ch už predtým zaregistrovaných podnikateľov. O tých najdôležitejších nás informoval vedúci Odboru živnostenského podnikania na Obvodnom úrade v Námestove Peter Polák.
„Podnikatelia, ktorí majú pri výkone svojej živnosti ustanoveného tzv. zodpovedného zástupcu, musia mať od 1. októbra 2007 s touto osobou uzatvorený pracovný pomer, a to najmä na základe pracovnej zmluvy. Do uvedeného dátumu postačovala v určitých prípadoch aj iná forma pracovnoprávneho vzťahu, napríklad dohoda o vykonaní práce,“ upozornil P. Polák.
Jednoduchšie to už po novele majú podnikatelia, ktorí si prevádzku zriadili v územnom obvode živnostenského úradu, ktorý nie je príslušný podľa ich aktuálneho bydliska alebo sídla. Do októbra museli oznamovať zriadenie a zrušenie takejto prevádzky obom živnostenským úradom - príslušnému podľa bydliska a aj podľa adresy prevádzky. Po novom sa tieto zmeny oznamujú už len jednému z týchto úradov, a to príslušnému podľa bydliska alebo sídla podnikateľa.
„Veľké zmeny nastali v podmienkach získania živnostenského listu pre tzv. remeselné živnosti,“ pripomenul P. Polák. „Pre tých, ktorí nadobudli vzdelanie priamo v odbore pre tieto živnosti, sa už pre získanie živnostenského listu nevyžaduje dokladovanie praxe, ako to bolo doteraz. Pre tých, ktorí nadobudli vzdelanie v príbuznom odbore, sa požiadavka na dĺžku praxe skrátila. Novela taktiež umožňuje vydať živnostenské oprávnenie pre tento okruh živností aj žiadateľom, ktorí majú najmenej desaťročnú prax v odbore. Od jej ukončenia však nesmú uplynúť viac ako tri roky.“ Remeselnými živnosťami sú napr. zámočníctvo, kovoobrábanie, murárstvo, stolárstvo, tesárstvo, pohostinská činnosť, oprava motorových vozidiel a ďalšie. Ich zoznam je uvedený v prílohe živnostenského zákona, no poskytnú ho aj na živnostenskom úrade.
Živnostníci iste privítajú zrušenie povinnosti mať v prevádzkárni inšpekčnú knihu. Do nej kontrolné inštitúcie zapisovali záznamy z vykonaných kontrol, uložené opatrenia a pod. „Ďalšou podstatnou zmenou je výška správnych poplatkov a zmena spôsobu ich určenia,“ poznamenal P. Polák. „Podľa pôvodnej úpravy zákona sa za vydanie živnostenského listu platil správny poplatok 1000 Sk a za vydanie koncesnej listiny 2000 Sk. Na týchto dokladoch mohol byť pritom uvedený ľubovoľný počet predmetov podnikania. Po novom môže byť na nich zapísaný už len jeden predmet podnikania. To znamená – koľko predmetov podnikania, toľko živnostenských listov alebo koncesných listín. Za každý živnostenský list sa však platí správny poplatok iba 100 Sk – ak je na ňom uvedený predmet podnikania, ktorý je voľnou živnosťou. Ak ide o remeselnú alebo viazanú živnosť, platí sa 500 korún. Za vydanie koncesnej listiny je poplatok 1000 korún. Samozrejme, môže byť na nej uvedená len koncesovaná živnosť podľa prílohy živnostenského zákona. Takou je napríklad vnútroštátna cestná nákladná doprava nad 3,5 tony,“ uviedol P. Polák.
Novela prináša zjednodušenie aj v ďalšej oblasti. „Každý kto chcel získať živnostenské oprávnenie, musel pre posúdenie podmienky bezúhonnosti predložiť živnostenskému úradu výpis z registra trestov. Táto povinnosť sa vzťahovala aj na ďalšie osoby, ako sú napríklad štatutári právnických osôb a zodpovední zástupcovia. Od 1. októbra to už neplatí. Namiesto týchto osôb si výpis z registra trestov vyžiada bezplatne živnostenský úrad,“ vysvetlil P. Polák. „Čo však bude z pohľadu podnikateľov vnímané zrejme ako negatívum, je skutočnosť, že novela zaviedla obligatórne, teda povinné uloženie pokuty za akékoľvek porušenie ustanovení živnostenského zákona. Doteraz bola táto povinnosť len pri zistení neoprávneného podnikania.“
Jedným z kladov však určite bude fakt, že na internetovej stránke ministerstva vnútra zverejnia zoznam odporúčaných označení najčastejšie používaných voľných živností a ich obsahové vymedzenie. „Samozrejme, nepôjde o definitívny a uzavretý zoznam. Ale pre podnikateľov bude znamenať uľahčenie rozhodovania pri voľbe predmetu podnikania a pre živnostenské úrady lepšiu koordináciu a urýchlenie postupov pri vydávaní živnostenských oprávnení,“ povedal P. Polák. „Jedným z cieľov novely živnostenského zákona bolo zjednodušenie administratívnych postupov a uľahčenie podmienok pri zakladaní živnostenského podnikania. Myslím si, že táto ambícia bola v rozhodujúcej miere naplnená,“ dodal.
Autor: rj