olroku čerpané na 65 a výdavky na 53 percent. Prebytok rozpočtu bol približne 15 miliónov Sk. Vyplýva to zo správy, ktorú minulý pondelok na zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Námestove predniesol vedúci finančného oddelenia Ján Piussi. Podľa neho je však otázka prípadnej zmeny rozpočtu aktuálna najskôr až v októbri, pretože príjmy v prvom polroku bývajú vždy vyššie ako v druhom. Ale už dnes je možné povedať, že príjmy z podielových daní budú o 5 miliónov vyššie, ako sa plánovalo.
Poslanec MsZ Jozef Tarčák upozornil na vyše 100-percentné prečerpanie niektorých výdavkových položiek. „Podľa mňa je to nepochopiteľné, keď takáto vec neprejde zastupiteľstvom. Ani koruna by sa nemala prekročiť voči schválenému rozpočtu,“ vyhlásil. Napríklad výdavky na interiérové vybavenie mestského úradu boli čerpané na 202 % a na rekonštrukciu strechy ZŠ Komenského sa prečerpalo 192 % plánovaných tohtoročných výdajov. V druhom prípade išlo, ako vysvetlil vedúci oddelenia výstavby Vladimír Natšin, o „preklopenie“ výdavkov z minulého roka na začiatok tohto roka, pričom celkové schválené výdavky na rekonštrukciu neboli prekročené. Poslanec J. Tarčák však žiadal, aby sa takéto prípady riešili aktuálnou zmenou rozpočtu.
Poslanci sa na zasadnutí zaoberali aj problematikou výstavby veľkého futbalového ihriska s umelou trávou v areáli Mestského športového klubu (MŠK). Stavba, vrátane frézy na odpratávanie snehu a čiastočne aj osvetlenia má stáť 12 miliónov korún. Výstavbu ihriska podporil primátor mesta Ján Kadera a jeho potrebu zdôvodnil zástupca MŠK Silvester Habiňák. Diskutujúci poslanci takisto stavbu podporili, požadovali však garancie na efektívne prevádzkovanie a údržbu ihriska. Po ujasnení si celej problematiky napokon poslanci tento projekt schválili – aj za predpokladu, že Slovenský futbalový zväz naň neposkytne žiadnu dotáciu. Ihrisko bude mať rozmery 90 x 60 m a bude slúžiť na tréningy a prípravné zápasy, a to nielen mužstvám MŠK, ale aj z okolia. Námestovský MŠK má približne 150 registrovaných hráčov, od tých najmladších až po mužstvo dospelých.
Rovnako vážna diskusia prebehla aj o výstavbe bytového domu na Štefánikovej ulici. Do súťaže na dodávateľa stavby sa prihlásil len jeden subjekt – Stavebný podnik, s.r.o., Námestovo. Ten navrhol dve alternatívy riešenia výstavby bytov na pozemku povyše už jestvujúceho bytového domu. Poslanci sa rozhodli pre alternatívu B, ktorá ráta s 53 bytmi v menejpodlažnom bytovom dome. Štúdia rieši aj parkovacie plochy a občiansku vybavenosť v objekte zo strany od Štefánikovej ulice. Byty budú postavené na mestskom pozemku do osobného vlastníctva občanov. Ich cena sa podľa zástupcu dodávateľa bude pohybovať v rozmedzí 22 až 25 tisíc korún za m2 podlahovej plochy. Už teraz dodávateľ registruje okolo 20 záujemcov o byty. Ako prvé sa bude stavať sekcia bytov kolmo na Štefánikovu ulicu, pozdĺž budúcej cestnej spojnice s Mlynskou ulicou. Obyvatelia jestvujúcej bytovky, vedľa ktorej sa budú nové byty stavať, tentoraz neboli na rokovaní prítomní. V minulosti totiž protestovali proti výstavbe služieb občianskej vybavenosti v objekte novej bytovky.
Štefánikovej ulice sa týkal aj ďalší bod rokovania MsZ. Poslanci sa zaoberali žiadosťou o vydanie súhlasného stanoviska na výstavbu obchodného domu Lidl na pozemku v areáli závodu Makyta. Komisia výstavby túto stavbu neodporučila a po diskusii, v ktorej zazneli argumenty za i proti, sa s týmto názorom stotožnila aj väčšina prítomných poslancov. Poslanci sa zhodli na tom, že obchodný dom Lidl by bol v meste dobrý, ale nie na navrhovanom mieste. Z architektonického hľadiska, ale i z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky, sa tam podľa väčšiny z nich hodí iný objekt. Ide totiž o širšie centrum mesta.
Primátor Ján Kadera poslancov informoval aj o vrátení zálohy, ktorú mestu zaplatila firma FKH za pozemok na Nábreží Oravskej priehrady vo výške 2,4 mil. Sk. Pozemok teda ostáva vo vlastníctve mesta a môže ním disponovať. Ráta sa s ním pri výstavbe aquaparku.
Poslanec Peter Bolek navrhol, aby sa mesto podieľalo na dobudovaní ľadovej plochy v areáli miestneho gymnázia. Na zakrytie ihriska a jeho sprevádzkovanie je potrebné asi 5,8 milióna korún. Zástupca primátora Anton Ťapák navrhol túto problematiku riešiť až v budúcom roku, pretože tento rok už mesto investuje do športu značnú sumu. Problém je aj v tom, že pozemok pod ihriskom patrí škole, resp. jej zriaďovateľovi VÚC Žilina. Mesto si na jeho výstavbu nemôže vziať úver, mohlo by pomôcť len dotáciou. Poslanci však prejavili vôľu tento problém riešiť a schválili spoluúčasť mesta pri dobudovaní ľadovej plochy s podmienkou, že bude dodržaná platná legislatíva.