m rozhoduje o súčasnosti a budúcnosti Európskej únie.
Takto prichádza do sídla Európskej komisie každé ráno množstvo úradníkov. Nie je ničím zvláštnym v Bruseli vidieť mužov v čiernych oblekoch a kravatách, ako do práce v niektorej inštitúcii európskeho spoločenstva dochádzajú práve na dvojkolesovom dopravnom prostriedku. Výhodou je, že ho môžu ľahko zaparkovať v mnohých stojanoch priamo pred vchodom do každej budovy. S parkovaním je totiž v Bruseli problém. Presvedčilo sa o tom aj 25 zástupcov slovenských regionálnych médií, ktorých Európska komisia pozvala do svojho sídla spoznať systém práce EK a ostatných orgánov EÚ, a zoznámiť sa s možnosťami, ako sa čo najrýchlejšie dostať k aktuálnym informáciám z Bruselu. Oravu zastupovala v skupine šéfredaktorka MY Oravských novín Melánia Pastvová (na fotografii vpavo hore sedí v strede).
PREČO PRÁVE BRUSEL?
Túto otázku si položia mnohí, keď sa o tejto európskej metropole hovorí ako o hlavnom meste Európskej únie. Jedni hovoria, že význam zohrala jeho geografická poloha. Iní sa prikláňajú k vtipnejšiemu vysvetleniu: že v Bruseli stále prší, a preto sa tu nedá robiť nič iné, iba pracovať.
Robert Schuman, francúzsky minister zahraničných vecí, začiatkom 50. rokov ani netušil, že jeho meno bude živé aj o polstoročie. A to v celej Európe. Dodnes sa objavuje v prvých riadkoch publikácií o histórii EÚ vďaka myšlienke vzniku spoločnej Európy, ktorú predniesol 9. mája 1950. Po ňom je pomenovaná aj jedna zo zastávok bruselského metra, ktorá ústí tesne pri budove Európskej komisie a len niekoľko sto metrov od Európskeho parlamentu. Doprava v hlavnom meste Belgického kráľovstva je mimoriadne hustá. Preto metro a bicykle zohrávajú významnú úlohu.
VYSOKÉ NÁROKY NA NOVÝCH PRACOVNÍKOV
Pre Úniu pracuje vyše 30-tisíc zamestnancov z 27 členských krajín, čo je jedno priemerné slovenské mesto. Sú to tvorcovia politiky a manažéri, ekonómovia, právnici, lingvisti, sekretárky a pomocný technický personál. Dôležité sú jazykové znalosti a, samozrejme, musia prejsť náročnými skúškami, ktoré od januára 2003 centrálne organizuje Európsky úrad pre výber pracovníkov. Ak skúšky úspešne absolvujú, ešte stále nemajú isté, či prácu dostanú. Roman Schoenwiesner, v súčasnosti tlačový tajomník Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, strávil pracovne v Bruseli tri roky. Ako hovorí, dostať sa tam nebolo ľahké. Na konkurz sa hlásilo 565 ľudí z rôznych krajín, na zoznam úspešných sa malo dostať 25 kandidátov, ale prešlo ich iba šestnásť. Z nich sa uplatnili len niekoľkí, ďalší čakali aj dva roky, kým si našli miesto. Zvyšným sa pracovná pozícia ani neušla.
Podľa slov Miroslava Adamišu, vedúceho kabinetu eurokomisára Jána Figeľa, získalo Slovensko možnosť obsadiť niekoľko vysokých riaditeľských postov v dôležitých európskych inštitúciách. Niektoré z nich sú stále voľné, aj keď sa termín ich obsadenia chýli ku koncu. Bude veľká škoda, ak ich napokon obsadia odborníci z iných krajín, keď má túto obrovskú možnosť Slovensko.
Európska únia v skratke
< Robert Schuman, francúzsky minister zahraničných vecí, prvýkrát prezentoval myšlienky zjednotenej Európy 9. mája 1950. Tento deň je považovaný za Deň Európy.
< Základy vzniku Európskeho spoločenstva boli položené 25. marca 1957, keď bola v Ríme podpísaná zmluva o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva, nazývaná aj Rímska zmluva. Zmluva o Európskej únii bola podpísaná 7. februára 1992 v Maastrichte.
< Hlavnými rozhodovacími inštitúciami Únie sú Európsky parlament, Rada Európskej únie a Európska komisia.
< Predsedom Európskeho parlamentu je do nastávajúcich volieb v máji 2009 Hans-Gert Pöttering.
< Európskej komisii v rokoch 2007 – 2009 predsedá José Manuel Barroso z Portugalska. Skladá sa z 27 eurokomisárov, Slovensko zastupuje Ján Figeľ.
< Rade Európy každých 6 mesiacov predsedá iná členská krajina. V súčasnosti je to Portugalsko.
< Poslancov do parlamentu volia občania v jednotlivých členských krajinách.
< V súčasnosti v ňom zasadá 785 europoslancov, z toho Slovensko zastupujú 14 poslanci.
< Európsky parlament pôsobí v Bruseli (Belgicko), Luxemburgu (Luxembursko) a Štrasburgu (Francúzsko).
< Európska únia má v súčasnosti 27 členských krajín so 490 miliónmi obyvateľmi. V euroinštitúciách sa hovorí oficiálne 23 jazykmi.
< Slovensko sa stalo súčasťou Európskeho spoločenstva v máji 2004. Medzi poslednými, v januári 2007, pristúpili Bulharsko a Rumunsko. Uvažuje sa o pristúpení Chorvátska, Turecka a Macedónska.
< Jednotnou platobnou menou je od januára 1999 v „starých“ štátoch eurozóny euro.
< Dánsko, Švédsko a Veľká Británia naďalej používajú svoje vlastné meny.
< Nové členské štáty postupne prijímajú euro po splnení konvergenčných kritérií. Slovensko by na euro malo prejsť v roku 2009.