dediny si však myslia niečo úplne iné – predpokladajú, že o dva – tri mesiace sa píla ocitne v rukách niekdajšieho súkromného podnikateľa, obchodujúceho s drevom. Niektorí dokonca aj tušia, o koho má údajne ísť, nenadarmo sa mu vraj po posledných voľbách darí vo vysokej funkcii v štátnom podniku.
Nás však zaujímalo aj stanovisko vedenia štátneho podniku Lesy SR.„Dôvodmi pre rozhodnutie vedenia š. p. Lesy SR ukončiť činnosť Prevádzky drevárskej výroby Klin na Orave k 30. septembru 2007 boli nerentabilnosť prevádzky, jej dlhodobá stratovosť, nevyhovujúca technológia, nedokončené priestory na skladovanie výrezov a reziva, nejestvujúce sociálne priestory pre zamestnancov a nedostatočná návratnosť prípadných ďalších investícií,“ napísal nám Jozef Marko z odboru práce s verejnosťou.
„Ďalšími vážnymi nedostatkami prevádzky sú nevydarené technické riešenia umiestnenia dvoch paralelných technologických liniek s rámovou pílou, hranolovacou pílou, dvoma okružnými rozmietacími pílami a omietacou pílou, nevyhovujúce manipulačné priestory, ktoré neumožňujú zvýšiť výkon liniek a chýbajúce priestory na triedenie sortimentov bočného reziva, čo spôsobuje ich nízke speňaženie,“ pokračuje Jozef Marko. „Prevádzka nedisponuje ani potrebným priestorom pre triedenie výrezov, celý areál s pílnicou je postavený na bývalom močarisku bez projektovaného spevnenia plôch. V týchto podmienkach končí so stratou prevyšujúcou päť miliónov korún. Štátny podnik Lesy SR sa po rozhodnutí ukončiť činnosť prevádzky maximálne snaží zabezpečiť aspoň pre časť z celkového počtu 24 zamestnancov PDV Klin prácu v organizačnej štruktúre podniku. Zatiaľ sa mu to darí v prípade štyroch pracovníkov, ktorí budú pracovať na Odštepnom závode Námestovo a v Stredisku prevádzok drevárskej výroby. Piatim pracovníkom prevádzky končí pracovná zmluva uzatvorená na dobu určitú a pätnásť zamestnancov bude musieť byť prepustených.
K uzatvoreniu kliňanskej píly sa vyjadril aj generálny riaditeľ š. p. Lesy SR Jozef Minďáš: „Vedenie š. p. Lesy SR je zo zákona o štátnom podniku zodpovedné za efektívne hospodárenie so štátnym majetkom. Prioritným preto musí byť pre nás ekonomický pohľad. V plnej miere si uvedomujeme spoluzodpovednosť za udržiavanie zamestnanosti v regiónoch, ale rozhodnutie ukončiť činnosť PDV Klin sme posudzovali v širších súvislostiach. Je potrebné chápať, že zrušenie 24 pracovných miest na Orave pomôže zachovať viac ako dve stovky pracovných miest v ostatných siedmich prevádzkach drevárskej výroby na celom Slovensku, ktoré svojou činnosťou nevytvárajú stratu.“