Pozri sa na seba. Bezprostredne po vydaní sa všetky romány zaradili medzi najúspešnejšie tituly na knižnom trhu. Doposiaľ si ich kúpilo niekoľko desiatok tisíc čitateľov, čo je na slovenské pomery mimoriadny úspech.
Vo vašich novelách sú dominantnou témou medziľudské vzťahy v tom najširšom slova zmysle, partnerské zvlášť...
- Je to tak. Prečo? Neviem to presne definovať, no myslím si, že každý autor píše zväčša o tom, čo ho zaujíma, alebo o čom rád číta. A mňa, asi ako každú ženu zaujímajú vzťahy, a najmä vzťahy medzi mužom a ženou, ale i dieťaťom a matkou, či otcom, vzťahy medzi kamarátkami. Baví ma ich rozoberať s blízkou priateľkou, či sestrou. Pre nás, ženy, sú vzťahy veľmi dôležité, je to akýsi mikrosvet, ktorý je častokrát oveľa dôležitejší, ako svet naokolo s tým, čo sa tam deje. Asi je to tým, že my ženy žijeme rodinou.
Prezraďte našim čitateľom, o čom je román Nepýtaj sa, kde som.
- Hlavná hrdinka, učiteľka, sa po 20 rokoch vyberie s manželom na dovolenku bez detí. Hoci sa veľmi teší, no nakoniec je pre ňu dovolenka sklamaním. Manžel stále číta, je a spí, číta, je a spí. Hoci ona čakala možno romantické prechádzky po pláži... Pohádajú sa a vracajú sa domov o deň skôr. Na diaľnici im dôjde benzín a manžel naskočí do okoloidúceho auta s tým, že sa o chvíľu vráti. Žene napadne: Čo keď sa nevráti? A on sa naozaj nevráti. A hoci predtým jej občas liezol na nervy a často si predstavovala, aké by to bolo, keby zmizol, zrazu zistí, že bez neho je mimo a že už ani nevie, čo jej na ňom vadilo. Okrem toho zistí skutočnú pravdu o vzťahu svojich rodičov, jej najlepšiu priateľku nechá po rokoch partner a deti ju začnú obviňovať z toho, že otec zmizol. Pomaly zisťuje, že jej manžel žil asi ináč, ako si myslela. Viac neprezradím, možno iba toľko, že pôvodný názov knihy bol Všetko je inak, a nakoniec to aj tak bude.
Je o vás známe, že rada chodíte medzi čitateľov. Na koľkých stretnutiach ste doteraz boli?
- Viac ako na dvoch desiatkach, no vždy je to radosť. Práve spisovateľstvo má oproti mojim bývalým povolaniam letušky a redaktorky tú nevýhodu, že spisovateľ je samotár. Stretnutiami si to vynahrádzam. Mám rada ľudí a stretnutia s nimi sú vždy inšpirujúce.
Chodia na čitateľské besedy aj muži, alebo je to čisto ženská záležitosť?
- Občas sa pritrafí aj nejaký muž, aj keď zväčša ide o šoféra, ktorý dovezie manželku. No mám aj čitateľov - mužov a dostávam od nich aj listy a reakcie. Zatiaľ boli len pozitívne.
Máte v pláne osloviť čitateľov aj iným literárnym žánrom? A vôbec, čo máte v pláne?
- Nuž, keďže za dva roky a deväť mesiacov mi vyšli štyri knihy, mám pocit, že mám trochu nárok na oddych. Ale len tak sedieť neviem, takže už mám v hlave ďalší námet. Bude tiež o vzťahoch, hoci možno v trochu širších, i historických súvislostiach. Okrem toho mám raz do týždňa stĺpček v istých novinách, kde mám voľnú ruku a občas napíšem nejaký fejtón či reportáž. V pláne mám detskú knihu i rodinnú kroniku, už som si kúpila diktafón, chystám sa vyspovedať všetkých rodinných príslušníkov a zapísať historky pre moje deti, pofotiť miesta, odkiaľ pochádzajú ich predkovia. Plánov je dosť, len času tak málo...
Správna odpoveď na otázku z č. 45 znie: Fejtóny J. Satisnkého v knihe Listy z onoho sveta pochádzajú z 90. rokov 20. storočia. Knižnú novinku vydavateľstva Ikar od nás získava Marta Kunová z Námestova. Výherkyni blahoželáme a knihu posielame poštou.
Ďalšiu novinku od vydavateľstva Ikar môžu získať dvaja z vás. Stačí, ak nám do najbližšieho piatku pošlete správnu odpoveď na otázku: Za aké časové obdobie stihla Petra Nagyová – Džerengová napísať svoje štyri knihy?