Román Ďalší otriasa všeobecne rozšírenými poznatkami a odhaľuje čitateľovi šokujúce nové možnosti tam, kde to najmenej očakáva. Chýbajú vášmu milovanému niektoré časti tela? Sú blondínky odsúdené na vyhynutie? Sú všetci okolo vášho stola zástupcami toho istého živočíšneho druhu? Ľudia a šimpanzy sa odlišujú len štyristo génmi. Je to dôvod, prečo šimpanzí plod pripomína ľudskú bytosť? A malo by nás to trápiť? Žijeme v časoch mohutných skokov vedy, keď môžeme svoje vajíčka a spermie predávať prostredníctvom internetu za tisícky dolárov a dať svojich partnerov testovať na genetické ochorenia. Žijeme v časoch, keď pätinu našich génov vlastní niekto iný, a nič netušiaceho človeka a jeho rodinu môžu prenasledovať po celej krajine, pretože rodina má vo svojich chromozómoch určité cenné gény... Vitajte v našom genetickom svete. Rýchlom, dravom, vymkýnajúcom sa spod kontroly.
Bezplatnú 24 stránkovú ukážku z románu Ďalší budú mať k dispozícii kníhkupectvá v Bratislave, Žiline, Nitre, v Banskej Bystrici a Košiciach.
Jedinečný autor sa vracia
Listy z Onoho sveta Júliusa Satinského boli verejnosti „doručené“ 17. októbra. Listy z Onoho sveta predstavujú výber dosiaľ knižne nepublikovaných fejtónov Júliusa Satinského, napísaných počas deväťdesiatych rokov 20. storočia.
Július Satinský svoje publicistické útvary nazýval fejtónmi, ale je zrejmé, že niektoré sa z tohto žánru vymykajú. Výber pozostáva z fejtónov publikovaných vo viacerých periodikách v rokoch 1992 – 1996 (Národná obroda, český Telegraf, SME). Poslednú kapitolu „L + S svätobežníci“ tvoria cestopisne ladené črty, ktoré boli uverejnené v roku 1996 v denníku SME. S výnimkou poslednej, ktorá bola uverejnená v niekdajšom týždenníku Domino efekt.
„Bola sychravá novembrová noc. Čítal som Umberta Eca a bolo to dosť napínavé. Hoci sme mali v byte všetky variče a spotrebiče vypnuté, zacítil som slabý zápach síry. Otvoril som vchodové dvere a na rohožke ležala obálka s mojou adresou. Veľmi jemne sa z nej dymilo.
Skôr sa mi zdalo, že je to para zo suchého ľadu. Bol to prvý list z Onoho sveta, prvý list priamo zo Strediska pre autorov nesmrteľných listov (SANL). Odvtedy som našiel pred dverami mnoho listov zo SANL (na hlavičkovom papieri je skratka SANL, zrejme Strediska pre autorov nesmrteľných listov). Nezdržal som sa a odvtedy som napísal po nociach na Onen svet plno odpovedí“- dozvedáme sa od Júliusa Satinského hneď z úvodu knihy.
Július Satinský dlhoročne uverejňoval fejtóny v rôznych tlačených periodikách i v rádiách. Niektoré vyšli aj knižne – napr. Šľak ma ide trafiť, Tristo hrmených, Čučoriedkareň 1 a 2. Venoval sa aj tvorbe pre deti – Rozprávky uja Klobásu a memoárovej literatúre – Chlapci z Dunajskej ulice, Polstoročie s Bratislavou. Po jeho smrti na konci roku 2002 vyšli spomienkové knihy Momentálne som mŕtvy, zavolajte neskôr a Bledomodrý svet Júliusa Satinského. Doteraz sa z kníh Júliusa Satinského vydaných v Ikare dostalo do rúk čitateľom viac než 82 000 výtlačkov.
Správna odpoveď na otázku z č. 44 znie: Životnými istotami hlavnej hrdinky je jej manžel a atraktívna práca vedúcej v parfumérii. Knižnú novinku vydavateľstva Ikar od nás získavajú Mária Loffajová z Podbiela a Ivana Lipničanová z Lokce. Výherkyniam blahoželáme a knihy posielame poštou.
Ďalšiu knižnú novinku vydavateľstva Ikar môže získať jeden z vás. Stačí, ak nám do piatku 16. novembra pošlete správnu odpoveď na otázku: Z ktorého obdobia pochádzajú fejtóny Júliusa Satinského, ktoré boli nedávno publikované v knihe Listy z Onoho sveta?