V celej EÚ sa nachádza približne 4,5 až 8 miliónov ilegálnych migrantov. V správe od europoslancov sa spomína, že sa s nimi nesmie zaobchádzať ako so zločincami, je potrebné zlepšiť situáciu tzv. dočasných prijímacích centier, zabezpečiť imigrantom lepšie ubytovanie, vzdelávanie a prístup k zdravotnej starostlivosti.
Miroslav Mikolášik vystúpil v rámci tzv. vysvetlenia hlasovania. Ako povedal, hlasoval za správu o legálnej migrácii, pretože je podľa neho „nad slnko jasnejšie, že EÚ si musí jasne stanoviť presne pravidlá a aktívne regulovať to, kto bude prijatý, aby v únii pracoval“. Európa podľa jeho slov už teraz prežíva „demografickú zimu“ a nevyhnutne potrebuje pracovnú silu z tretích krajín. „Je však absolútne vitálne, aby sme prijímali len kvalifikovanú pracovnú silu a prihováram sa aj za to, aby sme si vyberali tie profesie, ktoré nám v Európe na trhu práce chýbajú,“ uviedol M. Mikolášik. Doplnil tiež, že je nevyhnutná dôslednosť, „inak by sme si pri zaplavení EÚ nekvalifikovanou silou sami dobrovoľne a ľahkovážne vyrábali problémy vyplývajúce zo záhaľčivého spôsobu života nezamestnateľných imigrantov, ktorí páchajú následne zločiny, venujú sa čiernemu obchodu, šedej ekonomike mimo zákon, vytvárajú getá, nezriedka sú zapojené do obchodovania s drogami, ľuďmi a často z nich rezultujú členovia teroristických skupín“.
Druhou témou bola energetika. Aj tu vystúpil Miroslav Mikolášik v rámci vysvetlenia hlasovania. Uviedol, že energetická bezpečnosť a energie ako také sú osou, okolo ktorej sa krúti vnútorná aj zahraničná politika každého spoločenstva a vitálnou otázkou jeho fungovania, blahobytu, a pri kritickom nedostatku, aj otázkou jeho holého prežitia. Tiež dodal, že už včera bolo neskoro na prijímanie takých opatrení, ktoré by nás vymanili zo surovinovej a neskôr možnej politickej závislosti od Ruska. Predvídateľnosť trhu s energiou treba podľa Miroslava Mikolášika zmluvne poistiť s Čínou, Indiou, Brazíliou a vytvoriť partnerstvo s vládou USA. Čierno-bieli ekologisti by si mali podľa jeho slov definitívne uvedomiť, že spaľovaním „ekologických palív” a biomasy sa masívne zvyšuje pribúdanie CO2 v atmosfére a že rozumný a rozhodujúci podiel energie z jadra je absolútne nevyhnutný. Poslednýkrát sa Miroslav Mikolášik v stredu vyjadril k návrhu Európskej komisie na zriadenie Európskeho technologického inštitútu (ETI). Jeho cieľom má byť podpora inovačných procesov výskumných poznatkov do praxe. Miroslav Mikolášik poznamenal, že ak chce Únia vo vede a technike dobiehať USA, Japonsko a ostatné svetové špičky a ak chce udávať tón, musí pre to vytvoriť potrebné predpoklady.
V otázke nesystémovosti dostatočného financovania ETI vyjadril presvedčenie, že bude vyriešená k spokojnosti a vyslovil podporu myšlienke spolufinancovania na princípe verejno-súkromných partnerstiev. Okrem toho sa vyslovil za to, aby boli vedci a výskumníci z nových krajín taktiež rovnocenne vyberaní a zapájaní do vedeckých tímov. Výskumné ciele inštitútu by podľa jeho slov mali kopírovať Siedmy rámcový program pre vedu a výskum, no výskum na embryonálnych kmeňových bunkách by podľa Miroslava Mikolášika nemal byť financovaný daňovými poplatníkmi tých krajín, v ktorých je takýto výskum protizákonný.