Od predsedu družstva Antona Palidera sme sa dozvedeli, že tento rok bol pre pestovanie kukurice na siláž zvlášť prajný. „Zasiali sme 96,5 hektára takejto kukurice. Pri porovnávaní s minulými rokmi sme vedeli, že ak sa na tejto výmere urodí toľko, čo inokedy, bude to stačiť. Kukurice však máme uskladnenej také množstvo, že sme jej časť z celkovej obsiatej výmery museli nechať na poli na dozretie na zrno, pretože už máme všetky silážne jamy plné,” informoval nás predseda. Na juhu Slovenska je kvôli suchu úroda kukurice veľmi slabá. Práve preto chce družstvo vyskúšať, či sa zvyšným klasom podarí dozrieť aspoň na vlhkosť 35 %, aby ich mohli uskladniť spôsobom CCM a cez zimné obdobie zmiaganú ako jadrový šrot zužitkovať v kŕmnej dávke zvierat. „Jej zásoby nám veľmi pomôžu, najmä pri výrobe kravského mlieka, a jej zásoby by mali vydržať až do začiatku budúcoročného pastevného obdobia. Nastal síce problém s jej uskladňovaním, no vždy sa ľahšie rieši problém, keď je niečoho veľa, než naopak. A najmä v čase, keď je obilovín v rámci Slovenska nedostatok a ich cena zo dňa na deň prudko rastie,” vysvetľuje predseda. Časť kukuričnej siláže, približne 6000 m, je uskladnená na hospodárskom dvore v Štefanove nad Oravou a 14 000 m je na hospodárskom dvore v Tvrdošíne. „Nepredpokladali sme, že budeme mať takú úrodu. Na jednom hone sme so zvýšením síce počítali, práve tu však bola rekordná a na ostatných miestach bola vyššia ako v rokoch minulých,” povedal A. Palider. Hoci aj na Orave boli tento rok v lete vysoké teploty, objemovým krmovinám akoby takéto počasie prospelo. Na rozdiel od juhu Slovenska im u nás totiž prospievajú ranné hmly, ktoré tu nie sú zvláštnosťou. A pekné počasie, ktorého je na Orave skromnejšiem, veľmi prospieva výrobe kvalitných objemových krmív.
Všeobecne známym úkazom na celom Slovensku sú časté krádeže družstevnej kukurice. Zákon však takýchto - či už malých alebo veľkých - „zberateľov“ rieši prísne. Majú s podobnými nepríjemnosťami skúsenosti aj na tvrdošínskom družstve? „Pred pár rokmi sa do platnosti dostal nový farmársky zákon, ktorý je základom pre ochranu úrody. Vtedy ma veľmi mrzelo, že matku piatich detí, ktorá si bola odtrhnúť len pár šúľkov kukurice, niekto na poli videl a mala z toho veľké problémy u ochrancov zákona. Na druhej strane však vieme aj o takých, ktorí klasy kukurice odvážali na vozíkoch a nikdy ich nikto pri krádeži neprichytil, pretože boli veľmi rafinovaní. No známe príslovie hovorí “Dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, pokiaľ sa nerozbije.“ Tento rok sa však už zákon pravdepodobne konečne dostal aj do povedomia týchto ľudí a vedia, že či už ukradnú kilo alebo jeden metrák, ide o trestný čin,” dodáva A. Palider.
Družstvu sa tento rok podarilo zabezpečiť aj dostatok kvalitného sena. Okrem toho, aj keď sa už desať rokov pestovaniu zemiakov nevenujú, tento rok ich predsa na jeden hektár zasadili. Hlavným dôvodom bol dopyt po nich prevažne zo strany starších družstevníkov, ktorí boli v minulosti zvyknutí pestovať zemiaky na spoločných záhumienkach. (NK)