Mokraď nesie názov podľa miesta, na ktorom sa nachádza: mokraď – bahno, bažina, močiar. Pôvodne išlo o kuriálne pozemky hradného panstva ležiace pri Kňažej, ktoré obyčajne niektorý zámocký úradník za svoje služby dostával do úžitku. Dnes je Mokraď súčasťou Dolného Kubína a na bažinách rastie jedna výrobná hala za druhou. Podnikateľské subjekty chcú stavať haly, vyrábať, hýbať sa dopredu. To je ich budúcnosť. Ich legislatívnou povinnosťou je však aj rešpektovanie zákona 49/2002, s ktorým je neodmysliteľne spojená naša nedávna i dávna minulosť. A tak stavbári pri nájdení vykopávok musia rešpektovať zákon a nález ohlásiť. Na miesto nastúpia odborníci z oblasti archeológie. Až keď miesto opustia, stavba môže pokračovať. Marián Smoleň, vedúci odboru výstavby MsÚ v Dolnom Kubíne, pre našu redakciu povedal: „Jedna takto skomplikovaná stavba už stojí. No chcú stavať i ďalší. Po predchádzajúcich skúsenostiach budú mať už legislatívny kolotoč o niečo jednoduchší.”
„Mokraď je z odborného pohľadu zaujímavou lokalitou. A na Orave je takých miest niekoľko,” informoval nás Robert Filka, konateľ spoločnosti Terra Antigua, zaoberajúcej sa archeologickým výskumom. „Pre všetky podobné lokality platia rovnaké podmienky. Každý investor v momente, keď požiada o stavebné povolenie, musí k nemu priložiť i stanovisko pamiatkového úradu. Ten prevažne spolupracuje s odborníkmi z Archeologického ústavu v Nitre. Tu v Mokradi bol na základe známych historických faktov vysoký predpoklad nájdenia hnuteľných i nehnuteľných nálezov. Pred začatím stavby sa realizuje tzv. predstihový archeologický prieskum. Ak sa začne stavba realizovať a niečo sa objaví, ide o záchranný archeologický prieskum. Vtedy sa sledujú výkopové práce. Často dochádza ku kombinácii prác. Nielenže odborníci sledujú výkopové práce, zároveň vykonávajú aj sondážny výskum. Momentálne v Mokradi priebieha súbežná realizácia. Závisí to od projektu. Ak sa pri stavebných prácach zachytia sídliskové vrstvy, stavebné i archeologické práce koordinuje archeológ v spolupráci so stavbyvedúcim. Stavebná technika sa presunie a na mieste sa vykoná odkrývanie, meranie, dokumentovanie. Robí to licencovaný archeológ a jeho kresliči, merači. Často sú potrebné i hrubé kopáčske práce.”
S akými odborníkmi Robert Filka spolupracuje a čo s nálezmi? Skončia v múzeu na Oravskom hrade?
“Momentálne tu pracujú odborníci Václav Hamuliak a Roman Kos. S nálezmi - budúcimi zbierkovými predmetmi je to problém. Musia byť umiestnené v najbližšom múzeu, ktorého zriaďovateľom je štát. Tým je Slovenské národné múzeum v Martine. Chceme tento problém riešiť. Veď o predmetoch nájdených na Orave by mali byť informovaní hlavne Oravci. Zatiaľ to chceme riešiť aspoň formou publikovania.”
Autor: af