Oslovili množstvo mladých študentov

Minulý rok vypracovala Nemocnica s poliklinikou v Trstenej projekt. Samozrejme, nebol jediný. Niektoré im na kompetentných miestach schválili, iné zostali v zásobníku a čakajú na ďalšie prehodnotenie. Projekt s názvom „Osvetovo-preventívne programy u stre


doškolskej mládeže a resocializačné aktivity v liečbe závislých” bol jedným z tých, ktoré sa stretli s uznaním. Partnerom ojedinelého projektu sa stalo Gymnázium Martina Hattalu v Trstenej.

Realizácia projektu prebieha v priestoroch NsP v Trstenej už desiaty mesiac. Z finančných zdrojov európskeho spoločenstva projekt čiastkou 1 462 687,30 Sk podporil Úrad vlády SR. Spoluúčasť 185 tisíc korún financuje samotná nemocnica.
Celý projekt, hoci je rozdelený na dve časti, je postavený na jedinom základe: boj proti drogovým závislostiam, či už ide o alkohol alebo tvrdé drogy. Tie sa aj v prostredí Oravy rozširujú stále viac. A ich užívanie vedie k jedinému – k závislosti. Práve to bolo jedným z hlavných dôvodov, ktoré viedli vedenie NsP v Trstenej a primára psychiatrického oddelenia MUDr. Doc Stanislava Kundu, CSc. k vypracovaniu dokumentu. Projekt má široký záber. Dotýka sa prevencie drogových závislostí u stredoškolskej mládeže, liečby a resocializácie u pacientov liečených v Centre pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v NsP Trstená, ale aj resocializácie u doliečených pacientov.
„V rámci projektu sme zrealizovali s partnerom projektu GMH Trstená 12 prednášok s protidrogovou tematikou. Ich adresátmi bolo 127 tretiakov z Gymnázia Martina Hattalu v Trstenej. Prednášali sme v trstenskej kinosále a musím povedať, že prednášky mali veľmi dobrú úroveň. So žiakmi chodievali aj ich vyučujúci, veľmi často chodil na prednášky dokonca aj riaditeľ. Treba podotknúť, že prednášok sa zúčastňoval stály počet tých istých študentov. Veľká skupina mladých ľudí teda mala možnosť prejsť celým vzdelávacím cyklom,” priblížil nám priebeh výchovno-vzdelávacích aktivít s protidrogovou tematikou Stanislav Kunda. Primár bol zároveň jedným z deviatich prednášajúcich odborníkov. Súčasťou spomínaných aktivít bol aj úvodný a záverečný dotazník. V prvom mali študenti odpovedať, do akej miery poznajú protidrogovú problematiku, druhý sa týkal informácií, ktoré odzneli na prednáškach. Prednášajúci si tak mohli overiť, čo sa študenti počas niekoľkých hodín intenzívneho vzdelávania naučili a čo im dalo do budúcnosti.
„Gymnazisti boli veľmi slušní, urobili sme dobre, že sme sa rozhodli pre tretiakov. Predsa len - sú už vyspelejší, než ich mladší spolužiaci, vedia, o čom je život a dokážu sa k danej problematike postaviť vážnejšie. Jedna zo študentiek sa na stretnutiach dokonca rozhodla, že keď skončí gymnázium, pôjde študovať medicínu a stane sa z nej psychiatrička,” dodáva primár. A nezabúda dodať, že v prípade záujmu sa budú aj bez finančnej podpory z grantov snažiť vzdelávať mladých študentov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vzájomná komunikácia pomáha
Súbežne s prednáškami prebiehali aj ďalšie programy. Medzi ne patrili dva víkendové pobyty a pravidelné socioterapeutické kluby, ktoré sa v rámci trstenského psychiatrického oddelenia konajú už deväť rokov. „Klub sme zorganizovali pred niekoľkými rokmi a jeho činnosť by pokračovala, aj keby sme v grantovom programe neuspeli. Klub pracuje od roku 1998, začal hneď ako sa v nemocnici vybudovalo psychiatrické oddelenie. Októbrové stretnutie bolo teda už 108. Podobné kluby sú veľmi potrebné k efektívnosti našej práce. Dôležité však je, že klub je otvorený. To znamená, že nikoho, kto k nám príde, nepreverujeme, jedinou podmienkou účasti v ňom je abstinencia,” vysvetľuje Stanislav Kunda.
Zaujímavosťou stretnutí, o ktorých primár hovoril, je „dvojaké zloženie” účastníkov. Stretávajú sa tu totiž vyliečení pacienti s tými, ktorí sa práve liečia. Vďaka komunikácii sa môžu otvorene porozprávať o svojich skúsenostiach, slabostiach i úspechoch, diskutovať o svojich problémoch, klásť dovtedy nezodpovedané otázky. Jubilejný 10. ročník klubu zavŕšia v novembri. Ako primár podotkol, novembrové stretnutie „klubistov“ bude mať spoločenský charakter na vysokej úrovni. Nebude chýbať kultúrny program, dobré jedlo, ani hostia.
Zaujímavosťou klubových víkendových pobytov je možnosť zúčastniť sa stretnutia aj s niektorým z rodinných príslušníkov. V CPLDZ je dokonca častá a osvedčená aj manželská či partnerská terapia.

