lastových fliaš. Našťastie však existujú ľudia, ktorí sú ochotní spúšť po návštevníkoch odpratať. Tento rok preto už 29. raz oslovili širokú verejnosť s prosbou – Zapojte sa do akcie Čisté hory. Celkovo sa zapojilo 1290 dobrovoľníkov, z toho až 300 upratovalo na Orave.
Akciu Čisté hory už tradične poriadajú Štátne lesy TANAP-u. Na Orave to teda znamená, že Čisté hory prebiehajú v pôsobnosti organizačných jednotiek - Ochranných obvodov ŠL TANAP-u Zverovka, Habovka a Oravice, ako aj územne, teda od Sivého vrchu, cez Roháče, Osobitú až po Oravice. Keďže tento rok dobrovoľníkom počasie prialo, ľudí sa nazbieralo naozaj dosť a tradične sa zapojili aj deti z okolitých základných škôl. Podľa slov Juraja Majerčáka, pracovníka ŠL TANAP-u, sa u nás vyzbieralo okolo 40 kg odpadkov. „Málo či veľa? Každopádne veľa. Jednak preto, že pracovníci ŠL TANAP-u sa o čistotu v našich horách starajú neprestajne počas celého roka, jednak preto, že to znamená množstvo papierikov a plastových fliaš. A ako to vyzerá v našich horách? Vnímame dve skupiny návštevníkov - obrovskú skupinu skutočných turistov, milovníkov hôr, ale, žiaľ, je tu ešte stále aj početná skupina nedisciplinovaných návštevníkov. A to nielen vo vzťahu k čistote prostredia, ale celkovo k rešpektovaniu základných zásad správania sa v horách a rešpektovaniu návštevného poriadku,” skonštatoval. Pri otázke, či je tento rok iný ako predchádzajúce, nám Juraj odpovedať nevedel. Každý rok je totiž iné počasie a iná návštevnosť hôr. „Rád by som však veril, že z roka na rok je to lepšie. Porovnanie je naozaj obtiažne, pretože v posledných rokoch sme svedkami vysokej návštevnosti Roháčov a predlžujúcej sa najmä letnej sezóny, ktorá trvá od jarných mesiacov až po vysoko jesenný čas,” dodal. Juraj Majerčák nám prezradil aj to, že do akcie sa zapája čoraz viac ľudí. „Ohlasy od širokej verejnosti sú veľmi pozitívne, mnohí rodičia, či skupiny s deťmi akciu vnímajú tiež výchovne. No mnohokrát sa stretneme aj s neprehliadnuteľnou neochotou zapojiť sa do tohto pekného podujatia.”
Počas celej akcie sa dobrovoľníkom podarilo na značkových turistických chodníkoch TANAP-u a PIENAP-u vyzbierať 500 igelitových vriec, do ktorých sa zmestilo až 600 kíl odpadkov. Najviac českých turistov, ktorí boli ochotní pomôcť, organizátori akcie zaznamenali na Zverovke. Tohtoročné Čisté hory zabezpečovalo priamo v teréne 30 pracovníkov Štátnych lesov TANAP-u a pracovníci Správy TANAP-u.