prehliadku recitátorov mala na začiatku úplne pragmatický základ. Organizátori HK vstupovali do prípravy 53. ročníka s predsavzatím vrátiť podujatiu bývalý lesk. Okrem iného aj kvalitné sprievodné podujatia mali byť lákadlom, ktoré malo budiť záujem divákov,“ povedal nám riaditeľ Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne Milan Gonda. Oravská knižnica ako jeden zo spoluorganizátorov HK sa podujala pripraviť práve Hviezdoslavov klubín. „Nebola to pre nás úplne nová úloha, pretože pri príležitosti 49. ročníka HK sme pomáhali Slovenskej národnej knižnici zorganizovať stretnutie literárnych klubov. Odvtedy sa mladí literáti na celoslovenskej úrovni nestretli. Hlavný podiel na tom, že sa tohto roku takéto niečo uskutočnilo, mal literárny klub Mädokýš z Martina a Národné osvetové centrum,“ vysvetlil Milan Gonda.
Na stretnutie prišlo 17 literárnych klubov. Jeho priebeh moderoval známy publicista a „televízna tvár“ Dado Nagy. Začalo sa slávnostnou prezentáciou literárneho zborníka dolnokubínskeho literárneho klubu Fontána a ich priateľov z poľskej Limanowej s názvom Tam, kde obor spí. Potom sa všetky kluby predstavili svojou tvorbou. „Pokračovanie stretnutia prebiehalo v Oravskej knižnici v priateľskom duchu do neskorých nočných hodín.
Na druhý deň mali klubisti pracovné rokovanie. Pripravili memorandum, s ktorým sa rozhodli obrátiť na Národné osvetové centrum, Maticu slovenskú, Slovenskú národnú knižnicu, Literárne informačné centrum a Asociáciu organizácií spisovateľov Slovenska. Za štyri roky od posledného stretnutia urobili značný pokrok v rozvíjaní svojej činnosti. Literárne kluby dokážu v súčasnosti vyvíjať vlastnú publikačnú a edičnú činnosť, organizujú prezentačné podujatia na profesionálnej úrovni, vytvárajú a udržujú vlastné zahraničné kontakty, najmä s českými partnermi, organizujú literárne dielne. V roku 2003 sa na svojom stretnutí rozprávali, ako pracovať a na čo sa zameriavať, teraz boli hlavnými otázkami, s kým a ako spolupracovať na ústrednej úrovni,“ informoval nás riaditeľ Oravskej knižnice.
Dolný Kubín sa teda v poslednej dobe stal miestom, kde sa pravidelne stretávajú mladí, nádejní literáti. „Tu vzniklo aj memorandum, ktoré, ak bude akceptované, bude znamenať historický prielom v rozvíjaní ich činnosti, a oni sa k nemu budú vracať ako k dolnokubínskemu,“ dodal Milan Gonda.
„Základným cieľom memoranda je dať o literárnych kluboch vedieť kultúrnym inštitúciám. Napriek bohatej klubovej činnosti nás prehliadajú. V žiadnom prípade to nie je snaha vytvoriť celonárodný klub, ide iba o koordináciu činnosti a vzájomnú pomoc klubov. Jedným z prvých krokov je rozoslanie memoranda na vyššie miesta a aktívne sa zapojenie klubov do kultúrneho života v domovských mestách,“ vysvetlil zmysel memoranda koordinátor činnosti Združenia literárnych klubov Slovenska Mathej Thomka z Martina.