SkryťVypnúť reklamu

Nové „upokojujúce” miestnosti
Peniaze z projektu však neboli využité len jednoúčelovo. Z dotácie sa vedeniu nemocnice podarilo od začiatku roka vybudovať dve presklené terasy – jednu v mužskej a druhú v ženskej časti oddelenia. Predtým vonkajšie terasy sa zmenili na dve multifunkčné miestnosti. Terasy zasklili, na podlahách je nový koberec, do obidvoch miestností pribudlo nové osvetlenie, stoly, stoličky, konferenčné stolíky. Steny sú obité drevom, inštalovaná je tu klimatizácia. Na terasách postupne pribúdajú kvety, vďaka ktorým vzniknú v ženskej aj v mužskej časti zimné záhrady. Rehabilitačno-resocializačné priestory, v ktorých budú môcť prísť pacienti na iné myšlienky, sú teda naozaj na úrovni. Využívané budú aj na pravidelné stretnutia socioterapeutických klubov.

SkryťVypnúť reklamu

Pred problémami nezatvárajú oči
A čo ciele končiaceho sa projektu? V súčasnej dobe je viac než potrebné neustále vzdelávanie sa v otázkach protidrogovej tematiky. Ide teda hlavne o osvetovo vzdelávaciu činnosť, ktorú budú NsP s trstenským gymnáziom rozvíjať aj naďalej. Vďaka niektorým médiám a masívnej reklame sú totiž ľudia, ale aj niektorí rodičia, čoraz tolerantnejší k zneužívaniu alkoholu čoraz mladšími konzumentami. Štatistiky, ktoré hovoria o mladistvých požívateľoch alkoholu, závratne rastú. Verejnosť by sa teda mala všetkými možnými spôsobmi snažiť, aby sa ich počet znižoval, nie zvyšoval. Aj „výučba” formou prednášok môže byť účinnejšia, ako by sa na prvý pohľad možno zdalo. Nemenej dôležitá je však tiež resocializácia pacientov, ktorí sa liečia na psychiatrickom oddelení NsP v Trstenej. Lekári, zdravotné sestry, ale aj vedenie nemocnice má totiž nezanedbateľný záujem na tom, aby sa čoraz viac prehlbovali ich socioterapeutické, psychoterapeutické a rehabilitačné aktivity.

Grantová schéma na podporu Národného programu boja proti drogám 2004-2008 bola súčasťou programu Prechodný fond 2004/016-764.03.02 Podpora Národného programu boja proti drogám 2004-2008 (Support to the implementation of the National Programme for Fight against Drugs).
Táto grantová schéma plnila nasledovné úlohy:
- poskytla podporu realizácii projektov zameraných na boj proti drogám na území celej Slovenskej republiky prostredníctvom finančnej podpory z EÚ zdrojov a zdrojov národného spolufinancovania
- podporila vybudovanie a posilnenie inštitucionálnych, administratívnych a odborných kapacít na všetkých stupňoch verejnej správy a verejných služieb v Slovenskej republike a v mimovládnych organizáciách, ktoré pôsobia v oblasti boja proti drogám.
- posilnila komunikáciu, koordináciu a spoluprácu všetkých subjektov, ktoré sa zúčastňujú na boji proti drogám, na minimalizácii škôd spôsobených drogami a dôsledkoch obchodovania s drogami.

Autor: nk

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 117
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 296
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 156
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 863
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 726
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 114
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 774
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Obe oravské nemocnice skončili v prvej dvadsiatke.

Do hodnotenia sa zapojilo raz toľko pacientov ako vlani.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Samuel Slovík.

V Žiline sa dva víkendy po sebe konali veľké preteky.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 114
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 774
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu