Beňadovská škola nebola nikdy plnoorganizovaná, žiaci druhého stupňa chodili – a dosiaľ ešte chodia – do školy v Breze. V určitom období museli navštevovať ZŠ v susednej Breze dokonca všetci žiaci už od 1. ročníka. Ako nám povedala mladá riaditeľka školy Mária Kureková, jubileum si v škole pripomenú slávnostnou akadémiou v novembri alebo decembri.
V súčasnosti už budova z roku 1957 priestorovo nestačí, pretože sa v nej nachádza aj materská škola. Jeden ročník základnej školy je preto umiestnený do inej budovy, nachádzajúcej sa oproti, cez cestu. Táto budova bola pôvodne postavená ako rodinný dom. Obec ju odkúpila a slúžila pre potreby obecného úradu. Keď sa obecný úrad presťahoval do zrekonštruovaného kultúrneho domu, budovu uvoľnili pre potreby školy.
„Objekt je už starý a je v havarijnom stave. Plánujeme ho kompletne zrekonštruovať. Musíme tam urobiť nové sociálne zariadenia, obnoviť omietky, vymeniť ústredné kúrenie vrátane kotla, zriadiť výdajňu stravy a celú budovu otepliť,“ informovala nás starostka obce Mária Ondreková. „Celkové náklady na rekonštrukciu sú podľa projektu vyčíslené na 1,9 milióna korún. Projekt so žiadosťou o finančný príspevok sme už poslali na ministerstvo školstva. Rekonštrukciou budovy vytvoríme vhodné podmienky na vyučovanie a vyrieši sa aj nedostatok miesta pre kabinety, sklad učebných pomôcok a knižnicu,“ dodala starostka. Momentálne má M. Ondreková najviac práce s dokončením registra obnovenej evidencie pozemkov - ROEP. Prácu na ňom začal v roku 2004 ešte bývalý starosta Stanislav Majda. „Po jeho smrti sa však ROEP-u venovala menšia pozornosť a teraz s tým musíme ísť oveľa väčším tempom. Ale má to tú výhodu, že si vysporiadame miestne komunikácie v troch častiach obce. Občania súhlasili, že ich pozemky pod cestami obec vysporiada bez nároku na finančnú odplatu,“ povedala nám starostka.
„Pripravujeme tiež projekt na prívod vody, rozvodov po obci a vybudovanie vodojemu. V územnom pláne obce, ktorý sa v súčasnosti vyhotovuje, sú riešené dve alternatívy zásobovania vodou. Jednou je spoločný projekt Oravskej vodárenskej spoločnosti a druhou je samostatný projekt, ktorý vznikol rozdelením projektu Mutné - Beňadovo,“ vysvetlila M. Ondreková. Prívodné potrubie v rámci druhej alternatívy je už dotiahnuté z vodojemu v Mutnom do Dúľova. Teraz by stačilo predĺžiť ho až do Beňadova.