Na Slovensku žije okolo 5 380 000 obyvateľov, z toho viac ako milión sú ľudia nad 50 rokov. Je to vek, ktorý si mnohí predstavujú v súvislosti s osteoporózou. Niektoré štatistiky popisujú u žien nad 50 rokov 30 % a u mužov 7 %-ný výskyt osteoporózy. Predpokladaný počet žien po päťdesiatke u nás je 885 000, osteoporózu má z nich približne 295 000. Pritom liečených je asi len 30 000. Z iného pohľadu: na Slovensku je liečená iba jedna žena z desiatich trpiacich týmto ochorením.
PODÁVANIE LIEKU NIE JE ÚSPECH LIEČBY
Celosvetový problém osteoporózy spočíva nielen v súčasnej diagnostike, ktorá na Slovensku spĺňa európsky priemer, ale najmä v zotrvaní na liečbe tohto ochorenia. Nie každý obyvateľ Slovenska, ktorý spĺňa kritériá na diagnostiku ochorenia absolvoval denzitometrické vyšetrenie. Počet starých ľudí predstavuje globálne najrýchlejšie sa rozvíjajúcu skupinu ľudstva. Zatiaľ čo v roku 1990 utrpelo zlomeninu krčka stehennej kosti 1,7 milióna obyvateľov sveta, predpoklad pre rok 2050 je 6,3 milióna zlomenín. Na Slovensku ročne utrpí zlomeninu krčka stehennej kosti viac ako 10 tisíc pacientov. Budeme medzi nimi aj my?
Možno nie, no dôležitá je prevencia od útleho detstva, vhodné stravovacie návyky, pravidelná pohybová aktivita spojená s primeraným pobytom na slnku a v prírode, vhodná obuv. V staršom veku treba dbať na vhodné korekčné a kompenzačné pomôcky, paličky, barly, okuliare, či načúvacie aparáty.
Zdravé starnutie znamená pochopenie životného štýlu a potrieb starnúcich, ich správne definovanie, vrátane zdravotných, ekonomických a sociálnych hľadísk.
Asi 45% starnúcich ľudí sa obáva o zdravie a že stratí nezávislosť - strata pohybu, ekonomická, sociálna. Tieto obavy sa môžu stať reálne, nakoľko osteoporóza môže byť v popredí zdravotných problémov u starších ľudí.
Finančná dostupnosť liečebných preparátov a diagnostika na moderných diagnostických prístrojoch je na Slovensku minimálne na úrovni vyspelých ekonomických krajín..
Zistenie osteoporózy a skorá diagnostika je tak v rukách pacientov, ako aj lekárov. Diagnóza osteoporózy môže byť vyslovená na základe röntrenového vyšetrenia, prítomnosti osteoporotických zlomenín a potvrdená na celotelovom denzitometri. K hlavným indikáciám na vyšetrenie patrí vek 60-65 rokov, prítomnosť zlomeniny, prítomnosť osteoporózy v rodine, najmä matky, liečba kortikoidmi, fajčenie, alkohol, reumatoidná artritída. Na vyšetrenie vás môže odporúčiť reumatológ, gynekológ, ortopéd, endokrinológ, internista, osteológ. Vyšetrené by mali byť všetky ženy nad 65 a muži nad 70 rokov.
MEDIKAMENTÓZNA A NEMEDIKAMENTÓZNA LIEČBA
Pri medikamentóznej terapii má pacient a lekár na výber z niekoľkých druhov liekov, ktoré sa snažia vyhovieť komfortnosti užívania a závažnosti ochorenia. K dispozícii je široký výber liekov s možnosťou užívania denne, prípadne raz týždenne, či raz za mesiac. Ďalším z nutných liekov je vitamín D. Úspešnosť liečby sledujeme kontrolnými denzitometrickými vyšetreniami a sledovaním laboratórnych parametrov.
Liečba osteoporózy je dlhodobá, odporúčané sú minimálne 3 roky, pričom horná hranica nebola stanovená. Úspech však závisí najmä na pacientovi, na spôsobe a pravidelnosti užívania a hlavne dlhodobé užívanie.
Liečbu často prerušujú celosvetové informácie, ktoré hovoria o zhruba 50 % nedodržaní dĺžky liečby. Dokonca až 20 % pacientov si ani nevyberie predpísaný liek.
O tom, že ide o naozaj závažný problém ľudstva svedčí aj fakt, že tento týždeň, v sobotu 20. októbra, si celý svet pripomenie Svetový deň osteoporózy.