nový poplatok, mohli ste však mať na ňom viacero predmetov podnikania. Oddnes sa za voľnú živnosť platí iba 100-korunový kolok, no na živnostenský list je možné si uviesť len jeden predmet podnikania. Teda ak niekto chce podnikať vo viacerých oblastiach, musí mať na každú osobitný živnostenský list. Tí, ktorí majú vo voľných živnostiach menej ako 10 predmetov podnikania, zaplatia teda menej ako doteraz. Pre viazané a remeselné živnosti je poplatok 500 korún a za koncesovanú živnosť 1000 Sk (dosiaľ to bolo 2000 Sk).
Jedným živnostenským listom iba na jeden predmet podnikania sa zabráni doterajšej praxi, keď si živnostníci na jednom liste uvádzali aj desiatky okruhov činnosti, ktoré niekedy vôbec nesúviseli. „Na našom úrade sme mali ´rekordné´ živnostenské listy s počtom 50 až 60 činností,“ povedal nám vedúci Odboru živnostenského podnikania na Obvodnom úrade v Námestove Peter Polák. „Jednotné kontaktné miesto netreba chápať ako vytvorenie nového fyzického priestoru. Ide v podstate len o zabezpečovanie agendy, ktorú doteraz živnostenské úrady nevykonávali, pričom táto sa bude robiť na úseku registrácie,“ informoval nás Peter Polák. Živnostenský odbor teda nebude mať pre účely registrácie živností odteraz novú, osobitnú kanceláriu. Jednotné kontaktné miesto je v miestnostiach, kde sa živnosti registrovali aj doteraz. Ibaže budúci živnostník si tam už vybaví takmer všetko, čo súvisí zo založením živnosti. „Doteraz sme vydali živnostenské oprávnenie, žiadateľ bol zapísaný do živnostenského registra a tým sa to viac-menej skončilo. Ostatnú agendu si musel následne vybaviť sám. Teraz môžeme urobiť väčšinu z týchto povinností za neho. Zaregistrovať ho na daňovom úrade k plateniu dane z príjmov, prihlásiť na zdravotné poistenie, prípadne oznámiť zdravotnej poisťovni zmenu platcu tohto poistenia. Zatiaľ nebudeme poskytovateľom prihlášky na sociálne poistenie. Začínajúci živnostník totiž prvý rok nemusí mať povinnosť platiť sociálne poistenie. Buď si ho platí dobrovoľne, alebo mu táto povinnosť vznikne na základe výšky príjmu až nasledujúci rok. Ale to si už musí v Sociálnej poisťovni vybaviť osobne,“ spresňuje P. Polák. „Celý mechanizmus jednotného kontaktného miesta bude prebiehať elektronicky – prostredníctvom prepojených počítačových sietí a programových aplikácií. Žiadateľ u nás len vyplní tlačivo.“ To je o niečo obsiahlejšie, ako bolo doteraz. Má 7 strán a žiadateľ si môže vybrať, či vyplní aj tlačivo na daňovú registráciu a prihlásenie sa do zdravotnej poisťovne, alebo túto službu živnostenského úradu – jednotného kontaktného miesta nevyužije. V tom prípade všetko prebieha ako doteraz – teda na daňovom úrade i v zdravotnej poisťovni sa prihlási sám. „Registrácia živností po novom sa bude týkať hlavne nových podnikateľov,“ pripomína P. Polák. „Tí, ktorí sú už zaregistrovaní, to nepotrebujú. A prihlásenie sa do zdravotnej poisťovne sa bude robiť len v minimálnej miere, pretože takmer každý občan je už vlastne na zdravotné poistenie prihlásený. Prihláška sa bude týkať najmä cudzincov a tých, ktorí boli napríklad dlhodobo v zahraničí a neboli zdravotne poistení v niektorej zo slovenských zdravotných poisťovní.“ Každá zmena, ktorú živnostník podľa Živnostenského zákona nahlási úradu, bude tiež nahlásená aj na daňový úrad a do zdravotnej poisťovne. „Aj táto služba je však fakultatívna. Buď ju živnostník využije, alebo nie, a vybaví si to sám,“ upozorňuje P. Polák.
V súvislosti so zriadením jednotného kontaktného miesta živnostenskému úradu pribudne agenda, ale počet jeho pracovníkov sa o jedného zníži. Pôsobnosť úradu je pre dva okresy – námestovský a tvrdošínsky. V Námestove doteraz pracovali siedmi a na pracovisku v Tvrdošíne štyria úradníci. Od októbra budú v Tvrdošíne len traja. Ako vysvetlil P. Polák, súvisí to so šetrením výdavkov a následným znižovaním počtu zamestnancov v štátnej správe.
Odbor živnostenského podnikania na Obvodnom úrade v Námestove k 30. júnu tohto roku evidoval vyše 11 500 podnikateľských subjektov, z toho vyše 7000 v Námestovskom okrese. Za prvých šesť mesiacov tohto roku vydal takmer 930 živnostenských listov a 13 koncesných listín. Počet vydaných živnostenských oprávnení v tomto roku v porovnaní s minulým však stagnuje. „Príčiny sú rôzne,“ hovorí P. Polák. „Jednou z nich je aj fakt, že čoraz viac ľudí je zamestnaných.“ Ale aj tak má v Námestovskom a Tvrdošínskom okrese každý štvrtý ekonomicky aktívny človek živnostenské oprávnenie.
Autor: rj